Як перевірити швидкість інтернету

Як перевірити швидкість інтернету
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
896

Для отримання нових клієнтів провайдери та мобільні оператори не тільки пропонують вигідні тарифи, а й обіцяють користувачам високу швидкість зв’язку. Якісний інтернет дає можливість:

 • комфортно працювати;
 • без проблем дивитися фільми та грати в онлайн-ігри;
 • завантажувати та надсилати об’ємні файли;
 • брати участь у відеоконференціях.

Проте обіцяні постачальником цифри не завжди відповідають дійсності. І в цьому не обов’язково винен провайдер. У статті ми розповімо, як можна перевірити швидкість інтернету та що може перешкоджати стабільному сигналу.

Від чого залежить швидкість дротового та бездротового інтернету

Швидкість з’єднання пристрою з мережею вимірюється в мегабітах за секунду (Мбіт/сек.). Не варто плутати їх з байтами. Біт — це мінімальна одиниця виміру інформації, що дорівнює одному символу або сигналу. Байт є комбінацією з 8 бітів і застосовується для позначення об’єму даних. Таким чином абонент, що користується тарифом із зазначеною швидкістю 100 Мбіт/сек., може завантажити файл розміром 100 Мбайт (800 Мбіт) за 8 секунд.

Перевіряючи якість роботи мережі, слід розуміти, які саме параметри варті вашої уваги. Це можуть бути:

 • вхідна швидкість — час, потрібний на завантаження файлів;
 • вихідна швидкість, що стосується вивантаження контенту в мережу або передання іншим користувачам;
 • ping — час відповіді гаджета на запит. Що повільнішим є інтернет, то більшим буде пінг.

Мобільні оператори та провайдери у тарифних планах зазвичай вказують вхідні параметри. До речі, завдяки сервісу Portmone оплата інтернету онлайн лише за пару кліків доступна клієнтам провідних українських постачальників послуги. Для здійснення платежу потрібно знайти компанію в переліку на сайті чи в мобільному застосунку, вказати номер особового рахунку і суму. Щоб отримувати платіжки у своєму кабінеті, рекомендуємо створити шаблон.

Стабільність роботи домашнього інтернету визначається швидкістю дротового та бездротового зв’язку. Своєю чергою, на якість кабельного підключення впливають:

 • пропускна здатність дроту. У оптоволокна вона краща, ніж у крученої пари з чотирма або вісьмома жилами;
 • якість устаткування провайдера на вузлах і в багатоквартирному будинку, а також комунікацій всередині житла (зокрема кабелів та дротових з’єднань, комп’ютерних розеток);
 • навантаження на лінію на цей момент.

Якість Wi-Fi у квартирі або приватному будинку залежить від:

 • моделі та стандартів мережі устаткування, що належить абонентові (роутера, мережевих адаптерів у пристроях). Використання застарілого обладнання суттєво знижує швидкість зв’язку. Замість очікуваних 100 Мбіт/сек. можна отримати лише 20. Тоді виходить, що сенсу платити за швидкісний інтернет немає;
 • робочої частоти мережі. Для безперебійної роботи інтернету слід придбати дводіапазонний роутер, що підтримує частоти 2,4 та 5 ГГц;
 • зони дії вайфай. У великій квартирі або приватному будинку в деяких місцях (особливо в тих, що знаходяться за товстими стінами), сигнал може слабшати. У таких випадках варто подбати про встановлення потужного устаткування;
 • розміщення роутера. Аби не заглушити зв’язок, не варто монтувати пристрій у щитку або металевій шафі;
 • наявності перешкод з боку інших мереж чи побутової техніки, що працює на одній частоті з мережевим обладнанням. 
Крім того, на якість зв’язку впливають програмне забезпечення на стаціонарному пристрої або мобільному гаджеті (антивірус, торент-клієнт тощо), наявність прихованих шкідливих програм, вірусів, а також критерії, що не залежать ані від інтернет-провайдера, ані від користувача. До них, зокрема, належать потужність і завантаженість серверів у всесвітній мережі, а також якість ліній зв’язку, що знаходяться поза зоною відповідальності постачальника послуг (наприклад, стан міжконтинентального кабелю, що пролягає на дні Атлантичного океану).

Що впливає на швидкість мобільного інтернету

Швидкість передавання даних у мережі 3G або 4G не є сталою: вона постійно змінює своє значення. Цей параметр залежить від:

 • відстані пристрою від мобільної станції. Наявність на екрані смартфона чи планшета позначки 4G ще не означає під’єднання до мережі 4-го покоління — фактично швидкість обміну даними може бути значно нижчою;
 • навантаження — кількості абонентів, під’єднаних одночасно до однієї вежі;
 • наявності фізичних перешкод. Густа міська забудова, використання металевих конструкцій нерідко є причиною погіршення інтернет-сигналу;
 • моделі та можливостей гаджета.

Оператори зв’язку зазвичай не вказують швидкість інтернету в тарифах, а лише встановлюють ліміти за кількістю завантажених мегабайтів. Щоб швидко поповнити мобільний телефон з обмеженим або безлімітним доступом до глобальної мережі, використовуйте «Портмоне». Усе, що потрібно для оплати пакета — зайти на платіжну сторінку компанії, ввести свій номер і суму, вказати дані банківської картки та підтвердити операцію.

Як перевірити швидкість інтернету на комп’ютері 

Перед тим як перевірити швидкість інтернету вдома, потрібно зробити невеличку підготовку, а саме:

 1. Під’єднати кабель напряму до ПК, без використання роутера.
 2. Закрити програми та зайві вкладки в браузері.
 3. Відключити антивірус або просто поставити його на паузу. 

Такі кроки дозволять визначити якість зв’язку максимально точно. 

Для перевірки швидкості інтернет-з’єднання використовують безліч різноманітних інструментів. Зупинімося на них детальніше.

 1. Онлайн-сервіси. Найпопулярнішими в Україні є доступні в усьому світі:
 • SpeedTest. Сайт має простий та зрозумілий інтерфейс. Для запуску перевірки не потрібно читати жодних інструкцій, достатньо натиснути кнопку GO. Менш ніж за хвилину сервіс покаже реальну швидкість завантаження та вивантаження, а також значення Ping у мілісекундах. 
Важливо, що Speed Test автоматично, причому інколи некоректно, обирає сервер для перевірки. Для самостійного визначення сервера потрібно вибрати функцію Change Server, а потім — потрібний варіант із запропонованого переліку;
 • Fast. Цей сервіс ще простіший, аніж SpeedTest. Перевірка розпочинається одразу після відкриття сайту;
 • Speed.io. Цей сервіс, як і попередні, дозволяє перевірити швидкість інтернету безоплатно. Для запуску тестування потрібно спочатку обрати сервер, а потім натиснути GO.
 • Перевірка власноруч. Якщо потрібно визначити вхідну швидкість, можна завантажити великий файл об’ємом від 500 МБ до 1 ГБ з мережі на ПК або ноутбук. Це може бути відео або архів. Знаючи розмір файлу і час завантаження, нескладно визначити швидкість. Якщо ви отримали, наприклад, 5 МБ/сек., для визначення результату в мегабітах потрібно 5 помножити на 8. 40 Мбіт/сек. — ось таким буде реальне значення.
 • Застосування внутрішніх можливостей пристрою. Щоб подивитися параметри під’єднання до інтернету, потрібно на панелі задач Windows знайти «Центр управління мережами та загальним доступом», а також використовувану мережу.

Після кліку на назву мережі відкриється вікно, в якому буде показана середня швидкість за оплачений період користування інтернетом.

Водночас сподіватися, що система визначить швидкість на 100% правильно, не варто, адже цей параметр може змінюватися залежно від часу доби та завантаженості сервера.
 • Програми, що встановлюються на комп’ютер або ноутбук. До таких продуктів, зокрема, належать SpeedTest Desktop, Networks, JDs Auto Speed Tester. Десктопні сервіси показують такі самі параметри, як і онлайн-перевірки, працюють за схожим принципом, проте не потребують відкриття браузера.
 • Торент-клієнти. Ще одним способом визначення швидкості завантаження є використання популярних торентів (наприклад, uTorrent). Візьміть файл з топу будь-якого трекера та запустіть завантаження. Через 1–3 хвилини, коли швидкість зазвичай досягає максимуму, зафіксуйте показник.
Нормальною швидкістю для домашнього користування ПК та ноутбуками є 100 Мбіт/сек. Така якість інтернету пропонується в більшості стандартних тарифних планів українських провайдерів. Її цілком вистачає для роботи онлайн, перегляду відео, ігор і дистанційного навчання.

Придбання гігабітного пакета, що коштує дорожче ніж 100-мегабітний, має сенс, коли інтернетом користується чимала група людей, часто доводиться завантажувати «важкі» файли з відео, фото чи графікою, існує необхідність у застосуванні хмарного сховища. Крім того, високошвидкісний інтернет працює лише на оптоволокні або 8-жильному кабелі та вимагає потужних маршрутизатора і мережевої карти для ПК чи ноутбука.

Як перевірити швидкість інтернету на телефоні або планшеті

Для тестування роботи мережі на мобільних пристроях можуть використовуватися ті самі онлайн-сервіси, що й для десктопів, а також застосунки на кшталт:

 • Speed test 4G 5G WiFi & maps (nPerf) або nPerf Fleet;
 • Meteor Speed Test 4G, 5G, WiFi;
 • «Швидкість інтернету: Speedtest». 

Водночас на відміну від стаціонарних пристроїв, для мобільних гаджетів встановлені програми є значно зручнішими, аніж сайти. Завантажити застосунок для «Андроїда» можна на Play Market, для iOS — на App Store.

Якщо тестування на комп’ютері або ноутбуці здебільшого показує якість з’єднання з мережею провайдера, то цілями перевірки швидкості інтернету на смартфоні або планшеті зазвичай є виявлення місць з поганим сигналом, пошук хорошого покриття та вибір оператора зв’язку.

Перевірка швидкості інтернет-з’єднання на Смарт-ТВ

Як дізнатися, якою є швидкість інтернету для телевізора зі Smart TV? Перевірити якість з’єднання можна двома способами.

 1. Через будь-який з онлайн-сервісів, що використовуються для ПК. Запустити його можна на вбудованому браузері телевізора.
 2. За допомогою застосунку, який можна завантажити в спеціальному магазині. Для моделей LG це «Швидкість інтернету» в LG Connect Store, для Samsung WiFi Speed Test — Internet Speed Test у Samsung Connect Home Pro.

Якщо вам потрібно швидко оплатити послуги ТБ, скористайтеся нашим сервісом. На сайті або в мобільному застосунку можна лише за кілька кліків оплатити комуналку, інтернет, поповнити рахунок на телефоні. Обирайте Portmone, а ми подбаємо про зручність і безпеку платежів.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі