Що таке POS-термінал

Що таке POS-термінал
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
346

POS-термінал є незамінним інструментом для прийняття безготівкових оплат у магазинах, ресторанах, салонах краси та інших закладах, що продають товари або надають послуги. Використання пристроїв полегшує оброблення та облік платежів і дозволяє бізнесам збільшити прибутки. 

У цій статті ми з’ясуємо, що таке POS-термінал, поговоримо про його можливості, плюси та мінуси, розповімо, як він працює та під’єднується.

POS-термінал — це електронний пристрій або система, що використовується для прийняття оплат, здійснених пластиковою карткою або шляхом використання електронного гаманця. Абревіатура розшифровується як Point of Sale, що перекладається з англійської як «точка продажу». Обладнання працює з картками, обладнаними чіпами та магнітними стрічками, а також з мобільними телефонами та смартгодинниками, в яких активована функція NFC. Процес оплати займає менше ніж хвилину.

Важливо! З 1 січня 2024 року наявність POS-терміналів є обов’язковою для точок торгівлі в населених пунктах, де проживає понад 5000 мешканців. Починаючи з 2025-го вимога пошириться на суб’єкти підприємництва, що працюють у населених пунктах з менш ніж 5000 людей, з 2026-го — на ФОПів-«єдинників» I групи, виїзну торгівлю і продаж власноруч вирощеної сільгосппродукції.

До речі, сьогодні фізичні особи — підприємці мають змогу сплатити єдиний податок за допомогою платформи Portmone. 

Як працює платіжний POS-термінал

Зазвичай торговий термінал — це невеликий прилад, оснащений:

  • дисплеєм;
  • клавіатурою або сенсорним екраном для введення даних;
  • слотом для зчитування карток;
  • модулем NFC.

Сучасні апарати можуть друкувати чеки, а їхній інтерфейс дозволяє під’єднувати до них інші пристрої, зокрема принтери та сканери штрихкодів. Не варто плутати POS-термінал з РРО і ПРРО. Торгові термінали призначені для приймання та обліку платежів. Своєю чергою, звичайні та програмні реєстратори розрахункових операцій використовуються для передання відомостей про здійснені транзакції у податкову службу. Підтвердженням факту продажу товару чи послуги є фіскальний чек. Щоправда, нині використовуються комплексні рішення, так звані «смарткаси», що поєднують функції термінала і касового апарату.

POS-термінали бувають:

  • стаціонарними, що встановлюються в супермаркетах, аптеках тощо і під’єднуються до інтернету за допомогою кабелю чи Wi-Fi;
  • мобільними, які використовуються на ринках, ярмарках і виїзних заходах. Такі пристрої потребують під’єднання до всесвітньої мережі, а також до джерела живлення.

Нерідко термінал є частиною великої розрахункової системи, до якої входять каса, програмне забезпечення для складського обліку, управління фінансами тощо. Окремий вид платіжних пристроїв — сенсорні термінали на касах самообслуговування.

Послідовність дій під час користування пристроєм для прийняття безготівкових платежів виглядає наступним чином:

  1. Введення даних. Продавець, касир (інколи — покупець) вводить вартість товару чи послуги на клавіатурі, сенсорі чи сканує штрихкод.
  2. Зчитування банківської картки чи електронного гаманця. Клієнт прикладає чіп до пристрою, проводить магнітною стрічкою вздовж спеціального роз’єму або здійснює безконтактний платіж за допомогою гаджета з увімкненою функцією NFC.
  3. Авторизація та оброблення платежу. Апарат під’єднується до платіжної системи. Під час обміну даними між терміналом і банками — емітентом та еквайром — перевіряються дійсність картки та достатність суми для здійснення оплати. Якщо обидва банки підтверджують операцію, гроші з рахунку покупця переказуються продавцеві.
  4. Підтвердження транзакції. На дисплеї з’являється інформація про успішність платежу, друкується чек.
  5. Завершення операції. Після прийняття або відхилення оплати апарат готовий до наступної транзакції.
Наведений алгоритм є загальним для всіх POS-терміналів. Принцип роботи пристроїв залежно від характеристик використовуваного ПЗ може мати деякі відмінності. 

Крім вибору зручної та надійної системи приймання платежів за товари та послуги підприємцям варто пам’ятати про звітування перед ДПС і своєчасну сплату податків за себе та найманих працівників. Оплата ПДФО за співробітників може здійснюватися на сайті або в мобільному застосунку Portmone.

Переваги та недоліки використання POS-терміналів

Беззаперечними плюсами застосування платіжних терміналів у точках продажу товарів і надання населенню різних видів послуг є:

  • прискорення процесу обслуговування клієнтів. Касирові не потрібно рахувати решту з оплати та розмінювати купюри в разі відсутності дрібної готівки;
  • зручність для платників. Більшість людей не має з собою великих сум готівкових коштів, але вони і не знадобляться у разі використання платіжного термінала. Якщо ви перевищили запланований «ліміт» покупок, то можете не хвилюватися з приводу наявності потрібної суми грошей у гаманці;
  • висока точність розрахунків. Використання безготівкових транзакцій та автоматизація їхнього оброблення зменшує ймовірність виникнення помилок;
  • мінімізація ризиків і безпека платежів. Обіг незначних сум готівки не потребує частого проведення інкасації та знижує привабливість об’єкта для крадіїв. У POS-термінали зазвичай інтегровані різноманітні інструменти захисту, зокрема ідентифікація користувача і шифрування даних. Велика перевага — відсутність ризику прийняття фальшивих банкнот;
  • широкі можливості для безготівкових платежів. Крім карток для розрахунків можуть застосовуватися Google Pay, Apple Pay та інші електронні інструменти. Паралельно зі здійсненням оплат покупці мають змогу зняти готівку;
  • оптимізація бізнес-процесів. Застосування POS-терміналів спрощує облік продажів і платежів, допомагає в управлінні проєктом та плануванні діяльності. Деякі пристрої дозволяють контролювати збут і наявні запаси в онлайн-режимі.

Поряд з численними перевагами пристрої для приймання безготівкових платежів мають низку недоліків. До них належать:

  • необхідність у стабільному підключенні до інтернету. Перебої зі зв’язком ускладнюють чи взагалі тимчасово унеможливлюють проведення платежів;
  • вразливість до технічних несправностей;
  • витрати коштів і часу на навчання працівників;
  • досить висока вартість купівлі, встановлення і техобслуговування терміналів. Тим паче недешево обійдеться інтеграція пристрою з комплексною IT-системою. Додатково потрібно сплачувати за еквайрингові послуги.

Щоб зменшити витрати, підприємці-початківці на старті діяльності замість традиційного термінала можуть використовувати звичайний смартфон, встановивши на ньому спеціальний застосунок.

Алгоритм підключення POS-терміналу

Перш ніж встановити термінал у точці продажу, потрібно розв’язати деякі важливі питання, пов’язані з вибором пристрою та еквайрингового партнера. Власникам бізнесу потрібно враховувати наступні нюанси:

  • придбання апарата чи оренда. Чимало українських банків пропонують надання терміналів у користування під час підключення еквайрингу. Тариф у такому разі передбачає щомісячну абонплату за оренду обладнання і комісію за кожну транзакцію;
  • необхідність у підтримці та обслуговуванні терміналів. Цю послугу може надавати продавець обладнання, банк або окрема компанія;
  • сумісність пристрою з наявними системами управління продажами, складського обліку тощо;
  • особливості бізнесу. Наприклад, ресторану потрібна система, що зможе відстежувати замовлення, для магазину одягу важливіша швидкість обслуговування і можливість роботи з програмами лояльності тощо.

Під’єднання POS-термінала передбачає здійснення таких основних кроків.

  1. Відкриття торгового рахунку в банку.
  2. Під’єднання до інтернет-мережі.
  3. Налаштування програмного забезпечення і навчання персоналу.
  4. Тестування перед введенням в експлуатацію.
  5. Реєстрація термінала в банку чи платіжній компанії.

Після успішного підключення і налаштування пристрій готовий до роботи. Для прийняття інтернет-оплат пропонуємо під’єднати зручний та безпечний платіжний шлюз від Portmone. Крім того, на нашій платформі доступні сплата ЄСВ онлайн та інших податків для ФОПів. Обирайте нашу платформу як універсального помічника у сфері електронних платежів.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах