Як перевірити швидкість інтернету

Як перевірити швидкість інтернету
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 189

Для отримання нових клієнтів провайдери та мобільні оператори не тільки пропонують вигідні тарифи, а й обіцяють користувачам високу швидкість зв’язку. Якісний інтернет дає можливість:

 • комфортно працювати;
 • без проблем дивитися фільми та грати в онлайн-ігри;
 • завантажувати та надсилати об’ємні файли;
 • брати участь у відеоконференціях.

Проте обіцяні постачальником цифри не завжди відповідають дійсності. І в цьому не обов’язково винен провайдер. У статті ми розповімо, як можна перевірити швидкість інтернету та що може перешкоджати стабільному сигналу.

Від чого залежить швидкість дротового та бездротового інтернету

Швидкість з’єднання пристрою з мережею вимірюється в мегабітах за секунду (Мбіт/сек.). Не варто плутати їх з байтами. Біт — це мінімальна одиниця виміру інформації, що дорівнює одному символу або сигналу. Байт є комбінацією з 8 бітів і застосовується для позначення об’єму даних. Таким чином абонент, що користується тарифом із зазначеною швидкістю 100 Мбіт/сек., може завантажити файл розміром 100 Мбайт (800 Мбіт) за 8 секунд.

Перевіряючи якість роботи мережі, слід розуміти, які саме параметри варті вашої уваги. Це можуть бути:

 • вхідна швидкість — час, потрібний на завантаження файлів;
 • вихідна швидкість, що стосується вивантаження контенту в мережу або передання іншим користувачам;
 • ping — час відповіді гаджета на запит. Що повільнішим є інтернет, то більшим буде пінг.

Мобільні оператори та провайдери у тарифних планах зазвичай вказують вхідні параметри. До речі, завдяки сервісу Portmone оплата інтернету онлайн лише за пару кліків доступна клієнтам провідних українських постачальників послуги. Для здійснення платежу потрібно знайти компанію в переліку на сайті чи в мобільному застосунку, вказати номер особового рахунку і суму. Щоб отримувати платіжки у своєму кабінеті, рекомендуємо створити шаблон.

Стабільність роботи домашнього інтернету визначається швидкістю дротового та бездротового зв’язку. Своєю чергою, на якість кабельного підключення впливають:

 • пропускна здатність дроту. У оптоволокна вона краща, ніж у крученої пари з чотирма або вісьмома жилами;
 • якість устаткування провайдера на вузлах і в багатоквартирному будинку, а також комунікацій всередині житла (зокрема кабелів та дротових з’єднань, комп’ютерних розеток);
 • навантаження на лінію на цей момент.

Якість Wi-Fi у квартирі або приватному будинку залежить від:

 • моделі та стандартів мережі устаткування, що належить абонентові (роутера, мережевих адаптерів у пристроях). Використання застарілого обладнання суттєво знижує швидкість зв’язку. Замість очікуваних 100 Мбіт/сек. можна отримати лише 20. Тоді виходить, що сенсу платити за швидкісний інтернет немає;
 • робочої частоти мережі. Для безперебійної роботи інтернету слід придбати дводіапазонний роутер, що підтримує частоти 2,4 та 5 ГГц;
 • зони дії вайфай. У великій квартирі або приватному будинку в деяких місцях (особливо в тих, що знаходяться за товстими стінами), сигнал може слабшати. У таких випадках варто подбати про встановлення потужного устаткування;
 • розміщення роутера. Аби не заглушити зв’язок, не варто монтувати пристрій у щитку або металевій шафі;
 • наявності перешкод з боку інших мереж чи побутової техніки, що працює на одній частоті з мережевим обладнанням. 

Крім того, на якість зв’язку впливають програмне забезпечення на стаціонарному пристрої або мобільному гаджеті (антивірус, торент-клієнт тощо), наявність прихованих шкідливих програм, вірусів, а також критерії, що не залежать ані від інтернет-провайдера, ані від користувача. До них, зокрема, належать потужність і завантаженість серверів у всесвітній мережі, а також якість ліній зв’язку, що знаходяться поза зоною відповідальності постачальника послуг (наприклад, стан міжконтинентального кабелю, що пролягає на дні Атлантичного океану).

Що впливає на швидкість мобільного інтернету

Швидкість передавання даних у мережі 3G або 4G не є сталою: вона постійно змінює своє значення. Цей параметр залежить від:

 • відстані пристрою від мобільної станції. Наявність на екрані смартфона чи планшета позначки 4G ще не означає під’єднання до мережі 4-го покоління — фактично швидкість обміну даними може бути значно нижчою;
 • навантаження — кількості абонентів, під’єднаних одночасно до однієї вежі;
 • наявності фізичних перешкод. Густа міська забудова, використання металевих конструкцій нерідко є причиною погіршення інтернет-сигналу;
 • моделі та можливостей гаджета.

Оператори зв’язку зазвичай не вказують швидкість інтернету в тарифах, а лише встановлюють ліміти за кількістю завантажених мегабайтів. Щоб швидко поповнити мобільний телефон з обмеженим або безлімітним доступом до глобальної мережі, використовуйте «Портмоне». Усе, що потрібно для оплати пакета — зайти на платіжну сторінку компанії, ввести свій номер і суму, вказати дані банківської картки та підтвердити операцію.

Як перевірити швидкість інтернету на комп’ютері 

Перед тим як перевірити швидкість інтернету вдома, потрібно зробити невеличку підготовку, а саме:

 1. Під’єднати кабель напряму до ПК, без використання роутера.
 2. Закрити програми та зайві вкладки в браузері.
 3. Відключити антивірус або просто поставити його на паузу. 

Такі кроки дозволять визначити якість зв’язку максимально точно. 

Для перевірки швидкості інтернет-з’єднання використовують безліч різноманітних інструментів. Зупинімося на них детальніше.

 1. Онлайн-сервіси. Найпопулярнішими в Україні є доступні в усьому світі:
 • SpeedTest. Сайт має простий та зрозумілий інтерфейс. Для запуску перевірки не потрібно читати жодних інструкцій, достатньо натиснути кнопку GO. Менш ніж за хвилину сервіс покаже реальну швидкість завантаження та вивантаження, а також значення Ping у мілісекундах. 

Важливо, що Speed Test автоматично, причому інколи некоректно, обирає сервер для перевірки. Для самостійного визначення сервера потрібно вибрати функцію Change Server, а потім — потрібний варіант із запропонованого переліку;

 • Fast. Цей сервіс ще простіший, аніж SpeedTest. Перевірка розпочинається одразу після відкриття сайту;
 • Speed.io. Цей сервіс, як і попередні, дозволяє перевірити швидкість інтернету безоплатно. Для запуску тестування потрібно спочатку обрати сервер, а потім натиснути GO.
 1. Перевірка власноруч. Якщо потрібно визначити вхідну швидкість, можна завантажити великий файл об’ємом від 500 МБ до 1 ГБ з мережі на ПК або ноутбук. Це може бути відео або архів. Знаючи розмір файлу і час завантаження, нескладно визначити швидкість. Якщо ви отримали, наприклад, 5 МБ/сек., для визначення результату в мегабітах потрібно 5 помножити на 8. 40 Мбіт/сек. — ось таким буде реальне значення.
 1. Застосування внутрішніх можливостей пристрою. Щоб подивитися параметри під’єднання до інтернету, потрібно на панелі задач Windows знайти «Центр управління мережами та загальним доступом», а також використовувану мережу.

Після кліку на назву мережі відкриється вікно, в якому буде показана середня швидкість за оплачений період користування інтернетом.

Водночас сподіватися, що система визначить швидкість на 100% правильно, не

варто, адже цей параметр може змінюватися залежно від часу доби та

завантаженості сервера.

 1. Програми, що встановлюються на комп’ютер або ноутбук. До таких продуктів, зокрема, належать SpeedTest Desktop, Networks, JDs Auto Speed Tester. Десктопні сервіси показують такі самі параметри, як і онлайн-перевірки, працюють за схожим принципом, проте не потребують відкриття браузера.
 2. Торент-клієнти. Ще одним способом визначення швидкості завантаження є використання популярних торентів (наприклад, uTorrent). Візьміть файл з топу будь-якого трекера та запустіть завантаження. Через 1–3 хвилини, коли швидкість зазвичай досягає максимуму, зафіксуйте показник.

Нормальною швидкістю для домашнього користування ПК та ноутбуками є 100 Мбіт/сек. Така якість інтернету пропонується в більшості стандартних тарифних планів українських провайдерів. Її цілком вистачає для роботи онлайн, перегляду відео, ігор і дистанційного навчання. 

Придбання гігабітного пакета, що коштує дорожче ніж 100-мегабітний, має сенс, коли інтернетом користується чимала група людей, часто доводиться завантажувати «важкі» файли з відео, фото чи графікою, існує необхідність у застосуванні хмарного сховища. Крім того, високошвидкісний інтернет працює лише на оптоволокні або 8-жильному кабелі та вимагає потужних маршрутизатора і мережевої карти для ПК чи ноутбука.

Як перевірити швидкість інтернету на телефоні або планшеті

Для тестування роботи мережі на мобільних пристроях можуть використовуватися ті самі онлайн-сервіси, що й для десктопів, а також застосунки на кшталт:

 • Speed test 4G 5G WiFi & maps (nPerf) або nPerf Fleet;
 • Meteor Speed Test 4G, 5G, WiFi;
 • «Швидкість інтернету: Speedtest». 

Водночас на відміну від стаціонарних пристроїв, для мобільних гаджетів встановлені програми є значно зручнішими, аніж сайти. Завантажити застосунок для «Андроїда» можна на Play Market, для iOS — на App Store.

Якщо тестування на комп’ютері або ноутбуці здебільшого показує якість з’єднання з мережею провайдера, то цілями перевірки швидкості інтернету на смартфоні або планшеті зазвичай є виявлення місць з поганим сигналом, пошук хорошого покриття та вибір оператора зв’язку.

Перевірка швидкості інтернет-з’єднання на Смарт-ТВ

Як дізнатися, якою є швидкість інтернету для телевізора зі Smart TV? Перевірити якість з’єднання можна двома способами.

 1. Через будь-який з онлайн-сервісів, що використовуються для ПК. Запустити його можна на вбудованому браузері телевізора.
 2. За допомогою застосунку, який можна завантажити в спеціальному магазині. Для моделей LG це «Швидкість інтернету» в LG Connect Store, для Samsung WiFi Speed Test — Internet Speed Test у Samsung Connect Home Pro.

Якщо вам потрібно швидко оплатити послуги ТБ, скористайтеся нашим сервісом. На сайті або в мобільному застосунку можна лише за кілька кліків оплатити комуналку, інтернет, поповнити рахунок на телефоні. Обирайте Portmone, а ми подбаємо про зручність і безпеку платежів.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі