Заміна посвідчення водія в Україні у 2023 році

Заміна посвідчення водія в Україні у 2023 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
17 527

Чи потрібно здійснювати заміну посвідчення водія у воєнний час? Що робити, якщо термін дії старих прав минув? Як отримати нове посвідчення онлайн і скільки це коштує? Відповідаємо на ці та інші питання та пояснюємо, де і як краще сплатити за обов’язкові послуги для автовласників.

Як дізнатися, чи дійсне посвідчення водія старого зразка

У водійських правах старого зразка не зазначався граничний термін дії: вони вважалися постійними. Для порівняння — сучасні посвідчення видають на 30 років. Отже, продовжують діяти на території України такі документи:

 • радянського періоду (видані до 1993 року);
 • перші українські (паперові ламіновані, видані з 1993 до 2011 року);
 • пластикові (видані з 30.03.2011 року).

Це значить, що водіям не обов’язково проводити заміну. Але якщо у ваших планах перетин кордону на власній автівці або оренда транспортного засобу в іншій країні, варто отримати посвідчення водія нового зразка. Воно відповідає міжнародним нормам IDP, що діють у 45 державах світу.

Зверніть увагу: для поїздки за кордон на машині знадобиться також «Зелена карта» — поліс цивільно-правової відповідальності, що діє в більшості країн. Перетин кордону без нього заборонений

Перевірка водійських прав по базі України

На сайті Головного сервісного центру МВС працює вебсервіс для перевірки водійських прав онлайн. Його роботу призупиняли на початку повномасштабної війни, однак з липня 2022 року він знову доступний.

Принцип перевірки простий:

 1. Введіть серію та номер водійського посвідчення, а також дату народження власника документа.
 2. Натисніть кнопку «Перевірити».
 3. Перегляньте результати.

Якщо інформація є у базі, система покаже ПІБ власника (у зашифрованому вигляді), інформацію про статус документа, дати видачі та закінчення строку дії, а також інші дані.

Чи можна їздити з простроченими правами під час війни?

З 24 лютого 2022 року і на весь період воєнного стану в Україні діє постанова Кабміну №165. Згідно з нею, терміни надання адмінпослуг і видачі дозвільних документів зупинені. Це стосується зокрема водійського посвідчення: якщо воно стало простроченим під час воєнного стану, його дія на території нашої країни автоматично продовжується. Замінити документ можна вже після скасування воєнного стану.

Проте заміна водійського посвідчення доступна й зараз. Про це повідомили представники Головного сервісного центру МВС у жовтні 2022 року. Заручившись технічною підтримкою ДП «ІНФОТЕХ», вони знову зробили доступною послугу обміну та відновлення прав водія онлайн. Для цього достатньо подати заявку в Електронному кабінеті водія, а готовий документ отримати в зручному для себе відділенні «Укрпошти».

Заміна посвідчення водія на новий зразок потрібна, якщо:

 • закінчився термін дії старого посвідчення (можна замінити зараз або після війни);
 • відбулася зміна прізвища або інших анкетних даних;
 • права були втрачені або викрадені;
 • документ пошкоджений.

Замінити посвідчення водія онлайн можна виключно на території України: система не приймає заявки від користувачів, що підключаються через VPN або з роумінгу. Оформлення заявки займає до 15 хвилин. Її варто подавати через смартфон або комп’ютер. Для авторизації використовується BankID або Дія.Підпис.

Що потрібно для заміни посвідчення водія старого зразка

У період дії воєнного стану заміна водійського посвідчення старого зразка відбувається за спрощеною процедурою (постанова Кабміну №360 від 25.03.2022). Зокрема, тимчасово скасована необхідність подання медичної довідки відповідної форми.

Для заміни прав водія потрібно звертатися до сервісного центру МВС у Києві, Львові та будь-якому іншому підконтрольному Україні населеному пункті. Вам знадобиться надати такі документи:

 • посвідчення особи (наприклад, паспорт громадянина України). У разі зміни персональних даних або відсутності інформації про місце реєстрації потрібно отримати відповідні довідки в ЦНАП або УСЗН. Ще один варіант — показати адміністраторові потрібну електронну форму на порталі Дія;
 • копію довідки РНОКПП (податковий номер);
 • старі водійські права (за наявності);
 • якщо посвідчення було викрадене — відповідну довідку з поліції;
 • квитанцію про оплату адмінпослуги.

До речі, внести кошти за реквізитами можна за допомогою сервісу Portmone. Також ми пропонуємо зручні інструменти, що дозволяють швидко оплатити штраф ПДР або придбати страховий поліс на автомобіль.

У новому форматі водійських прав вказують категорію водія за міжнародним стандартом. Тому старі варіанти визначення категорій змінюють таким чином:

Старе визначення категорії водіяСучасний варіант
А1, АА
В1, ВВ
С1, СС
D1, DD
ВЕВ або Е
С1Е, СЕС або Е
D1Е, DED або Е

Заміна водійських прав після 2 років

З листопада 2017 року сервісні центри МВС видають випускникам автошколи права, що діють 2 роки (відповідно до постанови Кабміну №885 від 10.11.2017). Коли граничний термін дії добігає кінця, стає актуальною заміна водійського посвідчення після 2 років. Вона відбувається з певними нюансами:

 • обміняти права можна лише після закінчення терміну дії (не раніше);
 • пакет документів такий самий, як для обміну старих водійських прав (див. попередній пункт);
 • обмін прав без додаткових іспитів можливий, якщо їхній власник за два роки порушив ПДР не більше ніж двічі (і щодо цього були оформлені відповідні адміністративні протоколи) та не став фігурантом кримінального провадження у сфері безпеки дорожнього руху.

Якщо кількість адміністративних правопорушень більша (або вчинене кримінальне), для обміну прав потрібно перездавати теоретичний та практичний іспит безпосередньо в сервісному центрі МВС.

Якщо відбулося позбавлення водія прав, що мають термін дії два роки, їхнє повернення законодавством не передбачене. Щоб отримати нове посвідчення, треба заново пройти навчання та успішно скласти іспити в МВС. У такому випадку водій знову отримає тимчасові дворічні права.

На скільки років дають права після 2 років

За новими правилами, коли відбувається заміна посвідчення водія після двох років, громадянину видають нові права. Строк дії такого документа — 30 років, що рахуються від дати видачі. Таке правило визначене постановою Кабміну №320 від 03.04.2019. Якщо в тимчасовому посвідченні є обмеження (зокрема, заборона керування транспортним засобом зі швидкістю понад 70 км/год), то для власника прав з 30-річним строком дії таких умов не передбачено.

Скільки коштує заміна посвідчення водія

Заміна водійських посвідчень — платна послуга. Станом на весну 2023 року діють наступні державні тарифи:

ПослугаОрієнтовна ціна (грн)
Обмін водійського посвідчення з відкриттям вищої категорії (іспити обов’язкові)295
Обмін посвідчення з відкриттям нижчої категорії (іспити обов’язкові)282
Обмін прав зі строком дії два роки на нове посвідчення (або на таке ж у разі знищення старого)269
Видача копії водійських прав у разі викрадення
Обмін посвідчення водія через зміну особистих даних

Перелічені вище тарифи діють у тому разі, якщо водій забиратиме документ особисто. Альтернативний варіант — замовити доставлення «Укрпоштою» (вартість становитиме приблизно 600 грн з урахуванням оплати за логістичні послуги). 
Автоцивілка, обов’язкові розрахунки, оплата державних послуг і розв’язання інших фінансових завдань доступні за допомогою Portmone. Заощаджуйте час, замовляючи зручні послуги для власників авто на нашому сайті. Ми продовжуємо вдосконалювати сервіс і постійно розширюємо перелік можливостей для клієнтів.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі