Все про фінансовий лізинг

Все про фінансовий лізинг
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
85

Фінансовий лізинг є зручною і доступною альтернативою кредитам. Угоди, що мають характерні риси договорів оренди, кредитування і купівлі-продажу, в Україні мають попит у компаній та підприємців, проте не дуже популярні серед громадян. Цей вид фінансування стосується здебільшого користування автівками, втім, може поширюватися і на спецтехніку, обладнання, офісні та виробничі приміщення тощо.

У цій статті ми розповімо про суть фінансового лізингу і з’ясуємо, як він працює. Зупинимося на перевагах, недоліках і важливих нюансах оформлення лізингового договору.

Фінансовий лізинг — це довгострокова оренда майна, що передбачає оплату за користування ним протягом визначеного договором терміну і право (але не обов’язок) подальшого викупу. Більш точне визначення поняття міститься в Законі «Про фінансовий лізинг» № 1201–ІХ, прийнятому 4 лютого 2021 року (далі — Закон).

Сторонами договору фінансової оренди є:

  • лізингодавець, що купує автомобіль чи інше майно у продавця (постачальника);
  • лізингоодержувач — клієнт банку, котрий отримує майно в користування і здійснює передбачені договором платежі.

Можливість взяти в оренду під виплату рухомий об’єкт або нерухомість (крім земельної ділянки) передбачена Законом для фізичної особи, ФОП і компанії. Натомість лізингодавцем може бути лише юридична особа, що набула в законному порядку право надавати відповідний вид послуг. Найчастіше в його ролі виступає банк, рідше — автосалон, лізингова чи інша компанія, що має спеціальну ліцензію.

На перший погляд, правові відносини, про які йдеться в нашій статті, дуже схожі на кредитування. Втім, за умовами автокредиту власником майна, за яке виплачуються кошти, є позичальник, у разі вибору фінансового лізингу — банк. Право власності на об’єкт переходить до лізингоодержувача лише після закінчення строку дії угоди та повної виплати вартості транспортного засобу. 

Мінімальний термін дії договору — 1 рік. У фінансовий лізинг сьогодні можна взяти як нову, так і вживану автівку. Як будь-який лізинг, про види якого ми поговоримо окремо, фінансова оренда сплачується щомісяця. Якщо виникла непередбачена ситуація, і грошей на платіж не вистачає, ви завжди можете оформити кредит на карту онлайн. Для вибору найвигідніших умов кредитування ознайомтеся з пропозиціями перевірених компаній на сайті Portmone. Щоб швидко отримати позику, потрібно перейти на вебресурс кредитора, заповнити заявку, після її схвалення підписати електронний договір і дочекатися зарахування коштів на картку.

Як працює фінансовий лізинг автомобіля

Процедура одержання транспортного засобу в лізинг передбачає наступні кроки.

  • Лізингоотримувач обирає авто, робить запит на послугу в банку чи іншій установі, що має відповідний дозвіл.
  • Лізингодавець погоджує заявку, сторони підписують договір.
  • Користувач вносить авансовий платіж.
  • Банк купує транспортний засіб у партнерській компанії та проводить його реєстрацію.
  • Авто передається у користування лізингоодержувача, котрий здійснює регулярні платежі в порядку, що прописаний в угоді.
Після завершення терміну дії договору клієнт викуповує автівку, покриваючи повну вартість майна, відмовляється від викупу або ж сторони домовляються про пролонгацію договору (вторинний лізинг) вже на вигідніших для орендаря умовах. Якщо лізингоодержувач відмовляється від придбання майна у власність, інша сторона виставляє його на продаж або передає у користування іншій особі.

Переваги та недоліки фінансового лізингу

Перелічимо переваги фінансового лізингу для фізосіб, підприємців та компаній:

  • гнучкі умови фінансування — банки та лізингові установи пропонують різні схеми виплат, що дає змогу обрати оптимальний варіант для будь-якого бюджету;
  • невисокі початкові витрати, що є значно нижчими за перший внесок за кредитом. Крім того, протягом строку дії договору сторони можуть домовлятися про відстрочку, зменшення суми внесків, повний розрахунок щомісячними лізинговими платежами тощо;
  • доступне користування автомобілями з останніх моделей, зокрема транспортними засобами преміумкласу. За бажання після спливу терміну дії угоди можна взяти у фінансову оренду новий ТЗ. Натомість купити чи взяти в кредит автівку престижної марки або часто змінювати транспортні засоби можуть собі дозволити не так багато людей;
  • менш жорсткі вимоги банку до клієнта порівняно з кредитом;
  • придбання активу для бізнесу. Якщо лізингоодержувач забажає залишити майно у себе після спливу дії договору, він легко може стати його власником.

Основні недоліки фінансового лізингу — це:

  • перебування майна у власності лізингової компанії, а отже, обмеженість прав щодо розпорядження активом. Ремонт чи перевезення об’єкта в інше місто мають узгоджуватися з лізингодавцем;
  • наявність фінансових ризиків, пов’язаних з втратою вартості майна під час дії угоди. Тобто лізингоодержувач може заплатити більше, ніж авто чи інший об’єкт коштує в реальності з урахуванням зносу.

Відсутність необхідності передання об’єкта лізингу в заставу, з одного боку, звільняє його від претензій кредиторів, а з іншого — таке майно не може слугувати забезпеченням за необхідності взяти кредит, наприклад, на розвиток бізнесу.

Як оформити договір фінансового лізингу

Перед укладенням угоди з лізинговою компанією слід уважно вивчити його умови, а саме:

  • необхідний пакет документів;
  • розмір авансового внеску, комісії за оформлення лізингу, щомісячних платежів;
  • графік і порядок здійснення розрахунків;
  • можливість дострокової виплати вартості об’єкта угоди або збільшення суми платежу в односторонньому порядку;
  • правила користування ТЗ або іншим майном — обмеження щодо пробігу, території пересування, передання іншій особі тощо;
  • штрафні санкції за порушення домовленостей.
Закон не вимагає обов’язкового нотаріального посвідчення договору. Втім, якщо лізингоодержувачем є фізособа, він може бути посвідчений нотаріально на вимогу однієї зі сторін.

Фінансовий та оперативний лізинг: в чому різниця 

Оперативний лізинг — це короткострокова угода, під час укладення якої клієнт повертає транспортний засіб чи інше майно лізингодавцеві. Тобто фактично це оренда. Натомість фінансовий лізинг передбачає:

  • виплату всієї вартості об’єкта після спливу терміну дії угоди;
  • укладення договору на 1–5 років;
  • визначення загальної суми платежів у розмірі, що дорівнює вартості майна або перевищує її.

Згідно зі статтею 5 Закону об’єкт передається у фінансовий лізинг на строк, протягом якого амортизується не менше 75% його вартості. Водночас залишкова (балансова) вартість на момент закінчення дії договору не може бути більшою за 25% від його первісної ціни.
Щоб швидко і без жодних складнощів розібратися в базових фінансових поняттях, читайте матеріали блогу Portmone. Якщо бажаєте відкрити кредитну картку, оформити чи погасити онлайн-позику, користуйтеся нашими сервісами. Обирайте Portmone як універсальну платформу, що допоможе у розв’язанні важливих фінансових питань.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах