Встановлення приладів обліку сьогодні є обов’язковим для всіх домогосподарств, що користуються централізованим постачанням холодної та гарячої води. Відповідні вимоги закріплені в Законі «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», що діє в Україні з 2017 року. Вибір і купівля лічильника — справа споживача, незалежно від того, встановлюватиме він його власними силами або за допомогою фахівців, що займаються первинним монтажем і заміною приладів, а також постановкою їх на облік.
У цій статті ми розповімо, які лічильники води можна встановлювати в квартирі та приватному будинку. Крім того, дамо цінні рекомендації щодо правильного вибору водоміра.
Види лічильників води
Щоб вибрати варіант, що найкраще підійде вам за параметрами та без жодних проблем експлуатуватиметься протягом заявленого терміну служби, варто розглянути різні типи лічильників води.
Механічні (тахометричні)
Цей вид приладів є найпоширенішим і найчастіше встановлюється в житлових будинках і квартирах. Об’єм рідини вимірюється за допомогою підрахунку кількості обертів крильчатки або турбіни, що здійснюються під впливом водного напору. Спеціальний пристрій дозволяє підсумовувати об’єм спожитої рідини та працює без підключення до електроенергії.
Механічні лічильники бувають:
- крильчастими, що монтуються на труби діаметром до 10 см. Пропускна здатність приладів — до 15 куб. м/год, для побутових конструкцій, розрахованих на одну сім’ю, зазвичай достатньо 2–3 куб. м/год. Універсальне обладнання придатне для монтажу в приватному будинку, на дачі та у квартирі;
- турбінними, що під’єднуються до труб розміром 4–30 см, добре працюють в умовах інтенсивного споживання питної та технічної води, підходять для експлуатації в багатоквартирних будинках і в промисловій сфері;
- комбінованими, що поєднують характеристики моделей обох типів. Якщо витрати води є незначними, вмикається крильчастий пристрій, в протилежному випадку — турбінний. Складна конструкція коштує недешево і використовується здебільшого на підприємствах.
Обираючи водомір для встановлення в помешканні, варто знати, що одні моделі лічильників обладнані сухохідним механізмом (без контакту з водою), інші — мокрохідним. Перші, що є менш чутливими до якості води в трубах, обирають для монтажу у квартирі, другі краще підходять для приватного будинку.
Перевагами популярних тахометричних приладів обліку є:
- демократична ціна;
- великий вибір моделей;
- надійність конструкції, тривалий термін експлуатації;
- простий та зрозумілий монтаж, зручність обслуговування.
Мінус такого обладнання — ймовірність похибок у процесі підрахунку витрати води, водночас у побутовій експлуатації відхилення не критичні. Викривлення результатів може бути наслідком забруднення рідини або впливу електромагнітного поля. Отже, для отримання максимально точних показників перед монтажем вимірювального приладу не завадить встановити фільтр, а для самого лічильника обрати місце якомога далі від будь-яких електричних приладів.
Ультразвукові
Вимірювання здійснюється на основі фіксації часового проміжку, в процесі якого ультразвукові хвилі активно поширюються в струменях води. Швидкість потоку визначається часом між випромінюванням і прийманням сигналу.
Ультразвукові водоміри є більш точними й надійними порівняно з тахометричними та можуть встановлюватися в місцях із забрудненою водою. Втім, такі пристрої коштують дорого, дають похибку за наявності накипу, бульбашок повітря, а також внаслідок дії електромагнітних хвиль.
Електромагнітні
Прилади оснащені двома котушками, що під час проходження через них електричного струму створюють магнітне поле. Рідина, що рухається через них, створює пропорційну швидкості потоку та інтенсивності магнітного поля напругу, яка перетворюється на електричний сигнал. Останній обробляється електронним блоком лічильника і дозволяє обчислити масу або об’єм потоку рідини.
Цей тип приладів має найвищі показники точності порівняно з усіма альтернативними варіантами, майже не зношується, оскільки не має рухливих елементів, і справно працює в агресивному і корозійному середовищі. Водночас обладнання не функціонує за відсутності світла і характеризується високою складністю монтажу. Крім того, в проточній частині водоміра можуть накопичуватися металеві часточки. Електромагнітні пристрої не рекомендується використовувати в умовах підвищеної вологості.
Резонансні
Принцип дії приладів обліку цього типу ґрунтується на вимірюванні частоти перекидування потоку води, що генерується всередині витратомірної ділянки. Показник частоти визначається п’єзоелектричним методом і подається в обчислювач, що визначає витрату води та заносить дані в архів. Через необхідність у підключенні до електромережі, високу вартість, суворі вимоги до приміщень і складність в експлуатації обладнання використовується в Україні дуже рідко.
Тож якщо вам потрібен лічильник для будинку чи квартири, варто обирати свій варіант серед механічних крильчастих моделей.
Технічні параметри водяних лічильників
Якщо ви бажаєте придбати якісний прилад, що слугуватиме вам протягом довгих років, під час ознайомлення з різними пропозиціями звертайте увагу на наступні параметри обладнання.
- Монтажна довжина, тобто відстань між торцями різьблення. Від цього показника залежить можливість правильного монтажу витратоміра у вибраному місці. Найчастіше монтажна довжина дорівнює 11 см.
- Спосіб фіксації. Побутові прилади мають муфтове або різьбове кріплення. Найпоширеніші діаметри — 1, 2, 3/4, 11/2, 11/4, 21/2 дюйма.
- Межа чутливості — критерій, що безпосередньо впливає на точність вимірювань. Для побутових водомірів він зазвичай становить 15 л/год, втім сьогодні у продажу доступне обладнання, що працює за швидкості потоку в 5 і навіть 1 л/год;
- Втрата тиску під час експлуатації. Стандартне значення — 0,6–2 бар.
- Наявність зворотного клапана. Цей елемент запобігає зворотному руху води, захищає лічильник від гідроударів і подовжує термін його служби.
- Матеріал корпусу. Найкращим і водночас найдорожчим варіантом є нержавійна сталь. Більшість побутових моделей виготовляються з латуні, промислові прилади — з чавуну.
- Додаткова комплектація. Прилади обліку можуть бути оснащені кришкою для запобігання забрудненню скляної поверхні, захистом від електромагнітного поля, модулем, що автоматично фіксує показники та передає їх водопостачальній компанії, тощо.
Крім того, варто знати, що для обліку обсягів водоспоживання потрібні два різні прилади:
- для холодної води — розраховані на температуру до +30°C;
- для гарячої — від +40 до +90°C. Вартість обладнання цього типу трохи вища, адже в процесі виготовлення приладів використовуються термостійкі матеріали.
Зовні витратоміри також відрізняються: перші мають корпус (або окремі елементи) синього кольору, другі — червоного. Це дуже зручно в процесі знімання показників. До речі, передача даних приладів обліку постачальнику та оплата за воду онлайн можуть здійснюватися на сайті або в мобільному застосунку Portmone. Для здійснення платежу вперше потрібно ввести ID особового рахунку.
Після збереження шаблону ви зможете надалі отримувати платіжки в особистому кабінеті та оплачувати їх у два кліки разом з рахунками за інші види комунальних послуг. Крім того, ви можете створити адресу, після чого система знайде всі виставлені за нею рахунки автоматично.
Поради щодо вибору лічильника води
Обираючи витратомір води для встановлення в будинку або квартирі, звертайте увагу на такі важливі моменти:
- об’єм води, що споживає ваша родина, і пропускну здатність лічильника;
- умови експлуатації, сумісність з водопровідною системою, відповідність місцевим вимогам і стандартам;
- бренд виробника, його репутацію, відгуки про використання конкретних моделей;
- гарантійні умови обслуговування або заміни водоміра, наявність сервісної підтримки.
У блозі Portmone ви знайдете багато корисної інформації щодо розрахунків з постачальниками та передачі показників за воду, газ, світло та опалення. Крім того, на нашій платформі можна швидко оплатити комунальні послуги, інтернет і мобільний зв’язок. Оцініть зручність і надійність онлайн-платежів, обирайте Portmone!