Закриття ФОП в Україні: як правильно

Закриття ФОП в Україні: як правильно
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
246

Ще 5–10 років тому для припинення комерційної діяльності підприємцям потрібно було пройти всі кола пекла. З появою Дії складний бюрократичний процес став набагато простішим. Тепер заяву держреєстратору можна подавати онлайн. Втім, ліквідація господарського суб’єкта потребує низки додаткових кроків, зокрема сплати податків, звільнення працівників, ануляції ліцензії, відключення касового апарата тощо.

У цьому матеріалі ми з’ясуємо, як закрити ФОП 3 групи під час війни, а також розповімо про нюанси процедури для підприємців 2 та 1 групи, фізосіб, що працюють на загальній системі, та платників єдиного податку.

Покрокова інструкція закриття ФОП

Якщо у суб’єкта підприємницької діяльності немає найманих працівників і боргів, алгоритм ліквідації є максимально простим та складається з таких етапів:

 • внесення даних про припинення діяльності ФОП до Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань. Це можна зробити самостійно, подавши заяву в Дії, або звернутися до ЦНАПу, місцевого виконавчого органу чи нотаріуса;
 • подання ліквідаційної звітності через особистий електронний кабінет платника, надіслання документів поштою або особисте відвідування податкової;
 • закриття банківського рахунку ФОП. Отримавши інформацію про припинення діяльності підприємця, банки зазвичай роблять це самостійно. Однак, щоб уникнути непорозумінь у разі помилкового зарахування коштів або стягнення комісії, краще закрити рахунок власноруч з отриманням довідки та виписки;
 • автоматичне зняття з обліку в ДПС і Пенсійному фонді. У низці випадків податківці здійснюють перевірки (на цьому моменті ми детально зупинимося далі).

Порядок розрахунків за податками залежить від системи. Єдиний соціальний внесок підприємці-«загальники» платять включно за місяць, в якому ліквідується суб’єкт. Сплатити ЄСВ онлайн ви можете на сайті або в мобільному застосунку Portmone.

Як закрити ФОП з боргами, найманими працівниками, ліцензією та касовим апаратом? Ліквідація суб’єкта підприємництва з широким колом зобов’язань здійснюється за наступною схемою:

 • звільнення робітників;
 • проведення розрахунків з контрагентами;
 • закриття РРО/ПРРО;
 • реєстрація ліквідації ФОП в ЄДР;
 • подання ліквідаційної звітності;
 • закриття рахунку в банку;
 • анулювання ліцензії;
 • зняття підприємця з обліку як платника податків і внесків до ПФУ.
Людям, що перебувають за кордоном, для закриття ФОП 2 групи зовсім необов’язково приїжджати в Україну. Те ж саме стосується фізосіб-підприємців 3 групи. Більшість процедур можна пройти онлайн. За нагальної потреби деякі дії можна доручити представникові, оформивши довіреність у нотаріуса.

Як закрити ФОП через Дію

Найпростіший спосіб подання заявки на припинення діяльності фізособи-підприємця, що не вимагає участі реєстратора, — використання онлайн-сервісу державних послуг. Функція стала доступною для українців у червні 2023 року. Розповімо коротко, як закрити ФОП через Дію в телефоні або на іншому пристрої.

Щоб скористатися електронним сервісом, вам потрібно:

 • авторизуватися на порталі держпослуг за допомогою Bank ID, Дія.Підпису чи ЕЦП;
 • відкрити вкладку «Бізнесу» і знайти послугу «Автоматичне закриття ФОП» (вона знаходиться у розділі «Створення бізнесу»);
 • натиснути кнопку «Подати заяву»;
 • перевірити особисті дані про підприємця;
 • підписати електронним підписом заяву про закриття суб’єкта господарської діяльності.
Після цих кроків, що займають лише кілька хвилин, ви отримаєте на електронну пошту лист про припинення діяльності ФОП. Повідомлення може прийти одразу, протягом кількох годин або, найпізніше, наступного дня. Нові реєстраційні дані надходять до ЄДР і ДПС автоматично.

Після офіційного припинення відновити діяльність фізособи-підприємця буде неможливо. Щоб знову продавати товари чи надавати послуги, ФОП потрібно відкрити заново. Зробити це можна в будь-який момент. Втім, якщо ви закриваєте ФОП на єдиному податку, реєстрація нового суб’єкта на спрощеній системі здійснюється лише з нового календарного року. Швидко і вчасно сплатити Єдиний податок допоможе платформа «Портмоне».  

Дії після закриття ФОП

Наступними кроками в процедурі ліквідації після подання заяви через Дію або держреєстратора є:

 • анулювання ліцензії (у малого бізнесу це найчастіше дозволи на торгівлю алкоголем і тютюновими виробами);
 • закриття банківського рахунку.

Для припинення дії ліцензії потрібно подати заяву в довільній формі до податкової за місцем провадження діяльності. Протягом 10 календарних днів ДПС видає розпорядження, копія якого надсилається заявникові рекомендованим листом чи видається на руки в центрі обслуговування платників. 

Перед закриттям рахунку всі гроші з нього слід переказати на особисту картку, а також зробити виписку про рух коштів з початку календарного року.

Податки та подання звітності

Щоб у майбутньому уникнути штрафів і непорозумінь з податківцями, перед тим як закрити ФОП онлайн чи офлайн, підприємець має сплатити єдиний податок або:

 • ЄСВ — 22%;
 • військовий збір — 1,5%;
 • ПДФО — 18%;
 • ПДВ — 20%.

Перші три види відрахувань ФОПи на загальній системі сплачують за себе і найманих працівників. Оплата ПДФО та інших податків на Portmone може бути здійснена лише у кілька кліків. Реєструватися та авторизуватися на сайті необов’язково.

Після подання заяви про припинення діяльності підприємницького суб’єкта податківцям надається ліквідаційна звітність:

 • платниками єдиного податку — впродовж 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому відбулося закриття;
 • «загальниками» — протягом 20 діб після останнього дня місяця, в якому був ліквідований господарський суб’єкт.

Наприклад, підприємець на спрощеній системі, що закрив ФОП 15 квітня, має подати ліквідаційний звіт не пізніше 19 серпня.

Закриття ПРРО/РРО для ФОП

Щоб правильно відключити РРО, потрібно розпломбувати пристрій в центрі сервісного обслуговування і скасувати реєстрацію в кабінеті платника податків на порталі ДПСУ. Для закриття ПРРО достатньо лише другого кроку. Потрібна функція знаходиться в розділі «Ведення звіту». 

Вам потрібно знайти заяву на реєстрацію, змінити її статус і надіслати запит, підписавши його КЕП. Для закриття ПРРО на базі Check Box слід видалити касу в системі. Також за наявності варто анулювати заяву на касира.

Перевірка після закриття ФОП

Якщо для цього є підстави, контролювальний орган перед зняттям фізособи-підприємця з обліку може ініціювати документальну або фактичну перевірку. Чинне податкове законодавство дозволяє вчиняти такі дії протягом 3 років з дати подання останньої звітності. 

Втім, платники, що втратили документи через війну, мають повідомити про це податківців. У такому разі вони не підлягають перевірці щодо зазначених у повідомленні звітних періодів.

Якщо ви є фізичною особою-підприємцем і маєте борги перед податковою, сплатити потрібну суму можна швидко і без жодних складнощів за допомогою нашої платформи. Також на сайті та в застосунку користувачам доступні десятки інших фінансових операцій, що здійснюються за простим алгоритмом. Надавайте перевагу перевіреним платіжним онлайн-інструментам та обирайте Portmone!
Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі