
На початку нинішнього року набули чинності законодавчі зміни щодо оподаткування ФОПів в Україні. Тепер малий бізнес зобов’язаний сплачувати ЄСВ за себе та військовий збір — так само як до початку повномасштабної війни. Крім того, збільшилися ставки деяких платежів і дещо змінилася форма податкових декларацій. Детальніше про нововведення, актуальні вимоги до оподаткування підприємців, пільги та штрафи розповімо у статті.
Ставки та умови сплати єдиного податку
Єдиний податок, що мають сплачувати ФОПи на спрощеній системі, цьогоріч становить:
- для приватних підприємців I групи, що займаються торгівлею на ринках і надають населенню побутові послуги, — 302,8 грн (10% прожиткового мінімуму для працездатних громадян);
- для II групи — 1600 грн (20% від мінімальної заробітної плати);
- для III групи — 5% від отриманого доходу, для платників ПДВ — 3%.
Розмір податку для фермерів (IV група) визначається за кожен гектар використовуваної землі та залежить від коефіцієнта, встановленого для певного типу ділянки. Механізм здійснення розрахунків закріплений в пункті 293.9 статті 293 Податкового кодексу.

I і II групи «спрощенців» платять податок «авансом» не пізніше 20 числа поточного місяця, III — щоквартально протягом 10 календарних днів з граничної дати подання декларації (за I квартал 2025 року — до 20 травня). IV група зобов’язана сплатити ЄП за звітний квартал впродовж 30 днів після його спливу у таких розмірах:
- I та II квартали — по 10% повної суми за рік;
- III — 50%;
- IV — 30%.
Фізособи-підприємці I–III груп можуть сплатити ЄП на користь територіальної громади, де зареєстрований бізнес, на сайті або в застосунку Portmone. На нашій платформі доступні також сплата транспортного податку, ПДФО та безліч інших транзакцій.

ЄСВ для ФОП у 2025 році: обов’язковість і суми
З 1 березня 2022 року у зв’язку з воєнним станом українським ФОПам було дозволено не сплачувати ЄСВ за себе. Втім, підприємці, котрі бажали, щоб стаж роботи зараховувався їм безперервно, платили єдиний соціальний внесок добровільно. У зв’язку з податковими змінами, що набули чинності з нинішнього року, пільга була скасована. Наразі сплата ЄСВ є обов’язковою для всіх фізичних осіб, що займаються комерційною діяльністю.
Мінімальний страховий внесок становить 22% від МЗП, тобто 1760 грн, максимальний — 22% від 20-кратного розміру мінімалки (35 200 грн). Згідно з Законом «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» № 2464–IV від 8 липня 2010 року ЄСВ має сплачуватися ФОПами до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом.
Військовий збір для ФОП: як та коли платити
Найбільше податкових змін 2025 року стосується сплати військового збору. Ставка ВЗ для підприємців-загальників і найманих працівників, що становила 1,5% від доходу без вирахування інших податків, наразі дорівнює 5%. ВЗ для ФОПів на спрощеній системі, котрі раніше його не сплачували, встановлений на рівні:
- 800 грн (10% від мінімалки станом на 1 січня звітного року) — для I, II та IV групи;
- 1% від отриманого доходу — для III групи.
Підприємці-«єдинники» мають сплачувати військовий збір у ті самі терміни, що і ЄП, «загальники» — одночасно з поданням річної декларації (за 2025-й — до 1 травня 2026 року).
Транспортний податок для ФОП: чинні правила
Транспортний податок за володіння автівкою, що була випущена не раніше ніж 5 років тому і коштує понад 375 мінімальних зарплат (3 млн грн), мають сплачувати всі фізичні особи, незалежно від того, зареєстровані вони як підприємці чи ні.
Граничні доходи для спрощеної системи оподаткування
Щоб без проблем працювати на вибраній групі, ФОПам потрібно дотримуватися ліміту розміру річного доходу, що становить:
- для I групи — 1 336 000 грн (167 мінімальних зарплат);
- для II групи — 6 672 000 грн (834 МЗП);
- для III групи — 9 336 000 (1167 МЗП).
Малому бізнесу, дохід якого перевищує зазначені ліміти, варто обрати іншу групу, інакше ФОП автоматично буде переведений в категорію «загальників». Підприємці на загальній системі сплачують:
- податок на доходи фізосіб — 18%;
- ЄСВ — 22%;
- ВЗ — 5%.
За найманий персонал ФОПи зобов’язані сплачувати ПДФО і ВЗ у вказаних вище розмірах, а також ЄСВ — 22% від податкової бази за загальним правилом або 8,41% — за співробітників з інвалідністю.
Зміни у податкових деклараціях для ФОПів
Згідно зі змінами, запровадженими наказом Мінфіну № 57 від 31 січня 2025 року, з 1 квітня підприємці мають подавати податкові декларації за оновленими формами, що містяться в додатках до цього документа. До цих форм тепер включений розділ, що стосується сплати військового збору, для ФОПів IV групи — дані щодо визначення коефіцієнта і мінімального розміру податкового зобов’язання.
«Єдинники» III групи подають декларацію за новою формою вже за I квартал нинішнього року. Інші групи подаватимуть її вже наступного року за 2025-й (IV група — з розрахунком ЄП на 2026 рік).
Пільги та штрафи для ФОП у 2025 році
Від ЄСВ звільняються підприємці, котрі:
- проходять військову службу (зі збереженням страхового стажу, ЄП і ВЗ також не сплачуються);
- зареєстровані на тимчасово окупованих територіях і в регіонах, у яких ведуться бойові дії. Якщо податкова адреса не змінюється, кошти можуть не відраховуватися взагалі, втім, угоди з такими ФОПами вважаються недійсними;
- працевлаштовані на підприємстві та внесок за них сплачує роботодавець;
- є пенсіонерами або особами з інвалідністю (у цьому випадку стаж не нараховується).
На останні дві категорії пільги щодо ЄП та ВЗ не поширюються. «Спрощенці» III групи мають право на звільнення від єдиного податку і ВЗ в разі відсутності доходу. I і II група можуть не сплачувати ці податки лише за періоди щорічної відпустки та лікарняного, що перевищує 30 днів.
Невчасна сплата єдиного податку і ВЗ загрожує штрафом у розмірі:
- 5% боргового зобов’язання — у разі затримки протягом 30 днів після встановленого кінцевого строку;
- 10% — якщо затримка становить понад 30 днів.
Після 90 днів починає нараховуватися пеня.
Неподання чи несвоєчасне подання податкової декларації передбачає штраф 340 грн, у разі повторного порушення — 1020 грн. Крім того, штрафні санкції передбачені за відсутність реєстратора розрахункових операцій, використання неактуальних фіскальних чеків (з 1 березня 2025 року діє нова форма), недотримання правил працевлаштування тощо.
Як уникнути помилок під час здійснення податкових платежів
Щоб уникнути помилок, запобігти нарахуванню штрафів та іншим негативним наслідкам, підприємцям варто:
- вчасно готувати звіти, перед поданням декларацій уважно перевіряти цифри;
- вести облік доходів і витрат. Це особливо важливо для «спрощенців» на III групі та загальників, у яких розмір ЄП чи ПДФО залежать від суми податку;
- чітко дотримуватися термінів сплати коштів.
Не забувати своєчасно здійснювати платежі та подавати звіти допоможе використання бухгалтерського календаря. Для економії часу рекомендуємо застосовувати Portmone. На нашій платформі ви можете оплатити всі види податків як за себе, так і за найманих працівників.

Рекомендації для підготовки до нових податкових змін
Розуміння нюансів оподаткування фізичних осіб — підприємців і неухильне дотримання законодавства є запорукою успішного здійснення комерційної діяльності. Правильний вибір системи оподаткування, коректне ведення обліку, дотримання вимог щодо сплати обов’язкових відрахувань до бюджету і подання декларацій дає змогу не відвертатися на розв’язання проблем і зосередитися на розвитку власного бізнесу.
Втім, складність і мінливість податкового законодавства вимагають постійно тримати руку на пульсі. Підприємцям, котрі не мають часу на вивчення нормативних документів, здійснення підрахунків, відстеження нововведень і контроль термінів звітності та оплат, варто скористатися послугами бухгалтера або податкового консультанта.
Якщо ви самостійно ведете облік доходів і витрат, навчилися складати та подавати звіти, вчасно і без проблем платите податки, у вашому випадку достатньо час від часу переглядати ресурси для бухгалтерів. У разі появи інформації про зміни слід уважно вивчати нововведення, а за наявності незрозумілих моментів — звертатися по допомогу до фахівців.
Щоб бути в курсі останніх змін і отримувати актуальну інформацію щодо податків та інших фінансових питань, читайте свіжі публікації в блозі на Portmone. Підписуйтеся на email-розсилку і долучайтеся до нас у соцмережах.