Девальвація в Україні: причини та наслідки

Девальвація в Україні: причини та наслідки
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
386

Ще на початку 2000-х долар коштував трохи більше ніж 5 грн, далі впродовж тривалого часу його вартість становила 8 грн, у 2015-му перевищила 20 і наразі майже досягла 40 грн. Причиною різких стрибків курсу є девальвація — це зниження ціни валюти певної держави (в нашому випадку — гривні), у порівнянні з вартістю стабільних іноземних грошових одиниць — американського долара та євро. Чим девальвація відрізняється від інфляції, чому вона виникає та як впливає на економіку країни й життя громадян — розповімо у статті.

У далекому минулому основою світової валютної системи був так званий «золотий стандарт», що передбачав прив’язку вартості коштів до визначеної кількості цінного металу. Кінець старій грошовій моделі був покладений в 1971 році, коли уряд США припинив конвертувати долар у золото і випустив його у «вільне плавання» на міжнародних валютних ринках. 

На відміну від «золотого стандарту», цінність паперових валют і монет не пов’язана з жодним фізичним товаром. Вартість фіата визначається довірою людей до керівництва держави та економіки. Отже, контрольована девальвація валюти — це інструмент грошово-кредитної політики, що дозволяє реагувати на зміну економічних умов і стабілізувати фінансову ситуацію в країні.

Найпоширеніші причини девальвації

Щоб знайти відповідь на запитання, чому знецінюється національна валюта, варто знати про існування двох режимів валютного курсу: фіксованого і гнучкого (змінного). У першому випадку курс встановлюється державою, в другому — визначається ринком і залежить від попиту та пропозиції. 

Сьогодні в Україні діє змінний курс. Втім, Нацбанк залишає за собою право на підтримання гривні шляхом використання валютних резервів, купівлі й продажу іноземних грошових активів. Якщо обсягів твердої валюти недостатньо, знецінення гривні уникнути неможливо.

Причинами девальвації найчастіше є:

 • політична та економічна нестабільність. Кризи та конфлікти в державі відштовхують іноземних інвесторів і призводять до відпливу капіталу й разом з тим до падіння вартості національної грошової одиниці. Такі умови роблять вразливою банківську систему, оскільки населення масово забирає гроші з рахунків. Прикладами є події на Майдані, напад росії та захоплення нею Криму і частини Донбасу, а також повномасштабна війна. У 2014–2015 роках долар подорожчав з 8 до 30 грн. Щоправда, згодом гривня трохи зміцнилася і стала коштувати близько 24 грн. До червня 2022 року курс гривні до долара становив менше ніж 30, станом на сьогодні — близько 40 грн;
 • дисбаланс у зовнішній торгівлі. Тривале превалювання імпортних операцій над експортом спричиняє тиск на національну валюту;
 • зовнішні чинники. Це може бути, наприклад, обвал цін на сировину, кризи в економіці, девальвація валюти в державах, що є торговими партнерами України;
 • монетарна політика країни, збільшення видатків. Якщо держава запускає «друкарський станок», об’єми грошової маси зростають, натомість цінність коштів знижується;
 • спекуляції. Паніка та ажіотаж зазвичай спонукають населення масово скуповувати іноземну валюту, а продавців — підвищувати ціни. Така ситуація загалом здешевлює національну грошову одиницю.

Ослаблення гривні в порівнянні з твердими валютами — не найкращий час для відкриття депозитів і оформлення банківського кредиту. Водночас на умови надання короткострокових мікропозик валютні коливання жодним чином не впливають. Якщо ви бажаєте взяти кредит онлайн на картку, ознайомтеся з пропозиціями від надійних МФО на сайті Portmone.

Для отримання коштів потрібно обрати найзручніший та найвигідніший варіант, перейти на сайт компанії, натиснувши кнопку «Оформити», пройти реєстрацію та укласти електронний договір з кредитором.

Чим загрожує девальвація

Девальвація гривні — це неоднозначне економічне явище, що має як мінуси, так і плюси. Негативними наслідками падіння вартості валюти держави є:

 • погіршення матеріального становища імпортерів і бізнесів, що залежать від постачання сировини та обладнання з-за кордону;
 • зростання цін на послуги, товари імпортного і вітчизняного виробництва, зниження купівельної спроможності населення, втрата заощаджень. На понятті інфляції далі ми зупинимося окремо;
 • зниження довіри громадян до національної валюти, зняття коштів з депозитів, що, своєю чергою, може стати причиною банкрутства деяких банків;
 • відтік іноземних інвесторів, який негативно впливає на розвиток економіки та ускладнює створення робочих місць;
 • здорожчання зовнішніх зобов’язань. Якщо країна має борги, виплатити їх стає набагато важче, збільшується ризик фінансового тиску на державу;
 • погіршення життєвого рівня населення. Виникнення труднощів у задоволенні базових потреб, таких як якісне харчування, оплата комунальних і медичних послуг, може призвести до збільшення соціальної нерівності та виникнення напруги в суспільстві.

Втім, девальвація має також деякі позитивні сторони, зокрема:

 • конкурентоспроможність і розвиток експорту. Зниження цін підвищує привабливість продукції українського виробництва на міжнародному ринку, збільшує обсяги надходження в державу іноземної валюти та стимулює економічне зростання;
 • популяризація місцевої продукції. Захмарні ціни на імпорт змушують громадян надавати перевагу пропозиціям вітчизняних виробників. Це є суттєвою підтримкою для бізнесу та стимулом для зростання внутрішнього ринку;
 • збільшення потоку туристів. Низькі ціни на проживання, товари та послуги роблять країну привабливою для гостей з-за кордону та приносять прибутки компаніям і державі. Звісно, про розвиток туристичної сфери можна говорити лише в умовах миру і повної безпеки;
 • зниження навантаження на резерви Нацбанку. Відсутність потреби витрачати кошти на стабілізацію курсу дозволяє накопичувати запаси.

Власне, цілями девальвації є зростання конкурентоспроможності експорту, стимулювання виробничих галузей та зменшення дефіциту платіжного балансу. 

Як знецінення національної валюти впливає на кредити? Будь-яку позику рано чи пізно доведеться повертати. Вигідно це чи ні, залежить від виду зобов’язань. Якщо ви отримуєте дохід і виплачуєте кредит в однакових грошових одиницях, по суті для вас нічого не зміниться. До речі, оформити кредитну картку можна онлайн. Процедура займає не більше 30 хвилин. Обрати пропозицію можна просто на платформі Portmone. Для здійснення замовлення потрібно перейти за посиланням на сайт або в мобільний застосунок банку і скористатися інструкцією.

У разі отримання зарплати в гривні погашення доларового кредиту може стати проблематичним, адже купувати іноземну валюту доведеться за новою ринковою ціною. Позичальники за гривневим кредитом із заробітком у доларах або євро, навпаки, залишаться у виграші.

Важливо, що в періоди девальвації існує тенденція до збільшення ставок і підвищення вимог до позичальників. Отже, оформити новий кредит або рефінансувати старий в таких ситуаціях дуже складно. Умови іпотеки залишаються незмінними лише в тому випадку, якщо раніше була обрана фіксована ставка.

Чим девальвація відрізняється від інфляції

У побутовій сфері девальвацію валюти часто ототожнюють з інфляцією. Ці поняття є схожими за своєю суттю, оскільки пов’язані зі здешевленням національної валюти. Втім, у першому випадку йдеться про співвідношення з вартістю грошових одиниць інших країн, у другому — про зниження купівельної спроможності на внутрішньому ринку.

Нагадаємо, що інфляція — це поступове зростання цін на товари та послуги, що мають широкий попит і входять до споживчого кошика громадян. Детальніше про індекси, темпи та причини інфляції ви можете прочитати в окремому матеріалі нашого блогу. Зазначимо лише, що девальвація найменше відчувається в країнах з розвиненою місцевою промисловістю. Водночас у багатьох випадках вона рано чи пізно призводить до зростання рівня інфляції.

Протилежним до девальвації поняттям є ревальвація. Процес передбачає зміцнення національної валюти стосовно долара. До такого способу регулювання курсу уряди держав вдаються в тому разі, якщо назріла потреба у збільшенні обсягів ввезення імпортної продукції, зменшенні цін на неї, а також у підтриманні купівельної спроможності громадян.

Девальвація національної валюти у 2024 році

До початку повномасштабної війни в Україні різке падіння курсу гривні відбувалося вже втричі: у 1998-му, 2008-му і 2014–2015 роках. В умовах збройної агресії рф, ушкодження і руйнування об’єктів енергетичної інфраструктури та блокування кордонів знецінення національної валюти — цілком закономірне явище.

Ще наприкінці минулого року вартість долара США коливалася в межах 35,7–37,9 грн. У середині квітня ціна американської валюти перетнула позначку в 39 грн і наразі продовжує зростати. 

З приводу подальшої девальвації гривні думки експертів різняться незначною мірою. Фінансові аналітики та банкіри прогнозують на цей рік курс на рівні 41,69–41,81 грн. Своєю чергою МВФ очікує підвищення ціни долара максимум до 41–41,4 грн. Остання цифра, до речі, закладена в бюджеті на 2024 рік. НБУ стежить за ситуацією на фінансовому ринку і за необхідності готовий згладжувати суттєві й небезпечні коливання.

Українці мають право вибору — купувати іноземну валюту чи залишати заощадження на гривневих депозитах. Як і раніше, власники рахунків можуть здійснити переказ коштів з картки на картку, оплатити товари та послуги через онлайн-сервіси тощо.

Як захистити свої фінанси від девальвації

У період економічної нестабільності в питаннях власних фінансів варто бути особливо розсудливими та обачними, ретельно планувати бюджет і знайти ефективні способи збереження заощаджень. Захистити кошти від знецінення можна шляхом:

 • придбання стабільних валют — доларів або євро;
 • вкладення грошей в нерухомість або землю;
 • купівлі дорогоцінних металів;
 • інвестування в криптовалюту (зокрема з фіксованою вартістю).

Не буде зайвим створення запасів харчів і товарів першої потреби. Водночас доцільно відмовитися від випадкових покупок (наприклад, непотрібної техніки, одягу, прикрас), не поспішати забирати гроші з депозиту і не купувати валюту за будь-яку ціну.

Власникам бізнесу слід подумати про:

 • придбання устаткування й техніки, купівля яких планувалася в майбутньому;
 • пошук партнерів, готових співпрацювати за цінами, зафіксованими в угоді, незалежно від валютних коливань;
 • якісну логістику і швидку реалізацію продукції;
 • виробництво товарів, яких не вистачає на ринку;
 • поліпшення сервісу.

Приймати зважені рішення щодо витрат та інвестицій допоможе аналіз власного майнового стану і відстеження новин у сфері економіки та фінансів. Щоб бути в курсі останніх подій, читайте матеріали блогу на Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі