ФОП 3 групи – податки та звітність у 2024 році

ФОП 3 групи – податки та звітність у 2024 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
48 379

Третя група оподаткування — найпопулярніший варіант серед фізичних осіб-підприємців, що є платниками єдиного податку (ЄП). Її головні переваги — можливість співпрацювати з юридичними особами, високий ліміт річного доходу та невелика кількість обмежень у порівнянні з іншими групами. Розглянемо, з якими змінами зіткнуться ФОП 3 групи 2024, а також поговоримо детальніше про дозволені види діяльності, облік прибутків і податки.

ФОП 3 групи: умови роботи

Єдиний податок 3 групи у 2024 році доступний будь-яким зареєстрованим підприємцям і навіть юридичним особам, сума доходу яких не вища за 8 285 700 грн на рік. ФОП на третій групі дозволено працювати у галузях торгівлі, виробництва, перевезень (вантажних і пасажирських), ресторанного бізнесу тощо. Закон № 2755-V від 01.01.2013 (п. 291.5) визначає перелік галузей, заборонених для «спрощенців» 3 групи. Це:

 • валютний обмін;
 • організація азартних ігор та їхнє проведення;
 • видобуток корисних копалин, каміння (дорогоцінного) та їхній продаж;
 • проведення аукціонів та інших заходів, пов’язаних з торгівлею витворами мистецтва;
 • торгівля антикварними виробами;
 • організація гастрольних заходів.
Спрощена система оподаткування 3 групи дає можливість підприємцю наймати будь-яку кількість виробників або ж працювати самостійно. Обсяг доходу не повинен перевищувати 1167 встановлених офіційно мінімальних зарплат у звітному році. Перевищення ліміту автоматично переводить ФОП на загальну систему.

Підприємець має право працювати з фізичними особами, компаніями-«загальниками», підприємствами будь-якої форми власності (комерційними чи комунальними), ФОПами-«спрощенцями», платниками й неплатниками ПДВ. Відкрита можливість співпраці з закордонними компаніями.

У ФОП 3 групи звітність достатньо проста. Наприклад, якщо у підприємця немає власних працівників, та він не є платником ПДВ, достатньо подавати чотири звіти на рік для розрахунку єдиного податку.

Неплатникам ПДВ можна лише обслуговувати доходи. Ст. 165 Податкового кодексу визначає, що до оподаткування доходу не включаються:

 • аванс або повна сума оплати за послугу або продукцію, якщо вони повернені клієнту. Для початку треба облікувати їх як доходи, а потім — відкоригувати ці суми;
 • фінансова допомога, повернута протягом одного року;
 • гроші, що надійшли на рахунок помилково. Їх треба повернути з документальним підтвердженням обігу;
 • позитивна курсова різниця;
 • сума, що проходить транзитом.

Отримувати дохід ФОП третьої групи можуть у гривні та в іншій валюті, готівкою та безготівково. При цьому, якщо оплата надходить готівкою, треба обов’язково застосовувати РРО.

З 2021 року підприємці в Україні не зобов’язані заповнювати книгу обліку доходів. Проте, якщо ФОП вів книгу до 2021 року, він зобов’язаний зберігати її протягом трьох років з дати внесення останньої інформації. Далі «спрощенцю» треба здійснювати самостійний облік у зручному форматі та обов’язково мати первинні документи, в яких зафіксовані операції: квитанції, чеки, акти, рахунки, накладні тощо.

Податки для ФОП 3 групи

У 2024-му розмір податків для ФОПів залишається незмінним порівняно з минулим роком. Згідно з п. 293.3 Податкового кодексу, сплату єдиного податку 3 група проводить з розрахунку від усього доходу:

 • для неплатників ПДВ — 5%;
 • для платників ПДВ — 3%;
 • для осіб на особливому режимі оподаткування — 2%.
Якщо дохід за звітний період не отриманий — податок платити не треба.

Для ФОПів, що займаються виробництвом, продажем, постачанням ювелірних виробів, передбачена особлива умова оподаткування: 5 відсотків без права реєструватися платниками ПДВ.

Оподаткування 3 групи здійснюється один раз на три місяці: протягом 10 днів після крайньої дати здачі декларації. Податкової відпустки для ФОПів цієї групи немає.

Крім ЄП, ФОП 3 групи платить ЄСВ за себе, а також ПДВ (якщо він оформлений як платник цього податку). Якщо у підприємця є наймані робітники, за кожного він сплачує:

 • 18% ПДФО з заробітної плати;
 • 1,5% військового збору;
 • ЄСВ за найманого робітника;
 • 5 днів лікарняних (за умови наявності електронного чи паперового листка непрацездатності).

ЄСВ для ФОП 3 групи у 2024

Сплата ЄСВ для ФОП 3 групи є обов’язковою, навіть якщо підприємець не отримував доходу. Її періодичність — один раз на квартал. Цей внесок розраховується щомісяця за стандартною ставкою 22% від актуальної «мінімалки». Оскільки з 1 січня поточного року сума мінімальної зарплати збільшилася до 7100 грн, розмір ЄСВ становить 1562 грн/місяць. З 1 квітня планується чергове підвищення мінімальної зарплати до 8000 грн, а отже, ЄСВ зросте до 1760 грн/місяць. Дозволяється платити внесок з більшої суми, проте основа для нарахування не може бути вищою за 15 «мінімалок».

Проте варто зазначити, що з 1 березня 2022 року і до завершення війни від сплати ЄСВ звільнені:

 • всі фізособи-підприємці;
 • ті, хто працює на загальній системі оподаткування;
 • юрособи, що ведуть незалежну діяльність;
 • учасники фермерських господарств.

Ця норма продовжена ще на 12 місяців після перемоги. Проте це не позбавляє підприємців права вносити ЄСВ за себе з фіксацією цього факту в декларації для нарахування страхового стажу. 

Як платити ЄСВ для ФОП 3 групи, що тільки зареєструвалися? Нарахування ЄСВ починається з місяця реєстрації. Навіть якщо вона була здійснена всередині чи в кінці місяця, сума мінімального платежу від цього не змінюється — це 1562 грн (з квітня 2024-го — 1760 грн).

Якщо ФОП не сплатив ЄСВ або зробив це невчасно, він має заплатити штраф у розмірі 20% від суми боргу, а також пеню — 0,1% за кожний прострочений день. Якщо ж підприємець захворів та оформив лист непрацездатності, та в нього немає заборгованості з ЄСВ, він може розраховувати на оплату лікарняних від ФСС.

Єдиний податок для 3 групи у 2024

З 1 серпня минулого року пільга щодо добровільної сплати єдиного податку була скасована. Отже, в поточному році ЄП необхідно сплачувати. Водночас ФОПи та юридичні особи третьої групи, що зареєстровані на тимчасово окупованих територіях нашої країни або в регіонах, де ведуться бойові дії, можуть продовжувати користуватися пільгою навіть у тому разі, якщо не припиняли свою діяльність.

Підприємці 3 групи: ЄП
УмоваЄП для ФОПів третьої групиЄП для юросіб третьої групи
Податкова ставкаПлатники ПДВ — 3% доходуНеплатники ПДВ — 5% доходуМожливості звільнення від оподаткування на час війни державна влада не передбачила.
Максимальний ліміт доходу за календарний рік8 285 700 грн(1167 встановлених на перший квартал 2024 року мінімальних зарплат)
Необхідність реєструватися як платник ПДВЯкщо ставка за єдиним податком 5% — можна продовжувати діяльність як неплатник ПДВ, навіть коли обсяг доходів перевищує 1 млн грн
Мінімальний розмір єдиного соціального внеску за себе22% від встановленої мінімальної зарплатні: з 1 січня 2024 року — 1562 грн, з 1 квітня — 1760 грн.
Дозволена кількість працівниківОбмеження не передбачені
Дозволені та заборонені способи розрахунківМожна: приймати оплату виключно готівковим або безготівковим способом (тобто, лише в грошовій формі).Не можна: користуватися взаємозаліками, бартером, векселями, електронними грошима (це не стосується платіжних сервісів на кшталт LiqPay або оплати банківськими картками). Заборонено платити зарплату в натуральній формі, а також відступати від права вимоги (винятком є оплата від нового кредитора, що надходить грошима)
Чим можна займатисяУсім, що не входить до переліку заборонених сфер діяльності (п. 291.5 Податкового кодексу)
Періодичність виникнення податкових зобов’язаньОдин раз на квартал (дається 50 календарних днів після завершення кварталу)
Періодичність подачі декларації з ЄП та ЄСВОдин раз на квартал (надається 40 календарних днів після завершення звітного періоду)
Необхідність використання РРОЗ 1 січня 2022 року — обов’язково для всіх грошових операцій ФОП. Вимога на час воєнного стану не скасована, проте податківці не штрафують у випадку невикористання РРОНа загальних умовах
Земельний податокЗвільняються від оплати в разі використання земельної ділянки для ведення власної діяльності. Винятками є:надання у позику чи оренду ділянок землі або/та нерухомого майна, що на них розташовані;оренда плата за землі, що знаходяться у комунальній або державній власності
Інші обов’язкиСплата 15% податку на репатріацію (за відсутності міждержавної угоди) та подача декларації з податку на прибуток у разі виплати доходів юридичним особам-нерезидентам

Підвищені ставки єдиного податку для ФОП 3 групи

У деяких випадках єдиний податок варто сплачувати за підвищеною ставкою. Для фізичних осіб — підприємців вона становить 15%, для юросіб — 6% чи 10% (стандартна ставка, збільшена вдвічі). 

Це відбувається у наступних ситуаціях:

 • якщо дохід підприємця становить понад 8 285 700 грн — збільшена ставка застосовується до суми перевищення ліміту;
 • у разі відсутності реєстрації КВЕД, застосування бартеру або заборонених для платників єдиного податку видів діяльності. У цьому разі підвищена ставка застосовується до всієї суми доходу, отриманого в такий спосіб.

Ліміти для 3 групи ФОП у 2024 році

Лімітом для підприємця, що працює на спрощеній системі оподаткування, є максимальна межа доходу. У разі її перевищення застосовується загальна система оподаткування для ФОП 3 групи з відповідними умовами та строками сплати податків (у такому разі вони будуть вищими, а звітність — складнішою).

Ліміти залежать від рівня встановленої заробітної плати. Відповідно, у 2024 році лише заробляючи не більше 8 285 700 грн або 1167 «мінімалок» фізособи-підприємці можуть залишитися у межах третьої податкової групи.

Платники єдиного податку 3 групи: переваги та недоліки

Плюси для «єдинників» третьої групи:

 • можна не реєструватися як платник ПДВ аж до досягнення ліміту доходу 7585500 грн (якщо працювати за єдиним податком 5%);
 • можливість самостійного визначення розміру ставки податку;
 • відсутність необхідності сплачувати земельний податок, якщо земля не здається в позику, наймання, оренду та використовується саме для бізнес-діяльності підприємця;
 • юридичним особам дозволено вести бухгалтерський облік за спрощеною формою і складати простішу звітність;
 • працювати на єдиному податку вигідніше, ніж на загальній системі оподаткування — особливо, якщо це стосується високоприбуткового бізнесу.

Мінуси:

 • якщо дохід збільшується, розмір податку пропорційно зростає (це є недоліком, адже ФОП першої та другої, а також четвертої групи платять фіксований податок);
 • пільга у формі нульової ставки земельного податку втрачається, якщо ФОП здає свою землю або нерухомість на ній в оренду, наймання чи позику;
 • платники ЄП обмежені в певних діях: наприклад, не можуть розраховуватися бартером, використовувати взаємозаліки та векселі, платити зарплату в натуральній формі;
 • навіть якщо підприємець працює у збиток, але отримує дохід, він все одно зобов’язаний платити податок (бо оподаткування передбачене саме на дохід, а не на прибуток);
 • підприємцям третьої групи доступні не всі види діяльності — зокрема, не можна реалізувати підакцизні товари.

Календар подачі звітності для ФОП 3 групи у 2024

Отже, у лютому поточного року фізичні особи — підприємці третьої групи мають сплатити єдиний податок за четвертий квартал 2023-го. Оскільки декларація з ЄП подається до 9 лютого, сплатити податок варто до 20 лютого — впродовж 10 календарних діб.

Наведемо терміни подання відповідної звітності та сплати єдиного податку у 2024 році.

 1. I квартал:
 • до 10.05 — подання звітності з ЄП;
 • до 20.05 — переказ коштів.
 1. II квартал:
 • до 9.08 — подання звітності (декларації);
 • до 19.08 — сплата.
 1. III квартал:
 • до 11.11 — подання податкової декларації;
 • до 21.11 — сплата ЄП.
 1. IV квартал:
 • до 10.02. 2025 — подання декларації з ЄП для ФОПів третьої групи;
 • до 20.02. 2025 — сплата коштів.

За порушення термінів сплати ЄП або переказу суми не в повному обсязі для фізосіб-підприємців третьої групи передбачені штрафи. Розмір таких стягнень визначається пунктом 126–1 Податкового Кодексу нашої держави:

 • 10% від суми єдиного податку, що підлягає утриманню або сплаті, — у разі ненавмисного здійснення порушення чи помилки;
 • 25% — якщо підприємець не дотримався термінів сплати податку або переказав кошти не в повному обсязі навмисно;
 • 50% — якщо впродовж 1095 календарних діб було зафіксоване одне повторне умисне порушення;
 • 75% — якщо дії, зазначені у двох попередніх пунктах, вчинялися мінімум втричі протягом 1095 діб.

Коли платити ЄСВ ФОП 3 групи у 2024 році

Фізичні особи — підприємці 1–3 групи мають щоквартально сплачувати ЄСВ. Робити це варто до 20 числа місяця, що є наступним після звітного кварталу.

Отже, переказати ЄСВ у поточному році потрібно у такі терміни:

 • до 19 квітня — за перший квартал;
 • до 19 липня — за другий;
 • до 19 жовтня — за третій;
 • до 19 січня 2025 року — за четвертий.
Зверніть увагу: оскільки з 1 січня поточного року мінімальна заробітна плата в Україні підвищилася до 7100 грн, за перший квартал підприємці мають сплачувати не від 4422, а від 4686 грн. З 1 квітня «мінімалка» зросте до 8000 грн, тому розмір ЄСВ за другий, третій та четвертий квартали становитиме від 5280 грн.

Терміни подання звітів та платежів

Календарна подіяГранична датаПримітка
Звітування ФОП 3 групи про сплату ПДФО, а також воєнного збору (форма 1ДФ)Раз на квартал і протягом 40 днів після його завершенняЯкщо у ФОПа є наймані працівники
Сплата ЄСВДо 20 числа місяця, що починається за звітним періодомТреба платити за себе та за кожного найманого працівника
Подача декларації з ПДВКожного місяця та протягом 20 календарних днів з останнього дня звітного періодуАктуально для платників ПДВ
Сплата єдиного податкуРаз на квартал та протягом 50 днів після його завершення або протягом 10 днів після подачі податкової декларації
Внесення ПДФО, а також воєнного зборуНа третій день після видачі зарплати
Звіти ФОП 3 групи з ЄП
Раз на квартал і протягом 40 днів після його закінчення
Внесення податку на додану вартістьПротягом 10 днів після подачі декларації

Єдина система оподаткування передбачає досить багато можливостей для ФОПів третьої групи: можливість працювати в багатьох сферах, вести просту звітність і сплачувати відносно низькі податки. Є певні обмеження, але більшість з них несуттєва. Вибрати 3 групу для підприємницької діяльності слід, якщо ви бажаєте законно співпрацювати з різними контрагентами в Україні та за кордоном. А отримувати та здійснювати швидкі платежі, як і раніше, допоможе сервіс Portmone.


Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі