Українські банки домовилися про посилення фінмоніторингу. Що зміниться для українців?

Українські банки домовилися про посилення фінмоніторингу. Що зміниться для українців?
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
58
10 грудня 2024 року великими українськими банками, серед яких “Ощадбанк”, “ПриватБанк”, “Райффайзен Банк” та “Універсал Банк”, було підписано меморандум щодо забезпечення прозорості функціонування ринку банківських платіжних послуг. Ця ініціатива — спільний крок державних і банківських структур, спрямований на покращення контролю фінансових операцій, боротьбу з тіньовими схемами та відмиванням коштів. У документі прописані нові ліміти для карткових переказів, що здійснюються впродовж одного місяця.

На відміну від обмежень, що вступили в дію з 01.10.2024 року (про них ми детально розповідали тут), нові ліміти поширюються не лише на перекази між банківськими картками, а й на перекази, що здійснюються за реквізитами IBAN. Більше того, посилюються вимоги до ФОП-ів та клієнтів з високим рівнем ризику, а також вводиться обмеження на кількість відкритих банківських рахунків в одній установі.

Яка мета меморандуму?

Основною метою меморандуму є посилення фінансового моніторингу, щоб унеможливити використання банківських рахунків в якості “транзитних”, запобігти “відмиванню” коштів, що були отримані незаконним шляхом, та ухиленню від сплати податків.

Також не варто забувати, що Україна впевнено крокує шляхом інтеграції до європейських фінансових стандартів. Прозорість і чесність фінансових операцій є ключовими умовами для створення стабільної економіки та залучення інвестицій.

Меморандум є ще одним кроком у цьому напрямку, який спрямований на підвищення довіри до банківської системи.

Обмеження для фізичних осіб

Для фізосіб, якщо у них відсутнє документальне підтвердження доходу, запроваджуються оновлені ліміти на вихідні p2p-перекази:

  • з 1 лютого 2025 — для високоризикових клієнтів встановлюється ліміт в сумі до 50 000 грн/міс.

Для клієнтів з середнім та низьким рівнем ризику, ліміти застосовуватимуться в два етапи:

  • з 1 лютого 2025 — до 150 000 грн/міс;
  • з 1 червня 2025 — до 100 000 грн/міс.

При цьому в обчислення лімітів не будуть включатися грошові перекази, що здійснені між двома рахунками, які відкриті клієнтом в одному банку (але поширюватимуться на грошові перекази здійснені по IBAN). Акцентуємо увагу на тому, що клієнт завжди може звернутися до фінансової установи з проханням підвищити встановлений ліміт, надавши документи, що підтверджують його доходи. Таким документом може бути:

  • довідка форми ОК5 та ОК7;
  • податкова декларація;
  • відомість про зарплату;
  • підтвердження зарахування грошових коштів від держустанов тощо.
Ще одна з норм підписаного меморандуму — обмеження кількості активних (відкритих) рахунків, яке стосується клієнтів з непідтвердженими джерелами доходу. Для таких клієнтів максимальна кількість активних рахунків в одній валюті та в в одному банку не може бути більше трьох. Дане обмеження не стосується депозитних та кредитних рахунків, а також рахунків, що були відкрити в рамках державних програм (як приклад, “єВідновлення”, “єПідтримка” чи “Національний кешбек”)

Обмеження для ФОП

Особливий моніторинг буде запроваджено для новостворених (до 6 місяців) підприємців першої групи. Для таких клієнтів передбачено здійснення більш детального аналізу діяльності. Оцінюватиметься не лише вид діяльності та обсяг фінансових операцій, а й вид послуги та продукт, який ФОП хоче отримати від банку.
Моніторинг діяльності ФОП другої та третьої групи відбуватиметься згідно норм ризикоорієнтованого підходу, що затверджений у фінансовій установі.

Також банки будуть вживати заходи до клієнтів-ФОП, в діяльності яких будуть виявлені деякі ризики:

  • різке збільшення кількості транзакцій;
  • нульовий баланс коштів на початок та кінець доби;
  • дроблення переказів, що здійснені на одного чи отримані від одного контрагента тощо.

Хоча меморандум є лише декларацією намірів, скоріше за все, його наслідки на собі зможе відчути більша частина українців, особливо підприємців. Експерти зазначають, що це може призвести до зростання обігу готівкових коштів та криптовалют, а також створить додаткові труднощі для малого бізнесу.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах