Як почати інвестувати в Україні

Як почати інвестувати в Україні
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 241

Стабільний заробіток і наявність накопичень дають змогу почуватися комфортно та бути впевненими в завтрашньому дні. Втім, маючи вільні кошти, далеко не всі українці використовують їх для збільшення капіталу, як це роблять заможні люди в усьому світі. Отже, як примножити статки та куди інвестувати в Україні у 2025 році для отримання пасивного прибутку? Розповімо про це в нашій статті. 

Простими словами, інвестиції — це вкладення коштів в активи або певні проєкти з метою збереження їх від інфляції та отримання прибутку в майбутньому. Під поняття «інвестування» підпадають придбання нерухомості, криптовалюти, цінних паперів, розміщення грошей на депозиті, фінансування бізнесу тощо.

Суть інвестиційної діяльності полягає в забезпеченні пасивного доходу, що отримується завдяки:

  • здорожчанню активу. Інвестор купує його за нижчою ціною і через деякий час продає за вищою;
  • отриманню постійних чи періодичних фінансових надходжень — процентів, дивідендів, орендних платежів тощо;
  • реінвестуванню. Наприклад, дохід, одержаний від оренди майна, можливо повторно вкласти в акції. 

Одержуючи пасивний заробіток, ви зможете забезпечити собі певний рівень життя, без проблем оплатити комунальні послуги, купити необхідну річ, розрахуватися за лікування тощо. Додаткові джерела доходу забезпечують фінансову стабільність навіть у тому випадку, коли людина тимчасово не працює, та дозволяють реалізовувати довгострокові цілі: навчання дітей, придбання нового житла або накопичення капіталу до пенсії. 

Куди краще інвестувати гроші в Україні

Перш ніж вкладати кошти в ті чи інші активи, варто розібратися у видах інвестицій. Залежно від об’єкта інвестування вони бувають:

  • Реальними. До цієї категорії належать такі активи:
  • матеріальні — нерухомість, автотранспорт і устаткування (капітальне вкладення, необхідне для функціонування виробництва чи компанії);
  • нематеріальні — винаходи, патенти, ноу-хау тощо;
  • людський капітал;
  • готовий бізнес.
  • Фінансовими — акції, облігації, цінні метали.
  • Венчурними. Венчурне інвестування — це фінансування нових компаній та стартапів.
  • Спекулятивними — активи, на яких можна заробити шляхом перепродажу. До них належать, зокрема, акції, фіатні гроші та криптовалюта.

За критерієм участі інвестора капіталовкладення поділяються на:

  • прямі. У цьому разі кошти вкладаються безпосередньо в майно або бізнес. Вкладник стає власником чи співвласником об’єкта;
  • портфельні, що передбачають купівлю цінних паперів. Інвестор лише отримує дохід, обумовлений умовами угоди, що зазвичай укладається за участю посередника.

Вкладені гроші працюють упродовж певного проміжку часу. Згідно з цим критерієм розрізняють такі види інвестицій:

  • довгострокові — понад 5 років;
  • середньострокові — до 5 років;
  • короткострокові. 

За ступенем ризику інвестиційні стратегії бувають:

  • консервативними — характеризуються мінімальним ризиком та невисоким прибутком;
  • помірними — «золота» середина;
  • агресивними — дохідність і ризикованість максимальні.
Попри війну українці мають змогу користуватися різними інструментами для отримання пасивного прибутку. Далі ми зупинимося на найпоширеніших типах інвестицій, розповімо про їхні особливості, переваги та недоліки.

Інвестиції в нерухомість

Купівля будинку, квартири чи комерційного приміщення дозволяє в перспективі отримувати постійний дохід від здавання нерухомості в оренду. 

Нерухомі об’єкти з часом можуть зростати в ціні, особливо, якщо житло чи офіс знаходиться у престижному районі великого міста. Отже, власник матиме змогу заробити на продажу приміщень. З іншого боку, для придбання нерухомого майна необхідно накопичити чималу суму. Тож цей варіант доступний небагатьом. 

Фізичні особи, що володіють великими площами, мають щорічно сплачувати податок. Для будинків і квартир це не більше 1,5% від мінімальної зарплати за кожен квадратний метр, для нежитлових приміщень — до 2,5%. До речі, оплатити податок на нерухомість сьогодні легко можна на сайті або в мобільному застосунку Portmone. Дохід від оренди оподатковується ПДФО (18%) і військовим збором (5%). Щоб обчислити чисті доходи, варто враховувати, зокрема, витрати на сплату податків.

Серйозний фактор ризику під час війни — ймовірність руйнування або знищення майна. Ракетна і дронова небезпека існує на всій території України. Водночас інвестування в закордонну нерухомість вимагає ретельної підготовки, проведення досліджень, заглиблення в нюанси ринків. Втім, така робота в майбутньому може принести непогані результати.

Якщо ви зважилися вкласти гроші в нерухомість, під час вибору об’єкта обов’язково враховуйте:

  • місце розташування будівлі;
  • стан майна;
  • юридичну чистоту угоди (наявність обтяжень);
  • рентабельність і окупність вкладення.

Разом з прямим вкладенням коштів у нерухомість існує альтернативний формат, доступний людям, що не мають великих заощаджень. Спеціальні фонди Real Estate Investment Trust (REIT) купують нерухоме майно і керують ним в інтересах інвесторів, збираючи орендну плату. Частина прибутку віддається акціонерам у вигляді дивідендів. Крім того, інвестори можуть заробляти на продажі акцій. 

Відомими в Україні інвестиційними компаніями, що працюють у цій сфері, є:

  • Inzhur. Компанія інвестує в комерційну нерухомість з метою подальшого здавання в оренду. Для кожного проєкту створюється окремий фонд, співвласником якого і стає інвестор. Також в Inzhur є два фонди під приватизацію державних об’єктів. Станом на сьогодні інвесторам пропонуються сертифікати Inzhur Ocean (викуп ТЦ Ocean Plaza в Києві) та Inzhur «Житній» (відновлення Житнього ринку в столиці).
  • Concord Capital. У рамках проєкту Shelest Hutir компанія на кошти інвесторів зводить будинки для відпочинку на Київщині.
Мінімальний внесок для участі у фондах Inzhur — 4000 грн, для придбання частки в Shelest Hutir — $220 000.

Інвестиції в акції

Акції — це цінні папери, придбання яких передбачає володіння часткою в бізнесі. З одного боку, інвестування в акції дає можливість отримувати непогані доходи, з іншого — цей інструмент є досить високоризиковим. Компанія, що продає частку, не дає жодних гарантій щодо прибутковості вкладу і не застрахована від банкрутства. Втім, у разі досягнення нею успіху інвестор отримує дивіденди або може перепродати акції за ціною, набагато вищою за витрачену суму.

Сьогодні придбати акції можна:

  • на Українській біржі;
  • на світових фондових біржах — Нью-Йоркській (NYSE), Європейській (Euronext), Лондонській, Токійській та Шанхайській. 

Для отримання можливості купувати акції необхідно відкрити рахунок у ліцензованого брокера. Зареєстровані в Україні брокери є податковими агентами. Такі компанії утримують і сплачують податки з доходів за інвестора.

Венчурні інвестиції 

Інвестування у стартапи — високодохідний та водночас дуже ризикований інструмент. Якщо бізнес-ідея «вистрелить», вкладник отримає чудову винагороду, якщо «прогорить» — втратить гроші.

Започаткований кілька років тому тренд на стартапи призвів до появи великої кількості шахраїв. У таких умовах найбезпечнішим варіантом є запуск власного проєкту або колективне інвестування. Приймаючи рішення про фінансування, важливо враховувати стадію розвитку бізнесу.

Інвестиції в землю

У спрощеному вигляді схема виглядає так: інвестор купує ділянку, а потім здає її в оренду та отримує прибуток або перепродає після зростання ціни. Для придбання з метою отримання доходу доступна земля:

  • під будівництво;
  • сільськогосподарського призначення.

Під час вибору об’єкта варто звертати особливу увагу на:

  • місце розташування ділянки та інфраструктуру — зручність під’їзних шляхів і підведення комунікацій;
  • потенціал зростання вартості землі;
  • правильність оформлення та наявність нотаріального посвідчення документів.

Власники ділянок, площа яких перевищує граничні норми, мають сплачувати податок. Його розмір встановлюють органи місцевого самоврядування. Оплата податку на землю може здійснюватися через платформу Portmone.

Так само як у випадку з нерухомістю інвестувати гроші в землю можна через REIT. В Україні такими компаніями є Si Capital, «Ґрунтовно» і «Твоє коло». Фонди інвестують у землю сільгосппризначення. Вартість однієї акції — від 1000 грн.

ОВДП

Облігації внутрішньої державної позики набули особливої популярності під час повномасштабної війни. Цінні папери, що випускаються Міністерством фінансів, спрямовуються Урядом на підтримку економіки та закриття потреб армії. Купуючи військові облігації, громадяни та бізнес по суті позичають гроші державі та отримують за це винагороду у вигляді відсотків. Зрештою у виграші залишаються обидві сторони.

