Portmone Блог Статтi Корисна інформація Як знімати показання електронного лічильника газу

Як знімати показання електронного лічильника газу

Механічні прилади обліку спожитого газу характеризуються надійністю та простою конструкцією. Але технології розвиваються, і на зміну їм прийшли електронні моделі з рідкокристалічним дисплеєм. У вас встановлений такий пристрій? Розібратися в нюансах і дізнатися, як зняти показники з електронного газового лічильника, допоможуть поради експертів.

 Як зчитувати показники на дисплеї лічильника

В електронних моделях обсяг споживання фіксують спеціальні датчики. Вони передають імпульси на обчислювальну систему, що приймає сигнал, робить розрахунок і демонструє результат у кубометрах на рідкокристалічному дисплеї. Щоб правильно дивитися показники електролічильника газу, важливо зрозуміти принцип керування приладом.

На дисплеї різні відомості показуються з певною періодичністю (5–10 секунд). Ви можете вибрати один з варіантів:

 • дочекатися появи на екрані необхідної інформації;
 • натискати на відповідну кнопку, доки не з’являться цифри, що показують обсяг використаного газу.

Увага! Є моделі з вбудованим акумулятором. У них для економії заряду батареї дисплей відключається, але підрахунок кубометрів не припиняється. Якщо потрібно зняти дані з електролічильника такого типу, натисніть на відповідну кнопку. Дисплей увімкнеться, і ви зможете записати цифри.

Такі прилади часто називають «розумними». Деякі моделі мають SIM-картку. Власникам подібних пристроїв не потрібно брати показники з електролічильника: моделі з SIM-карткою передають дані оператору газорозподільної мережі самостійно.

Але й звичайні електронні лічильники газу характеризуються автоматизованою роботою. Багато моделей повністю автономні, оскільки оснащені вбудованим акумулятором, термін експлуатації якого може становити до 12 років. Є також варіанти зі змінними батареями.

Електронні лічильники коштують дорожче, ніж механічні, але мають вагомі переваги:

 • точність обліку. Датчики на таких приладах розпізнають різні характеристики газу (температура, тиск тощо). Вони забезпечують максимально коректний підрахунок споживання;
 • автономний блок пам’яті. Користувач може не тільки зняти дані з електролічильника за місяць, але й аналізувати споживання протягом року. У блоці пам’яті зберігається інформація за кілька місяців;
 • точність і великий вибір налаштувань. Споживач може оцінити всі характеристики газу;
 • безпека. Виробники пропонують електронні моделі з запірним клапаном, що перекриває подачу газу під час витоку.

Експерти рекомендують докладно розібратися в особливостях приладу перед його купівлею. Зробити це можна на вебсайті виробника. Вибравши певну модель, дізнайтеся, як правильно зняти показники з електролічильника, та розберіться у його функціональності. Зверніть увагу на інформацію про особливості експлуатації, термін служби вбудованого акумулятора та періодичність перевірки.

Як знімати показники з лічильника

Якщо ваш пристрій не оснащений SIM-карткою та функцією автоматичної передачі даних постачальникові газу, потрібно щомісяця фіксувати обсяг споживання самостійно. Які цифри писати з електролічильника?

 1. Почніть зі значень числа на рідкокристалічному дисплеї. У механічних моделях воно розділене на 2 частини комою, рамкою або різними кольорами. В електронних моделях використовується лише кома (крапка). Вона відокремлює 2 або 3 останні цифри. Іноді поділу немає. Щоб правильно зняти показники з електролічильника, враховуйте лише цифри до коми (крапки). Якщо розділення немає, записуйте все число.
 2. Запишіть показники електролічильника, актуальні на поточний момент.
 3. Надайте дані постачальникові послуги.

Виробники пропонують величезний вибір моделей приладів. Не обмежуйтеся загальними рекомендаціями. Якщо у вас виникли сумніви щодо розшифрування значень на табло, дізнайтеся, які цифри писати з електролічильника, в інструкції для конкретної моделі.

Як передати отримані показники постачальникові газу

Донедавна споживачі передавали дані про фактичне споживання в центрі роботи з абонентами або за телефоном. З розвитком технологій газорозподільні компанії надали клієнтам можливість повідомляти показники онлайн. Є кілька способів зв’язатися безпосередньо з постачальником послуги:

 • сайт 104.ua. Потрібно пройти реєстрацію, вказавши номер особового рахунку та інші особисті дані. Після цього можна записувати показники електролічильника та здійснити оплату в особистому кабінеті;
 • мобільний застосунок 104 Mobile;
 • за допомогою чат-бота «7104ua» у месенджерах Viber і Telegram;
 • SMS на номер 7104, в якому необхідно вказати номер особового рахунку (10 цифр) і показники лічильника.

Зверніть увагу, що не всі газорозподільні компанії мають сторінки в соціальних мережах. Якщо ви вибрали цей спосіб, переконайтеся, що ваш постачальник газу отримає дані.

Ще один зручний варіант — онлайн-сервіс Portmone. Тут створено оптимальні умови для передачі показників і оплати всіх комунальних послуг. Ця функція доступна зареєстрованим користувачам нашого сайту в особистому кабінеті.

Коли потрібно передавати показники лічильника

Відповідно до законодавства України, розрахунковий період для споживачів триває з 1 до 5 числа. Це означає, що знімати показники електронного лічильника газу за минулий місяць потрібно 1 числа поточного. Передати дані про фактичне споживання слід до 5 числа включно, з 6-го вони не будуть прийняті.

Якщо абонент не надає ці відомості у встановлений період, постачальник газу здійснює розрахунки за плановим (прогнозованим) споживанням. Враховуються показники обсягів за минулі 12 місяців з огляду на різні фактори, серед яких:

 • кількість зареєстрованих мешканців квартири (будинку);
 • кількість газових приладів (плита, водонагрівач, система опалення);
 • коефіцієнт місяця (витрата газу залежить від сезону).

Якщо не бажаєте платити більше, важливо зняти дані з електролічильника та передати їх постачальникові газу вчасно. Іноді плановий (прогнозований) розрахунок збігається з фактичним споживанням. Але дуже часто абоненти, що не передали показники, одержують рахунок на більшу суму.

Наслідки за неправдиві показники лічильника

Усе залежить від різниці між фактичним обсягом і наданими відомостями. Важливо бути уважним і правильно дивитися показники електролічильника. Якщо помилка все ж таки відбулася, наслідки залежать від ситуації:

 • абонент записав менше число. Якщо загальний обсяг нижче, ніж у показниках за попередній місяць, система газорозподільної компанії не прийме такі дані. У цьому разі застосовується метод планового розрахунку;
 • абонент записав більше число. Постачальник прийме цю інформацію. У таких ситуаціях доведеться заплатити більше, але ситуацію можна відкоригувати наступного місяця. Потрібно лише зняти дані з електролічильника газу правильно. Показники можуть бути не прийняті, якщо різниця занадто велика.
 • абонент регулярно передає неправдиві показники. Співробітники газорозподільної компанії мають право регулярно брати показники з електролічильника. Виявивши велику різницю, вони складуть акт. Компанія виставить рахунок виходячи з фактичного споживання. Постачальник послуги має право нарахувати пеню та перекрити подачу газу до повної оплати.

З певною регулярністю здійснюється перевірка лічильників. Якщо спеціалісти виявлять зірвані пломби або сліди несанкціонованого втручання в роботу приладу, абонентові загрожує штраф.

Як розрахувати суму оплати за газ

Абонентові потрібно лише знімати показники електронного лічильника газу та передавати їх постачальникові послуги. Система здійснить розрахунок автоматично. Клієнт отримує рахунки з зазначеним обсягом і сумою до оплати. Але бувають випадки, коли газорозподільні компанії не отримують дані від абонентів. Щоб переконатися, що ви сплачуєте фактичне споживання, слід вміти розраховувати суму та перевіряти рахунки. Усе дуже просто:

 1. Розрахуйте обсяг споживання минулого місяця. Відніміть з показників за поточний місяць число, що надавалося постачальникові послуги минулого разу. Отриманий результат — обсяг споживання за розрахунковий період.
 2. Помножте фактичний обсяг за останній місяць на актуальний тариф.
 3. Якщо обсяг або сума відрізняються, зверніться до колцентру або відділу роботи з абонентами постачальника послуги.

Переваги подачі показників на Portmone

Сервіс онлайн-платежів «Портмоне» пропонує можливість заощаджувати час і гроші:

 • після реєстрації на сайті можна створити шаблон в особистому кабінеті. Передача показників і оплата рахунків триватиме мінімум часу. Дані надходять безпосередньо постачальникові послуги;
 • якщо ваша газорозподільна компанія уклала контракт із «Портмоне», оплата здійснюватиметься без комісії. В інших випадках є можливість заощадити, скориставшись тарифом «Місяць»;
 • тут можна оплачувати всі комунальні послуги, покупки в інтернет-магазинах, поповнювати мобільний телефон і багато іншого;
 • рахунки на оплату комунальних послуг надходять до особистого кабінету користувача. На електронну пошту клієнта надходить повідомлення, що дозволяє ініціювати оплату вчасно та не припускати прострочень.

Скористайтеся послугами «Портмоне» та виконуйте рутинні фінансові завдання в кілька кліків!

Рекомендовані статті

Золотий призер в номінації «Кращий сервіс онлайн-платежів» в 2016-2021 роках за версією PaySpace Magazine Awards

Portmone.com - перша компанія в Україні, яка пройшла міжнародний аудит безпеки по стандарту PCI DSS і отримала відповідний сертифікат від компанії SRC