Допомога під час війни: які виплати можуть отримувати українці

Допомога під час війни: які виплати можуть отримувати українці
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
2 932

Через воєнні дії мільйони громадян України були змушені переїхати в безпечніше місце, залишилися без роботи, а в деяких випадках навіть втратили власне житло. Окрім допомоги від небайдужих людей, постраждалі українці також можуть отримати кошти від держави та міжнародних організацій.

Розкажемо, кому і на які виплати варто розраховувати, та як отримати гроші.

Допомога від держави

Грошова допомога з держбюджету нараховується українцям, що зареєструвалися як ВПО. Дорослі працездатні громадяни отримують 2000 грн, діти та особи з інвалідністю — 3000 грн щомісяця. За словами міністра соцполітики Марини Лазебної, з травня 2022 року було ухвалене рішення скасувати виплати для деяких категорій переселенців. Тепер отримати гроші можуть українці, житло яких знаходиться на окупованих територіях або в гарячих точках, а також ті, у кого в результаті обстрілів пошкоджене нерухоме майно. Людям, що мають можливість повернутися з безпечніших регіонів додому, виплати не нараховуватимуться.

Крім того, наразі щомісячно виплачується грошова допомога:

  • роботодавцям, котрі працевлаштували переселенців, — 6500 грн;
  • сім’ям, що надають житло ВПО, — 450 грн.

Власники житла, зруйнованого чи пошкодженого внаслідок бойових дій, мають право на компенсацію збитків. Подати заявку можна через сервіс Дія. Для цього в розділі послуг потрібно вибрати функцію «Пошкодження майна» і надати інформацію про об’єкт, контактні дані, фото та опис пошкоджень. Після реєстрації заявникові слід очікувати повідомлення про процедуру оцінювання та компенсації.

Нагадаємо, що в березні платники ЄСВ, наймані працівники недержавних організацій та фізособи-підприємці мали змогу оформити одноразову виплату 6500 грн у рамках програми «єПідтримка».

Виплати від гуманітарних організацій

Постраждалі від війни громадяни можуть скористатися підтримкою однієї з міжнародних програм.

Червоний Хрест

Разова виплата 2500 грн у рамках спільної місії МКЧХ та українського Товариства Червоного Хреста доступна біженцям, що переїхали у межах України. До пріоритетних категорій належать:

  • особи з інвалідністю;
  • багатодітні сім’ї;
  • сім’ї, що виховують дитину з інвалідністю чи сироту.

Особи, яким надається допомога, визначаються Мінсоцполітики на підставі даних Єдиної інформаційної бази ВПО.

UNICEF

2200 грн на особу (але не більше ніж на п’ятьох членів сім’ї) виплачується протягом 3 місяців сім’ям з дітьми до 18 років:

  • трьома та більше, якщо як мінімум одному малюкові ще не виповнилося 2 роки на момент подання заявки;
  • не менше ніж двома, з урахуванням того, що одна дитина має інвалідність.

Претендувати на допомогу також можуть названі батьки та опікуни. Реєстрація здійснюється на сайті UNICEF.

Норвезька рада у справах біженців (NRC)

По 2200 грн на члена сім’ї мають право отримувати протягом 3 місяців ВПО, а також українці, що мешкають у гарячих точках. Список пріоритетних категорій Радою не встановлено.

Зверніть увагу: 25 травня перший етап онлайн-реєстрації для отримання грошової допомоги від Норвезької ради у справах біженців було завершено, оскільки надійшла велика кількість заявок, що потребують розгляду. Про початок другого етапу буде повідомлено додатково: стежити за ситуацією можна на сторінці організації у Facebook.

Щоб залишити заявку на фінансову підтримку після відновлення програми, необхідно надіслати у WhatsApp на номер 0 800 609 844 повідомлення з текстом «NRC» і відповісти на запитання чат-бота. Запит розглядається протягом 10 днів, але через наплив заявок цей термін може збільшуватися. Після ухвалення рішення про нарахування гроші надходять на рахунок протягом місяця.

Спеціальні програми від ООН

Спільні програми ООН і українського уряду передбачають виплати 2200 грн впродовж 3-місячного терміну зареєстрованим переселенцям.

Допомога надається трьома організаціями:

  1. Агентство Організації об’єднаних націй у справах біженців. Підтримка діє на Вінниччині, Дніпропетровщині, Львівщині, в Тернопільській, Хмельницькій областях і на Закарпатті. Отримати гроші можна через «Укрпошту».
  2. Всесвітня продовольча програма ООН, що діє в Рівненській та Вінницькій областях. Фінансова допомога надається ВПО та особам, котрі лише подали заяву на реєстрацію, але не більше ніж на трьох членів однієї сім’ї. Виплати здійснюються через Western Union, можна отримати гроші в банку або переказати на картку.
  3. Міжнародна організація міграції. Благодійна програма реалізується на Закарпатті та Вінниччині, незабаром планується охопити Львівську, Івано-Франківську та Чернівецьку області. До пріоритетних категорій належать вагітні жінки, люди похилого віку (65+), сім’ї, в складі яких є особа з інвалідністю, одинокі батьки, сім’ї з двома та більше дітьми. Гроші переказуються через «Укрпошту» протягом 2 тижнів.

Отримавши кошти на картку, українці можуть витратити їх на будь-які цілі, зокрема поповнити баланс мобільного телефону, оплатити інтернет і комунальні послуги, підтримати ЗСУ або зробити внесок у благодійні фонди за допомогою сервісу Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах