Зміна тарифів на світло та газ: до чого слід готуватися?

Зміна тарифів на світло та газ: до чого слід готуватися?
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
2 810

З березня в Україні активно обговорюються питання підвищення тарифів на електроенергію та газ для населення. Якщо з газом питання вже розв’язане («Нафтогаз України» продовжив чинний тариф ще на рік), то вартість електроенергії для споживачів, ймовірно, зросте. Нагадаємо актуальні тарифи та розглянемо, які зміни заплановані найближчим часом.

Скільки коштуватиме газ для населення у 2023 році?

Українська газопостачальна компанія «Нафтогаз України» офіційно оголосила, що тарифний план «Фіксований» діятиме ще рік. Тож вартість блакитного палива для побутових споживачів у 2023 році залишиться на тому ж рівні, а саме — 7,96 грн за кубометр з ПДВ. За словами очільника компанії Олексія Чернишова, рішення далося непросто, адже передумови для підвищення вартості дуже високі. Проте довелося врахувати важку економічну ситуацію в державі, що виникла через війну.

Чи підвищиться тариф на електроенергію?

З червня в Україні планують суттєве підвищення вартості електроенергії для населення. Та наразі точного рішення ще немає: посадовці розглядають кілька варіантів. Один з них — підвищення тарифів наступним чином:

  • для домогосподарств, що споживають до 250 кВт-год — з 1,44 грн до 2,4 грн;
  • для споживачів, що використовують понад 250 кВт-год — з 1,68 грн до 2,8 грн.

Посадовці стверджують: планувалося й значніше підвищення, проте доведеться зупинитися на «золотій середині».

Ще один перспективний варіант — значне збільшення тарифів для домогосподарств, що споживають понад 1000 кВт-год на місяць. Умовно це категорія заможних українців, що можуть собі дозволити платити більше. Іншим споживачам можуть бути запропоновані прийнятні соціальні тарифи.

Передумови підвищення

Насправді зростання тарифів на електроенергію мало відбутися ще у квітні 2023 року. Непопулярне рішення відкладали до останнього, щоб уникнути очікуваної негативної реакції споживачів.

Річ у тім, що актуальний тариф на електроенергію для населення вчетверо нижчий за реальну ціну. Для його підтримки держава дотує кожну витрачену кіловат-годину, витрачаючи на це приблизно 140 млрд грн щорічно. Чинні відносно низькі тарифи на електроенергію забезпечені системою ПСО (покладення соціальних обов’язків). Простими словами, до повномасштабної війни 70% споживання припадало на підприємства, що платили за електроенергію за ринковою ціною. За ці кошти вдавалося компенсувати доступні тарифи для населення. Через зниження об’ємів споживання електроенергії бізнесом на 40% виконувати умови ПСО вже не виходить, а система дотування призвела до дисбалансу. 

Чіткого рішення про підвищення немає й досі, проте очевидно, що рано чи пізно це доведеться зробити. Про це по черзі наголосили заступник керівника ОП Ростислав Шурма, радник прем’єр-міністра Юрій Бойко та очільник НКРЕКП Костянтин Ущаповський.

Причина, крім боргу, очевидна: енергосистему треба ремонтувати та відновлювати після ударів сотень ракет та дронів. Десятки об’єктів по всій Україні залишаються пошкодженими: без ремонту пережити наступну зиму буде вкрай складно.

Готуватися, триматися і платити вчасно

За електроенергію доведеться платити більше, і це факт. Інакше Україна не зможе компенсувати збитки та підготуватися до наступної зими. Втім, попри велике навантаження на енергосистему, обстріли та нестачу коштів, уряд намагається вийти з ситуації: зокрема, розробляє механізми чіткого та справедливого нарахування субсидій та пільги для вразливих категорій.

Ми в Portmone тримаємо руку на пульсі та одразу повідомимо вам про оновлені тарифи, щойно буде оголошена офіційна інформація. Також, як і завжди, ми створюємо зручні умови для оплати комунальних послуг онлайн. 

Скористайтеся такими перевагами:

  • передавайте показники лічильників в особистому кабінеті Portmone. Немає потреби реєструватися на різних сайтах, якщо всі дані постачальникам можна передати на нашій платформі онлайн-платежів — швидко та зручно;
  • сплачуйте всю комуналку в один клік, попередньо налаштувавши зручні шаблони. Більше не треба витрачати час на рутинні платежі;
  • користуйтесь вигодами завдяки кешбек-програмі від Portmone: накопичуйте бонуси на рахунку, сплачуйте ними тарифний план «Місяць» і заощаджуйте на комісіях під час здійснення транзакцій.

Попри всі складнощі, ми продовжуємо тримати фінансовий фронт і пам’ятаємо, що держава також потребує нашої підтримки у важкі часи. Тож закликаємо вчасно оплачувати комунальні послуги та податки, а також за можливістю донатити на потреби ЗСУ. Разом ми зможемо наблизити перемогу та відбудуємо міцну країну.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі