Спрощена система оподаткування: групи, умови перебування та умови переходу 2023

Спрощена система оподаткування: групи, умови перебування та умови переходу 2023
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
8 770

Крім загального принципу утримання податків в Україні функціонує спрощений. Він має певні переваги і недоліки. Кожен підприємець має право самостійно обрати найвигідніший для себе варіант, але варто враховувати: «спрощенці» працюють з деякими обмеженнями. Подробиці — в нашому матеріалі.

Що таке спрощена система оподаткування

Це той випадок, коли назва найкраще пояснює сутність терміну. Звітність у підприємців на ЄП простіша, а податкове навантаження — менше. Чинна спрощена система оподаткування — це спеціальний режим, що регулюється частиною І розділу XIV Податкового кодексу. Метою його створення є оптимізація податкового навантаження та активізація малого підприємництва. «Спрощенцями» можуть бути як фізичні, так і юридичні особи.

Механізм, що передбачає сплату єдиного податку, був введений у 1999 році відповідним президентським указом №727/98. У 2011 році відбулися певні зміни (зокрема, був змінений порядок обов’язкових відрахувань). Загалом після 2015 року цей принцип працює стабільно, без кардинальної зміни умов. 

Загальна і спрощена система оподаткування відрізняються першою чергою розміром податків, а також особливостями обліку. «Спрощенці» мають обмеження на розмір доходу, а також на кількість найманих працівників (для деяких груп). Водночас такі умови можна назвати оптимальними для мікро- й малого бізнесу, завдяки чому саме цей принцип нарахувань обирає велика кількість ФОПів і юросіб в Україні.

Такий механізм працює не лише у нас. У Німеччині аналогом нашої спрощеної системи оподаткування є Kleinunternehmerregelung. Цей варіант призначений для підприємств з річним оборотом до 22000 євро, і дозволяє сплачувати податок за фіксованою ставкою. Kleinunternehmerregelung визначає: бізнес може бути звільнений від сплати ПДВ. Однак у такому випадку компанії також не мають права відраховувати ПДВ зі своїх витрат.

Групи спрощеної системи оподаткування

В Україні діє чотири групи «єдинників». Підприємець може обрати будь-яку групу, залежно від особливостей власного бізнесу.

 • Спрощена система оподаткування для 1 групи підходить виключно для ФОПів. Вирізняється фіксованою сумою податку та є сталою незалежно від суми отриманого доходу. Найвлучніший приклад такого спрощенця — людина, що торгує на ринку вроздріб і працює самостійно.
 • Спрощена система оподаткування для 2 групи теж доступна лише фізособам-підприємцям і передбачає фіксовану суму податку. Громадянам, що належать до цієї категорії, можна торгувати офлайн і онлайн, надавати послуги (наприклад, ремонтувати смартфони або працювати на фрілансі), але заборонено співпрацювати з компаніями.
 • Спрощена система оподаткування для 3 групи доступна для ФОПів і юросіб. Предметом стягнення є дохід: саме з нього потрібно платити фіксований відсоток. Варіантів діяльності тут найбільше: це різні види торгівлі та послуг, зокрема, можливість співпраці з юрособами.
 • «Спрощенцями» 4 групи можуть бути виключно виробники с/г продукції (ФОПи або юрособи, наприклад, фермерські господарства). Розмір податку визначається нормативною грошовою оцінкою землі й загальної площі ділянок. Тобто, ані дохід, ані прибуток у цьому сенсі не мають значення.

Подробиці, які визначають відмінності між групами, наведені в наступному розділі.

Важливо врахувати, що 15.03.2022 року були внесені зміни до Податкового кодексу, пов’язані з дією в Україні воєнного стану. Так, ФОП 1 та 2 груп можуть сплачувати ЄП добровільно (якщо немає бажання це робити, декларацію можна не заповнювати). Підприємці 2 та 3 груп, а також юрособи 3 групи можуть відмовитися від сплати єдиного соціального внеску за своїх працівників, якщо вони мобілізовані до лав ЗСУ. Ці та інші норми є тимчасовими, тож «спрощенцям» варто слідкувати за змінами в законодавстві.

Втім, платники мають бути готові до скасування пільг і повернення стандартних правил стягнень. Причиною цього передусім може стати велике навантаження на бюджет і необхідність збільшити надходження.

Умови перебування на спрощеній системі оподаткування

Категорії платників ЄПГоловні умовиСтавки зборів у 2023 році
Максимальний дохід (грн на рік) у 2023 роціДозволена кількість найманих працівниківДозволені види діяльностіЄПЄСВ
Спрощена система оподаткування для ФОП 1 групи1,1189 млн (167 «мінімалок»)Без найманих працівниківПідприємцям можна займатися роздрібним продажем з торгових місць (на ринках) або ж надавати послуги фізичним особам (перелік встановлений пунктом 291.7 Податкового кодексу).268, 4 грн (10% від прожиткового мінімуму)1474 грн (22% від «мінімалки»)
Спрощена система оподаткування для ФОП 2 групи5,5878 млн (834 «мінімалки»)10Можна надавати послуги фізособам та/або платникам ЄП, виробляти та продавати товари, продукцію з дорогоцінних металів і каміння, працювати в ресторанній сфері. Не можна виступати посередниками під час продажу, купівлі та оцінювання нерухомості.1340 грн (20% від «мінімалки»)1474 грн (22% від «мінімалки»)
Фізична та юридична особа на спрощеній системі оподаткування 3 групи7,8189 млн (1167 «мінімалок»)Будь-яка кількістьДозволені всі, крім тих, що є в переліку (пункт 291.5 Податкового кодексу)

3% від доходу (платники ПДВ);5% від доходу (неплатники ПДВ) 1474 грн (22% від «мінімалки»)
Спрощена система оподаткування для фізичних осіб та юросіб 4 групи (лише для виробників сільгосппродукції, що працюють як фермерські господарства)

Частка сільськогосподарського виробництва товарів за минулий період ≥ 75%Без найманих працівниківЗа умови виконання ФОПом усіх перелічених вимог: діяльність пов’язана лише з вирощуванням, вигодовуванням, виловом, збиранням, переробленням с/г продукції, а також її подальшою реалізацією; ведення діяльності за вказаною податковою адресою (постачання є винятком);відсутність найманих робітників;до фермерського господарства входять виключно члени сім’ї ФОПа (частина II статті 3 Сімейного кодексу);господарство має у власності або використовує земельні ділянки або водний фонд площею від 2 до 20 га.Розмір визначений пунктом 293.9 Податкового кодексу. Це відсоткова ставка від грошової оцінки одного га з урахуванням індексації та коефіцієнта. 

Особливості перебування на спрощеній системі для спецгрупи 3 (без ПДВ 2%)

Спеціальні умови для «єдинників» третьої групи створені тимчасово (на період війни) та діють з першого квітня 2022 року. Це спрощене оподаткування передбачає сплату 2% з доходу та доступне неплатникам ПДВ.

Оскільки правила тимчасові, одразу після скасування спеціальних умов платники автоматично переходять на попередню схему. Якщо до цього підприємець платив 5%, ця норма почне діяти з першого місяця, що настане після офіційного закінчення війни. Втім, податківці не дали чітких роз’яснень, як відбуватиметься перехід, якщо підприємець, що працює за спеціальними умовами, перевищив ліміти своєї попередньої групи.

Третя спецгрупа лише формально належить до ЄП 3 групи. Насправді спільних рис у них немає. Тому спецгрупу все ж варто аналізувати окремо. До речі, працювати на умовах ЄП 3 гр. під 2% дозволено як платникам ЄП будь-якої групи (зокрема, четвертої), так і платникам податку на прибуток.

Умови переходу на спрощену систему оподаткування (спецгрупу) прості. Для початку треба написати заяву. Зокрема це можна зробити онлайн через кабінет платника податків, скориставшись формою (ідентифікатор J0102003). У цьому разі нові умови діятимуть уже з наступного робочого дня. Подавши заяву впродовж 10 днів після держреєстрації, підприємець одразу ж може розпочати роботу на спеціальних умовах.

ОсобливостіФізособи та юрособи на спеціальних умовах (3 група)
Ліміти на прибутокНемає (норма почала діяти 16.04.2022)
Дозволена кількість найманих працівниківБез обмежень
Види діяльностіБудь-які, крім офіційно заборонених. Зокрема, не можна працювати у сферах:організації лотерей та азартних ігор; валютного обміну;створення, ввезення або вивезення, продажу товарів підакцизної категорії;видобутку та продажу корисних копалин.Також працювати на цих умовах не можуть фізособи, що не є резидентами України.На підприємців спеціальної групи не розповсюджуються обмеження, перелічені в пункті 291.5 Податкового кодексу. Також їм можна продавати підакцизні товари в роздріб, імпортувати автівки. Якщо мова йде про підприємства, що надають послуги водопостачання (централізованого) та водовідведення, їм дозволено видобувати поверхневі та підземні води.
Розмір податку на час дії спецумов2% (для неплатників ПДВ)
Періодичність надання звітів ЄПщомісяця
Звітний період з ЄСВ (для фізосіб, за себе)рік
Ставка ЄСВ за себе (для фізосіб) у 2023 роціВід 1474 грн (сплата ЄСВ для ФОП на спрощеній системі на період воєнного стану та ще рік після нього необов’язкова. Але є право вносити платежі добровільно).

Кому вигідно перебування на спрощеній системі оподаткування

Повною мірою оцінити її переваги можуть фізособи та юридичні особи, що в змозі працювати з урахуванням чинних обмежень. Серед них:

 • необхідність здійснювати розрахунки виключно в грошовій формі (бартер та інші форми заборонені);
 • праця без використання найманих робітників (актуально для першої групи ФОП);
 • кількість найманих працівників обмежена (актуально для другої групи ФОП);
 • необхідність контролювати річний ліміт (актуально для 1–3 груп. Четверта не передбачає таких лімітів, проте є вимоги щодо частки власної продукції);
 • діяльність підприємця не входить до переліку офіційно заборонених (актуально для 1–3 групи ЄП);
 • підприємець на четвертій групі є виробником с/г продукції.
Рекуррентные платежи

Тож спрощена система оподаткування для підприємця передбачає певні вигоди, якщо:

 • бізнес приносить високі прибутки, а рівень витрат залишається низьким. Якщо ж частка витрат висока, вигідніше працювати на загальних підставах, що передбачає сплату податку з прибутку, а не з доходу (нагадаємо, прибуток — це результат різниці між доходом і витратами);
 • за рік отримуються невеликі доходи. Розмір ЄП для 1, 2 та 4 групи не залежить від доходу, а 3 сплачує незначний відсоток;
 • підприємець працює на власній ділянці (умови дозволяють не платити за неї земельний податок);
 • бізнес орієнтований на клієнтів серед населення або підприємців на ЄП, завдяки чому потреба реєструватися платником ПДВ відсутня. Це дає можливість знизити собівартість товарів і послуг;
 • підприємець займається с/г виробництвом. У такому разі реєстрація на умовах четвертої групи дозволяє налаштувати розмір стягнень лише залежно від грошової оцінки землі та її площі, а не від обсягів доходу.

Перехід на спрощену систему оподаткування в 2023

Умови для успішного переходу наступні:

 • протягом року, що передував цій процедурі, суб’єкт дотримувався всіх вимог, які стосувалися його податкових умов;
 • перед наступним кварталом залишається строк не менше ніж 15 календарних днів;
 • до заяви додано дані про дохід за минулий рік.

Загалом перехід ФОП з загальної системи на спрощену не відрізняється від аналогічного процесу для юросіб: для цього достатньо подати відповідну заяву. Це дозволено зробити особисто (або через уповноважену особу), електронною формою через кабінет платника, а також поштою.

Здійснювати перехід можна лише один раз на календарний рік.

УмоваГрупаТерміни надсилання заявиПочаток перебування на ЄП
Переведення на спрощену систему оподаткування для ТОВ і фізосіб

1–3До 15 кал. дн. до початку кварталуНаступний квартал або рік, що слідує за кварталом, у якому була написана заява
Початок роботи на умовах «спрощенки» для новостворених ФОПів або ТОВ1–3Під час подання документів на реєстраціюЗ дня офіційної реєстрації
1–2До завершення місяця, в якому відбулася реєстраціяЗ наступного місяця після держреєстрації
3Протягом 10 кал. дн. після держреєстраціїЗ першого числа місяця, в якому відбулася реєстрація
Зміна даних реєстрації1–2Не пізніше 20 числа наступного місяцяПеребування триває
3Не пізніше останнього дня кварталу, в якому відбулися зміни
Вимушена зміна групи ЄП1–3Не пізніше 20 числа місяця, що йде за кал. кв., під час якого було допущене перевищення ліміту доходуКвартал, що йде за кварталом, під час якого був перевищений допустимий ліміт доходу
Добровільна зміна групи ЄП1–3Не пізніше ніж за 15 кал. дн. до початку наступного кварталу або рокуНаступний календарний квартал або рік з кварталом, у якому було подано заяву
Добровільна чи вимушена відмова від спрощеної системи оподаткування1–3Не пізніше ніж за 10 кал. дн. до початку наступного кварталу або року Наступний календарний квартал або рік з кварталом, у якому було подано заяву

Водночас існує декілька ризиків «вилетіти» з групи та перейти до «загальників» за одне або низку порушень. Це:

 • заборгованість з ЄП понад два місяці, якщо вона перевищує 3060 грн. Водночас борги з ЄСВ не призводять до таких наслідків (крім того, що вони не мають строку давності та доповнюються щоденною пенею);
 • власні борги (як громадянина). Вони є підставою для відмови у реєстрації «єдинника»;
 • нелегальний дохід. Якщо підприємець отримує кошти за діяльність, не передбачену вказаними КВЕДами, він має сплачувати за них 15% ЄП. А представники податкової нагально вимагатимуть у такому разі перейти до загальної системи оподаткування (або навіть переведуть підприємця автоматично, якщо самостійно помітять порушення);
 • ведення забороненої діяльності. Простіше кажучи, орієнтація бізнесу на напрямки, не дозволені для «спрощенців». Наслідки аналогічні: 15-відсотковий збір і примусове переведення;
 • розрахунки забороненими способами. Дозволена лише готівка або безготівкові надходження на банківський рахунок. Навіть електронні гроші для ЄП під забороною: відповідна норма закону дозволяє використовувати їх лише «загальникам»;
 • перевищення лімітів. З цим все зрозуміло: всі обмеження наведені вище у статті;
 • надання послуг посередника (це дозволено лише третій групі).

Менші податки, простіший облік та звітність при спрощеній системі оподаткування — її головні переваги, а під час дії воєнного стану можна скористатися спецумовами. Ми ж зі свого боку продовжуватимемо тримати вас у курсі змін законодавства та забезпечуватимемо найкращий сервіс.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі