Пенсії військовим у 2024 році 

Пенсії військовим у 2024 році 
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
516

Військова пенсія призначається особам, що проходили службу в українській армії або силових структурах і були звільнені з неї за вислугу років, через отримання інвалідності, а також сім’ям військовослужбовців — у разі смерті годувальника. Закон про пенсійне забезпечення військових прийнятий ще у 1992 році. Він розроблявся в мирний час, а тому не враховує високих ризиків для життя і здоров’я захисників під час війни, а отже, потребує доопрацювання. Наразі зміни полягають лише у регулярному підвищенні виплат. 

У цій статті ми поговоримо про підстави для нарахування і розміри соціального забезпечення військових, що отримали інвалідність, а також розглянемо нюанси оподаткування, індексації та оформлення виплат.

Який розмір пенсії передбачено для військових

Розмір військової пенсії розраховується у відсотках до суми грошових виплат, отриманих військовослужбовцем. До них, зокрема, входять:

 • оклади за посадою та званням;
 • процентна надбавка за вислугу років;
 • щомісячні доплати та премії, з яких сплачувався ЄСВ.

Що стосується припинення служби внаслідок інвалідності, сума щомісячних виплат пенсіонерові залежить від:

 • групи інвалідності;
 • її причини;
 • статусу військового.

Принцип розрахунку пенсії військовим, котрі стали непрацездатними чи обмежено працездатними через травму або втрату здоров’я, наведемо у таблиці.

Група інвалідностіРозмір виплати у випадку настання інвалідності внаслідок війни* Розмір виплати в разі настання інвалідності внаслідок випадків, не пов’язаних з бойовими діями**
Відсоток від грошового забезпеченняМінімум, встановлений законом, грнВідсоток від грошового забезпеченняМінімум, встановлений законом, грн
I1005025704605
II804610604396
III604396404186
* Йдеться про каліцтво, контузії та хвороби, що виникли під час перебування на фронті.
** Нарахування здійснюються за таким принципом, коли проблеми зі здоров’ям настали в період несення служби, протягом 3 місяців чи пізніше, якщо травма або захворювання, що її спричинили, пов’язані з виконанням військових обов’язків.

Крім регулярних соцвиплат особам з інвалідністю надається одноразова допомога, що становить 400 прожиткових мінімумів для працездатних осіб (до 1 квітня 2024 року це 1,2092 млн грн) — для I, 300 (906,9 тис.) — для II, 250 (755,75 тис.) — для III групи. 

Колишні військовослужбовці також мають право на донарахування на утримання непрацездатних членів родини, надбавки за заслуги перед країною, державну соцдопомогу. Різні види доплат можуть застосовуватися одночасно.

Коли призначається пенсія по інвалідності внаслідок війни

Пенсія для військових призначається, якщо інвалідність настала:

 • внаслідок бойових дій, під час перебування на службі;
 • впродовж 3-місячного терміну після звільнення;
 • протягом строку, що перевищує 3 місяці, якщо травма, контузія, каліцтво чи певне захворювання виникли під час знаходження на фронті або в полоні.
Підставою для нарахування виплат є відповідний висновок медико-соціальної експертної комісії, що встановлює термін непрацездатності (його подовження здійснюється за заявою пенсіонера). 

Військовослужбовцям з інвалідністю, що досягли пенсійного віку (45 років) виплати, передбачені для непрацездатних осіб, призначаються довічно. Стаття 23 Закону про виплати звільненим зі служби військовим дозволяє нараховувати пенсію з інвалідності у розмірі забезпечення за вислугу років відповідно до страхового стажу.

Мінімальна військова пенсія 

Мінімум для виплат без надбавок для осіб з інвалідністю I–III груп вказаний в таблиці, наведеній вище. Відповідно до постанови Кабміну № 656 від 28.07.2010 року загальний розмір пенсії (з усіма доплатами) для осіб, що брали участь у воєнних діях і отримали інвалідність, не може бути меншим:

 • для I групи — 650% прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян (до 1 квітня 2024-го — 2920 грн), 18 980 грн;
 • для II групи — 525%, 15 330 грн;
 • для III групи — 360%, 10 512 грн.

Якщо обсяг щомісячних виплат є меншим за вказані суми, колишні військовослужбовці мають право на доплату в розмірі, якого не вистачає до встановленого мінімуму.

Військовий збір з пенсії

Об’єктом оподаткування військовим збором (1,5%) у нашій державі є доходи, що визначені у статті 163 Податкового кодексу (ПК). До них, зокрема, належать виплати, податок з яких утримується під час здійснення їхнього нарахування. Пенсійне забезпечення підлягає оподаткуванню ПДФО та стягненню ВЗ, якщо його розмір перевищує 3 мінімальні зарплати (з січня по березень 2024 року включно — 21 300, з квітня — 24 000 грн).

Водночас з виплат, які отримують учасники бойових дій, інваліди війни та родини загиблих захисників і захисниць, ВЗ не відраховується.

Усі працевлаштовані особи в Україні сплачують військовий збір із заробітної плати. Винятком є військові та працівники:

 • ЗСУ;
 • Нацгвардії;
 • СБУ;
 • розвідки;
 • Прикордонної служби;
 • ДСНС;
 • правоохоронних органів. 

Інвалідність не є підставою для звільнення від збору. Для фізичних осіб-підприємців оплата військового збору онлайн доступна на Portmone. 

Кому з військових пенсіонерів піднімуть пенсію

Держава гарантує перерахунок виплат військовим пенсіонерам у разі:

 • збільшення рівня заробітної плати захисникам;
 • проведення загальної індексації. 

З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в країні збільшується з 2093 до 2361 грн. Крім того, як ми вже зазначали, зазнали підвищення прожитковий мінімум і мінімальна зарплата, що також впливають на розміри державного забезпечення.

За даними Мінсоцполітики, найближча індексація має відбутися з 1 березня. Відповідно, зростуть виплати деяким колишнім військовослужбовцям за вислугу років, може збільшитися пенсія у військових, що мають інвалідність, і допомога сім’ям, що втратили годувальника. Попередньо очікується підвищення приблизно на 13%, більш точна інформація стане відома в лютому.

Як оформити пенсію у воєнний час

Для отримання пенсійного забезпечення за інвалідністю військовослужбовцеві потрібно здійснити такі кроки. 

 1. Отримати довідку МСЕК і свідоцтво про хворобу (витяг ВЛК).
 2. Підготувати паспорт, ідентифікаційний код, довідку про реєстрацію місця проживання, документи, що дають право на надбавки та доплати, довідку ОК-5 з Пенсійного фонду.
 3. Подати заяву разом з документами та банківськими реквізитами до ТЦК за місцем реєстрації або проживання як ВПО.
Аналогічний перелік документів (крім довідки МСЕК і свідоцтва про стан здоров’я) подається в разі виходу на пенсію за вислугою років. Сім’ям, які втратили годувальника, потрібно надати витяг ЦВЛК, папери, що підтверджують родинний зв’язок із загиблим, а також довідки про навчання дітей). 

Співробітники ТЦК самостійно звертаються до військових частин для оформлення грошового атестата і довідки про додаткове забезпечення протягом останніх 2 років, подання про призначення пенсії. Готові пакети направляються до обласного ТЦК і далі до ПФУ.На нашому сайті ви можете знайти чимало цінної інформації про нововведення у сфері комунальних послуг, страхування та сплати податків. Залишайтеся з «Портмоне» і будьте в курсі останніх змін у світі фінансового законодавства.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі