Зберігаймо спокій: Нацбанк спростував інформацію про тотальну перевірку карткових операцій фізосіб

Зберігаймо спокій: Нацбанк спростував інформацію про тотальну перевірку карткових операцій фізосіб
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 766

Нещодавнє повідомлення у ЗМІ про начебто запровадження Нацбанком тотального контролю за рухом коштів на картках українців виявилося черговим перебільшенням. НБУ пояснив, що у листі № 25-0005/38228, що спричинив резонанс у суспільстві, не йдеться про всі платежі фізичних осіб. Юристи наголошують, що передання регулятору інформації про операції за рахунком взагалі суперечить законодавству. 

Чому повний контроль карткових платежів не є можливим

У новині, що розійшлася мережею, йшлося про зобов’язання українських банків щотижня, починаючи з 5 червня, передавати до НБУ інформацію про всі операції з картками, які здійснюють їхні клієнти. Таке формулювання відразу викликало сумніви у правників, адже згідно зі статтею 1076 чинного Цивільного кодексу банк гарантує таємницю рахунка, операцій за ним та відомостей про клієнта. 

Втім, деякі ситуації все ж таки привертають увагу Держфінмоніторингу. Це платежі на суму понад 400 тис. грн, різке збільшення обсягу транзакцій, надходження коштів, не сумісних з віком і рівнем доходу громадянина тощо. Такі норми не є новими: фінмоніторинг в Україні діє досить давно, підозрілі операції завжди відстежуються та перевіряються банківськими установами. 

Про що насправді йдеться у листі Нацбанку

З грудня 2022 року в рамках посилення нагляду за фінансовою системою в країні НБУ отримує відомості від банків-еквайрів щодо юросіб, що користуються банківськими послугами з електронної комерції. Такий збір даних здійснюється з наглядовою метою та дає змогу:

  • посилити контроль над дотриманням банками законів;
  • припиняти незаконну комерційну діяльність;
  • запобігати фінансуванню тероризму тощо.

Завдяки аналізу отриманої узагальненої інформації регулятору вже вдалося виявити випадки обслуговування нелегального грального бізнесу, зупинити відмивання коштів і забезпечити збільшення податкових надходжень до держбюджету.

Лист, надісланий НБУ банкам другого рівня, що став об’єктом жвавих обговорень, є нагадуванням про необхідність своєчасного і коректного надання інформації згідно з вимогами, сформульованими в попередніх листах.
Примітно, що цей документ у провокаційній інтерпретації оприлюднили деякі підсанкційні ресурси. Проте, на щастя, представники Нацбанку швидко розпізнали інформаційну атаку і спростували неправдиву інформацію. Це наша чергова маленька перемога. Для наближення великої перемоги не забувайте підтримувати українську армію. Переказати кошти на ЗСУ через Portmone можна в будь-який час і лише за кілька кліків.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах