Новий стандарт від НБУ ISO20022: що зміниться для платників?

Новий стандарт від НБУ ISO20022: що зміниться для платників?
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
3 620

Нацбанк України спільно зі SWIFT продовжує реалізовувати Стратегію ЄЦБ з метою інтеграції платіжної інфраструктури нашої країни до Євросоюзу. З 1 квітня 2023 року регулятор впроваджує міжнародний стандарт обміну фінансовими повідомленнями ISO20022 шляхом введення нової системи електронних платежів (СЕП-4.0). Розповімо, що це означає, та як вплинуть зміни на використання деяких опцій Portmone.

Що таке ISO20022?

Це міжнародний стандарт, що визначає уніфікований формат для обміну електронними повідомленнями, пов’язаними з операціями в галузі фінансів. Він охоплює широкий спектр транзакцій, зокрема платежі, валютні обміни, кредити, операції з цінними паперами тощо.

ISO 20022 використовується багатьма міжнародними організаціями та фінансовими установами, такими як SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication), CLS (Continuous Linked Settlement), Visa та Mastercard. Цей стандарт дозволяє спрощувати та уніфікувати обмін фінансовою інформацією, зменшувати ризик помилок і підвищувати ефективність транзакцій.

Основні переваги стандарту ISO 20022:

 • уніфікований формат повідомлень, що спрощує обмін інформацією;
 • більша точність та якість фінансової інформації, що дозволяє зменшувати ризики помилок і підвищувати ефективність операцій;
 • відкритість, доступність та інтероперабельність між різними фінустановами та системами;
 • можливість збільшення автоматизації та вдосконалення фінансових процесів завдяки його використанню.

Для чого потрібна інтеграція СЕП-4.0?

СЕП-4.0 — це система електронних платежів, що була розроблена в Україні. Її створили з метою полегшення безготівкових операцій між фінустановами, банківськими картками та іншими електронними грошовими ресурсами. Основними перевагами СЕП-4.0 є:

 • швидкість і безпека безготівкових операцій;
 • висока ефективність та надійність системи;
 • наявність багатьох функцій для керування операціями та грошовими потоками.

СЕП-4.0 вже використовується більшістю українських банків і є однією з найпопулярніших систем електронних платежів. Вона дає можливість синхронізувати платіжний простір України зі світовим, що в перспективі створить умови для здійснення транскордонних операцій на базі SEPA Instant Credit Transfer.

Це дозволить підвищити рівень обслуговування, додати нову важливу інформацію до реквізитів, автоматизувати платежі та вдосконалити платіжні інструменти для фінансових установ та їхніх клієнтів. 

Що зміниться з 1 квітня?

Нацбанк одночасно переведе всю систему на нову СЕП, що працюватиме в режимі 24/7. Усі форми платіжних документів (доручення, вимога тощо) змінюються на платіжні інструкції. У них, крім обов’язкових ролей платника та отримувача, з’являються додаткові: ініціатора, фактичного платника та фактичного отримувача.

Крім того, друковані та електронні форми платіжних документів будуть змінені. Зокрема, платникам тепер обов’язково треба вказувати ПІБ, а також податковий номер (якщо його немає — то дані паспорта). Для користувачів Portmone це стосуватиметься здійснення наступних платежів:

 • оплати рахунку за довільними банківськими реквізитами;
 • сплата штрафів (зокрема, за паркування);
 • внесення податків до бюджету;
 • розрахунки з магазинами та іншими компаніями, що не уклали договір з Portmone (наприклад, з провайдерами, постачальниками комунальних послуг, закладами освіти тощо).

Наприклад, для здійснення платежу до бюджету потрібно:

 1. вказати дані отримувача — назву, IBAN, ЄДРПОУ;
 2. зазначити реквізити платника — ПІБ, ІНН, контактну інформацію;
 3. заповнити інші обов’язкові поля — ввести суму, код платежу, призначення.

Після заповнення полів здійснити платіж можна з будь-якої картки Visa, Mastercard або НПС «Простір». Це просто та дуже швидко.

Тримайте руку на пульсі та залишайтеся з Portmone! Ми продовжуємо стежити за актуальними змінами та своєчасно реагувати на них для прискорення інтеграції України до міжнародного платіжного середовища.


Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі