Грошові перекази Swift (Свіфт): що це і чому це важливо

Грошові перекази Swift (Свіфт): що це і чому це важливо
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
5 591

SWIFT (Свіфт) перекази — це надійний спосіб здійснення валютних операцій між фізичними та юридичними особами. Міжнародні платежі є зручними для B2B-розрахунків, шопінгу в інших країнах, бронювання готельних номерів, оплати відпочинку, навчання і лікування. Зараз, під час війни, такі операції стають ще актуальнішими: українці часто використовують їх для переказу грошей в інші країни та з-за кордону. 

Чи знали ви, що «Свіфт» не є платіжною системою у звичному розумінні та не передбачає прямого переведення коштів з рахунку на рахунок? Суть SWIFT-переказу полягає в обміні інформацією між банками відправника та отримувача і пересиланні платіжних доручень. У цій статті ми детально розберемося, як працює система, в чому полягають її переваги та недоліки й кому підходить такий варіант розрахунків. 

Що таке Свіфт, і як він працює

Перш ніж розглянути особливості роботи мережі, з’ясуймо, що таке SWIFT. Це міжнародна міжбанківська система безпечного передавання інформації та здійснення платежів, що, до речі, цього року відзначає 50-річний ювілей. Асоціація, що має повну назву Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunications, є найбільшою у сфері здійснення фінансових операцій у світі та цілком справедливо вважається золотим стандартом міжнародних переказів.

Система об’єднує близько 11 тис. учасників з понад 200 країн — банків, клірингових центрів, депозитаріїв, валютних і грошових брокерів тощо. Головний офіс товариства знаходиться в Брюсселі.

«Свіфт» функціонує як мережа обміну повідомленнями на кшталт месенджера. Для приєднання до мережі банки встановлюють спеціальне програмне забезпечення. Фінансові установи передають платіжні доручення, де вказується, з якого рахунку знімаються кошти та на який мають бути надіслані. 

Наявність у клієнта банку власного рахунку не є обов’язковою. Операції здійснюються за спеціальними кодами їхніх учасників. 

Якщо банк-відправник і банк-отримувач пов’язані між собою, гроші надходять, коли другий отримує SWIFT-повідомлення від першого. За відсутності між фінансовими установами прямої угоди операції здійснюються через кореспондентські рахунки одного або кількох посередників. У цьому разі час і вартість переказу збільшуються.

Свіфт-переказ дає можливість надіслати гроші в будь-який куточок світу. Сума платежу конвертується у валюту призначення, обмін здійснюється одним з банків — учасників операції. 

Ідентифікаційний код платежу IBAN і BIC

BIC (Business Identifier Codes) — це банківський ідентифікаційний код, який також називають SWIFT-кодом або SWIFT-адресою. Ідентифікатор складається з 8 або 11 цифр:

 • перші 4 — ідентифікатор банку;
 • наступні 2 — позначення країни;
 • останні 2 — код міста.

Останні 3 цифри з 11 — код конкретної філії фінансової установи.

IBAN (International Bank Account Number) — це міжнародний банківський номер, що відповідає стандарту ISO 13616 і використовується для розрахунків як всередині держави, так і між різними країнами. IBAN фізичної або юридичної особи обов’язково вказується, коли здійснюється оплата за реквізитами.

Міжнародний код є складною комбінацією буквено-цифрових символів, кількість яких може становити до 34. В Україні IBAN складається з 29 знаків:

 1. код країни — UA;
 2. контрольні цифри — 2 символи;
 3. МФО банку — 6 цифр;
 4. номер банківського рахунку.

Система IBAN поширена в усій Європі, визнана в деяких регіонах Близького Сходу, Північної Африки та країн Карибського басейну.

Використання ідентифікаторів BIC та IBAN значною мірою спрощує здійснення платежів, дозволяє скоротити кількість реквізитів у розрахункових документах і запобігти помилкам у процесі здійснення переказів.

Скільки часу йде Свіфт-переказ

Усім, хто планує переказувати кошти близьким в іншу країну або очікує надходження грошей з-за кордону, варто знати, що переказ з картки на Свіфт-переказ не відбувається миттєво. Зарахування коштів здійснюється протягом 1–5 робочих днів. 

Чому так довго? Головна причина затримки пов’язана з проходженням AML-перевірки, метою якої є виявлення випадків відмивання грошей, здобутих протизаконним шляхом. Надходження платежів часто уповільнюють відсутність угоди між банками та участь у процесі посередників, вихідні, державні свята тощо. 

Тарифи і комісії за SWIFT-перекази

Грошові розрахунки через міжбанківську мережу — недешева послуга. У тарифи за SWIFT-перекази закладені банківська комісія та курс обміну валюти. Вартість послуги можуть збільшувати додаткові платежі та подвійна конвертація. 

Витрати відправників і одержувачів коштів через систему «Свіфт» у провідних банках України (станом на 1. 06. 2023 р.)

БанкКомісія з відправникаВитрати одержувача
ПриватБанкПід час переказу:за кордон — 0,5%, але не менше 5 грн і не більше $500 + $12 (за курсом Нацбанку на дату переказу);по Україні — 1%, але не менше $20 і не більше $500 (за курсом Нацбанку)за використання кредитних коштів — +3%
Зарахування на картку: у гривні — без комісії;в іноземній валюті — на картку «Універсальна» без додаткових витрат, на картку для виплат або інтернет-картку — 1%Отримання готівкою:з поточного рахунку фізичної особи — 1% від суми зняття (мінімум 5 грн або еквівалент в іноземній валюті); з картки «Універсальна» — згідно з тарифом;з картки для виплат — без комісії 
Ощадбанк1%, але не менше $15 і не більше $500 на поточний рахунок/картку — згідно з встановленим тарифом;без відкриття рахунку — 1% (мінімум $5 в еквіваленті)
monobank0,5% + $12, але не більше $90 (за курсом НБУ)без комісії

Низка установ не стягує комісію з платежів на допомогу армії та оплату лікування. Зверніть увагу, що запит до банку-кореспондента щодо уточнення реквізитів, а також анулювання платежу є платними. Тарифи потрібно уточнювати у представників фінустанови. 

Як зробити та отримати SWIFT-переказ

Розповімо спершу, як зробити Свіфт-переказ. Для переказу грошей через міжнародну систему потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код, для онлайн-операції знадобиться обліковий запис в онлайн-банкінгу. Для здійснення переказу фінансовій установі — відправникові надається така інформація:

 • прізвище та ім’я або найменування компанії (англійською мовою), адреса отримувача;
 • назва та адреса банківського відділення одержувача;
 • BIC;
 • IBAN (здебільшого для країн ЄС).

Для успішного здійснення переказу під час оформлення платіжного доручення варто бути дуже пильними та уважно перевіряти інформацію. Щоб бути на 100% впевненими у правильності даних, можна скористатися послугою уточнення реквізитів. Міжнародні платежі можуть здійснюватися у відділенні фінустанови, через інтернет-банкінг, банкомат або термінал банку.

Далі розглянемо детально, як отримати SWIFT-переказ. Щоб мати можливість прийняти платіж, потрібно надати відправникові потрібні реквізити. IBAN і BIC можна знайти в мобільному застосунку банку або в особистому кабінеті на сайті. У разі виникнення труднощів завжди можна звернутися за допомогою до співробітника установи, послугами якої ви користуєтеся. 

Гроші від відправника надходять на картку або особовий рахунок. Крім того, кошти можна отримати готівкою у банківському відділенні.

Переваги SWIFT-переказів

Найсуттєвішими перевагами міжнародних переказів через мережу «Свіфт» є:

 • гарантії безпеки — використання ідентифікаційних кодів та AML-перевірки забезпечують надійний захист від шахрайства як безпосередньо платежів, так і клієнтських рахунків;
 • доступність фінансових операцій майже в усіх куточках світу;
 • широкий вибір валюти для здійснення переказів.

У мобільних застосунках більшості українських банків є функція, що дозволяє здійснювати міжнародні платежі онлайн. Отже, надсилати кошти та приймати SWIFT-перекази з-за кордону в нашій країні досить легко. Потрібно лише знати IBAN отримувача або BIC банку та мати під рукою гаджет.

Недоліки SWIFT-переказів

Попри зручність і зрозумілість процедури переказу та отримання коштів, система викликає чимало нарікань серед клієнтів банків. Недоліками платежів через «Свіфт» є:

 • досить складний механізм руху коштів, що може займати кілька днів;
 • високі комісії та можливість додаткових відрахувань за проходження платіжних даних через посередників і подвійну конвертацію;
 • необхідність ретельних перевірок. 

Якщо сума платежу дорівнює або перевищує 400 тис. грн, фізичні та юридичні особи мають надати документи, що підтверджують джерело походження коштів, а також наявність підстав і доцільність здійснення фінансової операції. До таких документів, зокрема, належать довідка про доходи, папери, що підтверджують сімейні відносини, угоди, рахунки-фактури, листи-розрахунки чи повідомлення юросіб — нерезидентів, закордонних держорганів тощо. 

Кому знадобляться перекази Свіфт

У 2022 році Нацбанк України заборонив переказ грошей в Європу та інші країни світу з гривневих рахунків на картки, випущені іноземними банками. Винятками є лише сплата аліментів, розрахунки за навчання, лікування, транспортування хворих і тіл громадян, що померли за кордоном. Отже, для розрахунків між різними країнами найчастіше використовуються міжнародні системи грошових переказів, зокрема SWIFT.

Без відкриття рахунку через «Свіфт» можна відправити максимум 400 тис. грн (в еквіваленті), з відкриттям — будь-яку суму (з урахуванням вимог НБУ, зокрема щодо надання підтверджувальних документів). Зважаючи на високі комісії, SWIFT-перекази вигідні лише у випадках, коли потрібно переслати значну суму. 

Для дрібніших транзакцій використовуються інші способи. Заборона стосовно міжнародних карткових платежів поширюється лише на пересилання коштів за кордон. Щодо отримання грошей з Європи на гривневу картку для українців не існує жодних перепон (за винятком обмеження суми). За допомогою «Портмоне» ви маєте можливість нагадати близьким про очікування вами обіцяного платежу та надіслати номер своєї картки на email. 
Крім того, користувачам доступні зручні та вигідні перекази P2P в межах України та платежі за реквізитами. Якщо ви є нашим постійним клієнтом і берете участь у кешбек-програмі, для сплати комісії можете скористатися балами на бонусному рахунку. Оцініть зручні функції платформи та залишайтеся з Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах