
Ліквідація товариства з обмеженою відповідальністю передбачає повне припинення його існування без передання прав і обов’язків суб’єкта господарської діяльності іншим особам. Відомості про цей факт вносяться в Єдиний державний реєстр. Закриття компанії може бути добровільним або примусовим — внаслідок банкрутства або за рішенням суду.
У цій статті ми розповімо, як закрити ТОВ під час війни на підставі рішення його власника або співвласників, з’ясуємо, які документи для цього потрібні та як проходить процедура. Окремо зупинимося на особливостях експрес-ліквідації.
Порядок ліквідації ТОВ
Правовий статус, порядок створення, управління, реорганізації та припинення діяльності ТОВ регулюється Законом «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» № 3587–IX від 8 березня 2018 року. Перед тим, як ліквідувати ТОВ, засновники повинні оплатити ЄСВ, ПДФО за працівників, податок на доходи або єдиний податок, а також ПДВ. Крім того, вони мають сповістити про закриття підприємства робітників і підготуватися до перевірок податківців.

Ліквідаційна процедура в разі добровільного закриття компанії складається з таких етапів:
- Прийняття засновниками рішення про припинення діяльності товариства. Власники бізнесу скликають збори, учасники яких голосують за закриття ТОВ. За результатами заходу оформлюється протокол, призначається ліквідатор або формується ліквідаційна комісія.
- Сповіщення держреєстратора (нотаріуса) про початок ліквідаційної процедури. Реєстратор вносить запис в ЄДР про перебування юрособи в процесі припинення діяльності.
- Задоволення вимог кредиторів. Компанія сповіщає кредиторів про припинення діяльності та можливість звернення до неї з вимогами. Строк їхнього пред’явлення не може бути меншим за 2 і більшим за 6 місяців. Першою чергою задовольняються вимоги, пов’язані зі спричиненням шкоди життю та здоров’ю фізичних осіб, а також забезпечені заставою, в другу — ті, що стосуються трудових відносин і використання результатів інтелектуальної праці, далі — всі інші. Активи, що залишилися після здійснення розрахунків і сплати податків, розподіляються між учасниками товариства.
- Звернення з заявою до органів ДПС. Представники контрольного органу проводять перевірки та видають довідки про відсутність порушень податкового законодавства, сплату податків і зборів.
- Інші дії, без яких є неможливим закриття підприємства. До них належать анулювання ліцензій, звільнення співробітників, ліквідація філій та представництв, якщо такі існували, а також закриття банківських рахунків.
- Передання в архів довгострокових документів, пов’язаних з діяльністю ТОВ. Вимога щодо знищення печаток і штампів, що існувала в минулому, у чинному законодавстві відсутня.
- Внесення в ЄДР відомостей про ліквідацію суб’єкта господарської діяльності. Саме з цього моменту компанія вважається такою, що припинила існування.
Загальні збори учасників ТОВ
Якщо ви вирішили зайнятися ліквідацією компанії самостійно, перше, що потрібно зробити — організувати збори засновників. Порядок їхнього проведення врегульований статтями 31 і 32 Закону № 3587–IX. Ініціатором заходу може виступати будь-хто з учасників юрособи, частка якого в статутному капіталі становить не менше 10%. Співвласники подають до виконавчого органу вимогу, в якій визначаються розмір часток учасників і порядок денний майбутніх зборів.
Загальні збори організує виконавчий орган, що розсилає всім учасникам повідомлення про час і місце події, а також питання, що розглядатимуться. Порядок проведення зібрання передбачає сповіщення про них учасників не пізніше, ніж за 30 днів до визначеної дати (якщо інше не встановлено статутом). Повідомлення надсилаються поштою з описом вмісту конверта. Цих приписів можна не дотримуватися, якщо:
- в заході взяли участь усі співвласники;
- порядок денний погоджений всіма учасниками.

За загальним правилом місцем проведення зборів є фактична адреса юрособи. Втім, в умовах воєнного стану вони можуть бути організовані в дистанційному форматі, у вигляді відеоконференції. Рішення про ліквідацію товариства приймається шляхом відкритого голосування. Якщо хтось з учасників не може бути присутнім на зборах, проте бажає проголосувати, своє волевиявлення він має змогу висловити письмово з обов’язковим нотаріальним посвідченням.
Рішення про ліквідацію ТОВ
Для ухвалення рішення про закриття підприємства необхідно, щоб за це було віддано щонайменше 75% голосів. У статуті товариства може фігурувати інша цифра, проте в будь-якому випадку за резолюцію має проголосувати більшість. Перебіг зібрання і затверджене рішення фіксуються в протоколі. Обов’язковою умовою набрання ним законної сили є його підписання усіма учасниками зборів або лише головою та секретарем (залежно від положень статуту).
У рішенні, що оформляється окремим документом, мають бути вказані:
- порядок і терміни заявлення вимог кредиторами;
- інформація про склад ліквідаційної комісії, її голову чи ліквідатора (якщо відповідальною призначили одну особу);
- ідентифікаційні коди учасників комісії.
Необхідні документи для закриття ТОВ
Протягом трьох робочих днів після ухвалення рішення держреєстратору подаються:
- заява встановленого зразка;
- довідка архівної установи про прийняття документів, що підлягають довгостроковому зберіганню;
- копія протоколу;
- рішення про припинення діяльності юрособи.
Виключення товариства з Реєстру здійснюється після подання відповідної заяви та остаточного ліквідаційного балансу.
Що таке експрес-ліквідація ТОВ
Експрес-ліквідація — це послуга, яку юридичні компанії пропонують власникам для закриття бізнесу за 1–3 дні. Її суть полягає в переоформленні ТОВ на іншу особу з подальшою ліквідацією, але вже без участі колишніх засновників. Метод дозволяє зекономити час і сили. Однак у такому разі існує ризик залучення юрособи до протизаконних оборудок. Отже, класична процедура ліквідації ТОВ за рішенням засновників є надійнішою та безпечнішою.
У блозі Portmone ви можете знайти багато корисної інформації про юридичні та фінансові аспекти ведення підприємницької діяльності. Крім того, на нашому сайті доступна сплата військового збору онлайн, а також єдиного податку, ЄСВ та ПДФО. Щоб бути в курсі останніх новин, підписуйтеся на розсилку і приєднуйтеся до нас у соцмережах.