Ключовими перевагами ОВДП є:

  • гарантія від держави, що робить облігації одним з найнадійніших і найбезпечніших інвестиційних інструментів;
  • вища дохідність порівняно з депозитами;
  • відсутність оподаткування;
  • вибір оптимальних умов інвестування — вкладник на власний розсуд може обрати валюту, строк і суму вкладу;
  • висока ліквідність. Інвестор у будь-який час може продати боргові цінні папери на вторинному ринку;
  • можливість підтримати країну в складний час.

Номінальна вартість однієї ОВДП — 1000 гривень, доларів або євро. Придбати облігації сьогодні можна у первинних дилерів — брокерів і акредитованих банків. Найзручніші майданчики для купівлі військових облігацій — Дія і банківські застосунки.

Депозити

Банківський депозит характеризується мінімальними ризиками та невисокою дохідністю. Розмістивши гроші на рахунку в гривнях, доларах чи євро, вкладник може бути впевнений у поверненні їх з відсотками. Фонд гарантування вкладів забезпечує здійснення виплати в розмірі до 600 000 грн навіть у разі банкрутства фінустанови. Зароблені відсотки підлягають оподаткуванню, ПДФО і військовий збір утримуються банком. 

Валюта та золото

Метою купівлі українцями іноземної валюти зазвичай є захист накопичень від інфляції. Долари та євро також можуть використовуватися для заробітку на курсових коливаннях. 

Щодо золота, цей вид інвестицій не можна назвати вигідним. Купуючи злиток у банку, ви заплатите більше, аніж потім отримаєте від його продажу цій самій установі. Інакше кажучи, всю прибутковість «з’їдає» спред. Втім, коштовні метали та іноземні валюти як «захисні» активи добре підходять для диверсифікації портфеля.

Інвестиційні фонди

Інвестиційними фондами є об’єднання, що залучають гроші від інвесторів, вкладають їх у різні види активів і керують ними, збільшуючи таким чином їхню вартість і отримуючи дохід. Участь кожного інвестора у спільному володінні активами підтверджується інвестиційними сертифікатами або акціями. У світі існують різні типи інвестиційних фондів:

  • акційні;
  • облігаційні;
  • змішані, що інвестують у різні види цінних паперів;
  • індексні, котрі відстежують конкретні ринкові індекси (наприклад, S&P 500 чи FTSE 100) і для зниження ризиків пропонують миттєву диверсифікацію портфеля;
  • спеціалізовані, чия діяльність пов’язана з певною економічною галуззю чи регіоном;
REIT, про які ми розповідали вище, — це теж інвестиційні фонди. Цей варіант інвестування підходить як початківцям, так і досвідченим інвесторам.

Поради для інвестора-початківця

Щоб отримувати прибуток від капіталовкладень і мінімізувати ризики, новачкам слід скористатися наступними рекомендаціями.

  1. Обов’язкова умова для інвестування — наявність вільних коштів. Тобто вкладати варто лише ту суму, що залишається у вас після отримання основного доходу і розподілу витрат. Брати кредит або позичати гроші у знайомих — погана ідея, адже у разі невдачі ви ризикуєте загрузнути в боргах. Наявність фінансової подушки захистить від необхідності продавати активи, якщо настануть непередбачувані обставини.
  2. Не обмежуйтеся якимось одним інструментом, диверсифікуйте активи. Різні інструменти по-різному реагують на зміни на ринку. Отже, серед кількох варіантів точно будуть виграшні.
  3. Емоції та інтуїція — не найкращі друзі інвестора. Приймайте рішення, спираючись на факти та аналіз. Не піддавайтеся спокусі купити актив, що швидко зростає в ціні, або, навпаки, продати його під впливом панічних настроїв під час падіння ринку.
  4. Вкладайте отриманий прибуток у нові активи. Ви можете почати з невеликої суми, а далі, отримуючи пасивні доходи, збільшувати інвестиції.
  5. Приділяйте час навчанню. Читайте книги та статті, відвідуйте вебінари та курси. На початку інвестування незайвим буде звернутися до фінансового консультанта.

Інвестуючи гроші довгостроково, не забувайте про свої вклади та контролюйте капітал. Своєчасні та раціональні рішення допомагають запобігти втраті заощаджень і зрештою одержати очікуваний прибуток.Для підвищення фінансової грамотності, отримання корисної інформації про інвестиції, податки, кредити та різні види державних виплат читайте матеріали нашого блогу. Нагадуємо, що на Portmone ви можете швидко оплатити комуналку, поповнити мобільний та переказати кошти на картку близьким.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах