Що таке депозит, та як він працює

Що таке депозит, та як він працює
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
808

Банківський депозит — це один найпростіших і найпопулярніших способів зберігання й накопичення коштів і отримання пасивного доходу. У цій статті ми розповімо, як працює цей фінансовий продукт і на що варто звернути увагу під час підписання угоди, щоб максимально заробити на відсотках.

Види банківських депозитів

Перш за все з’ясуємо, що означає цей термін у широкому сенсі. Депозит — це загальне поняття, що охоплює зберігання акцій, металів, цінних речей та документів і не завжди означає виплату відсотків чи іншої винагороди. Коли ми говоримо про грошовий вклад, то завжди маємо на увазі внесок на рахунок, за користування яким фінустанова сплачує певний процент. Саме про такий спосіб отримання додаткового пасивного доходу йтиметься в нашому матеріалі. 

Залежно від термінів зберігання активів грошові банківські вклади поділяються на:

 • строкові;
 • до запиту.
На першому виді детально зупинимося далі. Що стосується вкладів до запиту, в цьому випадку договір з фінансовою установою укладається на невизначений строк. Тобто вкладник може забрати кошти повністю або зняти лише частину в будь-який момент. З одного боку, це зручно, з іншого — відсоток за такими внесками дуже низький, тому їх варто обирати не для заробітку, а швидше як фінансову подушку безпеки на випадок настання форс-мажорних обставин. Створення так званого «резервного фонду» набуло особливої актуальності в період повномасштабної війни.

Грошова винагорода може виплачуватися:

 • в кінці терміну дії договору;
 • щомісячно;
 • з капіталізацією відсотків — додаванням невиплачених коштів до тіла депозиту і подальшим нарахуванням процентів вже до більшої суми.

Депозитні рахунки в Україні відкриваються:

 • у гривні;
 • у валюті — доларах США або євро.
Сьогодні відсоткова ставка за гривневими вкладами, що мають в українців найбільший попит, становить від 5% до 18,5% річних, за валютними депозитами — 0,01–3%.

Варто також зазначити, що в банках діють програми як для фізичних осіб, так і для ФОПів та компаній. Щоправда, для корпоративних клієнтів відсотки зазвичай є мінімальними.

До речі, якщо ви займаєтеся підприємницькою діяльністю і вам вже найближчим часом потрібно сплатити єдиний податок, скористайтеся зручними опціями Portmone. Процедура переказу коштів на нашому сайті або в мобільному застосунку займає лише кілька хвилин. 

Строкові депозити

Строковий депозит — це розміщення коштів під відсотки на певний, точно визначений у договорі проміжок часу. Перевагами такого рішення зокрема є:

 • вища прибутковість порівняно з безстроковими пропозиціями;
 • можливість точно розрахувати та зафіксувати суму майбутнього доходу;
 • високий рівень захисту накопичень від шахрайських схем.

Вклади з обмеженим терміном розміщення на рахунку бувають:

 • короткостроковими — на 1, 3, 6 або 9 місяців. Гроші з відсотками можна зняти в будь-який час після закінчення терміну угоди;
 • довгостроковими, тривалість дії яких становить рік чи навіть більше.

Що тривалішим є строк знаходження коштів на рахунку, то вищим буде відсоток. Водночас перед тим, як покласти гроші на депозит, варто уточнити:

 • доступність і умови пролонгації угоди;
 • можливість дострокового розірвання договору та розмір штрафних санкцій за непередбачене закриття вкладу.
Ці моменти дуже важливі. Адже нерідко буває, що вкладник не подовжив угоду, кошти перебувають на рахунку впродовж тривалого часу, проте відсотки на них не нараховуються. Інша ситуація — людина вклала гроші, але коли їй терміново знадобилася певна сума, вона майже не отримує прибутку. Завчасне вивчення всіх нюансів угоди дозволить обрати пропозицію з найвигіднішими умовами та уникнути надалі неприємних сюрпризів і непорозумінь з банком.

Розрахунок відсотків за депозитом

Проценти на грошовий внесок можуть нараховуватися щомісячно, щоквартально або в кінці періоду. Якщо ви розміщуєте кошти на рахунку з метою отримання надбавки до зарплатні, обирайте перший або другий варіант. Для накопичення суттєвої суми краще підійде третій. Ще вигідніше рішення — вклад з капіталізацією процентів. Про те, як здійснюються розрахунки, детально розповімо далі.

Що таке ефективна відсоткова ставка

У пропозиціях для вкладників фінансові установи зазвичай вказують номінальну ставку, за якою можна коректно розрахувати суму прибутку без капіталізації. В іншому випадку варто орієнтуватися на ефективну процентну ставку. Складний відсоток визначається за формулою:

ЕС = ((1 + НС/100 х P) P x D – 1) x 100D, де:

 • P — кількість періодів капіталізації. Якщо переведення процентів у тіло депозиту відбувається раз на рік, цей показник дорівнюватиме 1, якщо щоквартально — 4, щомісячно — 12, щоденно — 365 (у високосному році — 366);
 • D — термін у роках;
 • НС — номінальна ставка у відсотках.
Розрахуймо ефективну ставку та дохідність для річного банківського внеску на 100 000 грн з номінальною ставкою 7% і щомісячною капіталізацією за формулою депозиту, що була наведена вище.

((1 + 7/100 х 12) 12 х 1 – 1) х 100 = 7,3%.

Такою буде річна ефективна ставка. Обравши варіант без капіталізації, через рік вкладник отримає без відрахування податків 7000 грн, з капіталізацією — 7300 грн. У разі збільшення суми та терміну різниця буде суттєвішою.

До речі, поняття ефективної ставки фігурує також у кредитах, проте в цьому випадку прибуток визначається за дещо іншими правилами: крім номінальної ставки враховуються додаткові комісії та інші обов’язкові витрати позичальника.

Якщо ви вирішили взяти кредит онлайн, ознайомтеся з пропозиціями перевірених МФО на сайті «Портмоне». В умовах кредитування вказана реальна ставка без прихованих платежів. Для оформлення позики потрібно перейти на сайт компанії, надіслати заявку і після її схвалення підписати договір онлайн.

Податок на дохід з депозиту банка

Згідно з нормами чинного законодавства доходи, отримані громадянами у вигляді відсотків, підлягають оподаткуванню. Вкладник має сплатити:

 • ПДФО — 18%;
 • військовий збір — 1,5%.

Загальний розмір податку становить 19,5% від суми прибутку. Ця ставка є незмінною з 2016 року і застосовується як для гривневих, так і для валютних депозитів.

Податковим агентом у нарахуванні та сплаті податків виступає банк, в якому відкритий депозитний рахунок. Номінальна ставка в умовах на сайті фінустанови та в договорі вказується без урахування податків. Банк самостійно обчислює обов’язкові відрахування, сплачує ПДФО, військовий збір і звітує перед податковою. 

Вкладник одержує гроші з відсотками, з яких уже вирахувані податки. Отже, чистий дохід є меншим порівняно з сумою, що обчислюється на основі простої номінальної ставки або складного відсотка. Тепер повернімося до попередніх розрахунків. 

Якщо прибуток без відрахування податків становить 7000 грн, фактично вкладник отримає: 

7000 – 7000 х 0,195 = 5635 грн (податки — 1365 грн)

У разі вибору вкладу з капіталізацією та отримання прибутку, що дорівнює 7300 грн, чистий дохід становитиме 5876,5 грн (загальна сума податків — 1423,5 грн).

Як розрахувати депозит

Як порахувати річні відсотки по депозиту, якщо він оформлюється на три місяці або пів року? Обчислення виплати без капіталізації в цьому разі здійснюється за формулою:

S = P x L х (T : N) : 100, де:

 • S — дохід у формі відсотків без віднімання податків;
 • P — сума;
 • L — річна ставка;
 • T — кількість днів у періоді, зазначеному в договорі;
 • N — число діб у році.

Знову ж таки беремо за номінальну ставку 7%, період — з січня по березень 2024 року (3 місяці). Сума внеску становитиме 100 000 грн.

100 000 х 7 х 91 : 366 : 100 = 1740 грн. За вирахуванням податків це буде: 1740 — 1740 х 0,195 = 1400 грн. 

Для розрахунку загальної суми виплати за аналогічними умовами на пів року з щомісячною капіталізацією застосовується наступна формула:

D = P x (1 + К : 12)R, де:

 • D — загальна сума з відсотками;
 • K — річна ставка, поділена на 100;
 • R — строк дії договору в місяцях.

100 000 х (1 + 0,07 : 12)6 = 103 551 грн. 3551 грн — це відсотки без оподаткування, 2858 грн — чистий дохід.

Щоб не витрачати час на пошук формул і здійснення складних обчислень, ви завжди можете скористатися спеціальним калькулятором. Корисні онлайн-інструменти зазвичай є на сайтах банків. Попросити зробити детальний розрахунок можна у співробітника фінансової установи під час консультації.

Що перевірити у депозитному договорі

Відкрити депозит у будь-якому українському банку можна у два способи: з відвідуванням відділення або онлайн — у мобільному застосунку чи на сайті установи. В обох випадках вкладник має підписати договір, основними пунктами якого є умови:

 • розміщення коштів на рахунку;
 • нарахування і виплати відсотків;
 • подовження дії угоди тощо.

Перед підписанням документа клієнт банку має звернути особливу увагу на наступні положення.

 • Термін угоди. Вивчаючи договір, слід уважно перевірити дату початку і завершення дії угоди. До речі, деякі фінустанови дозволяють вносити кошти протягом кількох днів після відкриття рахунку. Відповідний пункт прописується в умовах.
 • Пролонгація. В угоді обов’язково має бути зазначено, чи подовжується вона автоматично. В останньому випадку кошти разом з відсотками переходять на поточний рахунок. В іншому разі, якщо клієнт банку не забирає гроші у визначений строк, договір продовжує дію на такий самий термін, на який він був укладений. Щоправда, умови, зокрема розмір ставки, можуть бути іншими. Вкладникові, що не бажає подовжувати угоду, варто відмовитися від пролонгації, написавши заяву або деактивувавши відповідну опцію в інтернет-банкінгу.
 • Процентна ставка. Цифра, вказана у договорі, має відповідати інформації, що фігурує в рекламі та викладена в умовах на офіційному сайті. Водночас, якщо грошові активи кладуться в банк під відсотки на тривалий строк, протягом дії угоди ставка може змінюватися. Наприклад, за депозитом, розрахованим на 18 місяців, перегляд розміру відсотків можливий через рік.
 • Можливість поповнення рахунку. В разі обрання вкладу з такою опцією уважно ознайомтеся з лімітами.
 • Наявність комісій. Банк може брати з вкладників кошти за відкриття та обслуговування рахунку. Якщо ви побачили таке положення в договорі, запитайте у працівника, як такі відрахування впливатимуть на розмір ваших доходів. Крім того, не завадить поцікавитися комісіями за зарахування коштів, зняття готівки тощо.
 • Дострокове розірвання угоди. Якщо ви обираєте вклад з можливістю зняття коштів раніше терміну, передбаченого договором, обов’язково перевірте наявність відповідного пункту в документі, а також уважно ознайомтеся з інформацією про застосування штрафної ставки. Відсутність відповідного положення фактично означає неможливість повернути гроші достроково.

Якщо кошти знадобилися терміново, а ви не маєте змоги зняти їх з депозитного рахунку, як вихід з ситуації слід розглянути банківський кредит. З актуальними варіантами оформлення кредитної картки онлайн ви можете ознайомитися на сайті Portmone.

Важливо! Обов’язково перевірте наявність круглої печатки на паперовому примірнику договору. Її відсутність є підставою для визнання документа недійсним. Електронна версія має бути підписана КЕП.

Обов’язкова інформація від банка вкладнику

На вимогу клієнта фінансова установа, в якій було відкрито рахунок, має надавати вичерпну інформацію щодо:

 • всіх доходів і витрат, пов’язаних з оформленням, розміщенням і поверненням вкладу з відсотками;
 • сплати ПДФО і військового збору за весь період;
 • стягнення комісії за окремі банківські послуги.

Договори між банком і вкладником зазвичай містять посилання на юридично обов’язкову публічну оферту — пропозицію щодо співпраці, що адресована необмеженій кількості осіб та містить правила взаємодії між сторонами угоди. Зміст цього документа з часом може змінюватися. Радимо заздалегідь дізнатися у працівника фінустанови про те, як відстежувати наявність оновлень. 

Крім того, не завадить поцікавитися сервісами, на яких можна подовжити або, навпаки, скасувати пролонгацію договору. Усі важливі питання за можливості варто з’ясувати перед підписанням угоди. Це дозволить уникнути труднощів і непорозумінь у майбутньому. Втім, навіть після внесення коштів ви в будь-який час матимете право на отримання безоплатної консультації. 

Як гарантується вклад у банку

Попри війну та нестабільність економіки хвилюватися з приводу можливого неповернення внеску і втрати грошей взагалі не варто, якщо сума на одному рахунку не перевищує 200 000 грн. Страхування грошових активів громадян в Україні забезпечує Фонд гарантування вкладів фізосіб, підзвітний НБУ та уряду. Участь у ньому банків другого рівня є обов’язковою. 

Поклавши в один банк 300 тисяч грн, у разі його банкрутства ви отримаєте 200 тисяч грн компенсації. Проте, якщо ви розмістите аналогічну суму на рахунках у двох різних установах, Фонд відшкодує гроші повністю.

Захист грошових депозитів гарантується лише громадянам і ФОПам. Водночас державні гарантії не поширюються на внески, що здійснені:

 • у банківських металах;
 • юрособами;
 • з підтвердженням сертифікатом на пред’явника;
 • за договорами, укладеними за індивідуальними умовами непублічної оферти.
Крім того, не відшкодовуються активи, розміщені на арештованих рахунках, в іноземних філіях тощо. Повний перелік ситуацій, що знаходяться поза зоною відповідальності Фонду, міститься в частині 4 статті 26 Закону «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Валютні внески повертаються вкладникам у гривнях.

Чи варто класти гроші на депозит

Перевагами розміщення коштів на депозитному рахунку є:

 • гарантоване збереження накопичень плюс отримання прибутку;
 • захист грошей від крадіжки, шахрайських маніпуляцій;
 • менші ризики порівняно з іншими інвестиційними інструментами;
 • проста процедура оформлення;
 • мінімальний пакет документів. Якщо сума внеску не перевищує 400 000 грн, потрібні лише паспорт та ідентифікаційний код.

Втім, банківські вклади мають низку недоліків, до яких зокрема належать:

 • низька дохідність. Відсотки за акціями та облігаціями є значно вищими;
 • ризики інфляції та втрати частини прибутку. Подекуди нараховані проценти лише компенсують знецінення національної валюти, назвати їх заробітком важко. Обравши депозит на вимогу з низькими відсотками або знявши гроші достроково, на дохід у деяких випадках можна взагалі не розраховувати.

Депозитний вклад як фінансовий інструмент має як плюси, так і мінуси. Отже, рішення щодо розміщення коштів на банківському рахунку під відсотки — це індивідуальний вибір кожного. Просте та надійне, хоча і малоприбуткове рішення цілком підійде новачкам у сфері інвестицій. 

За наявності деякого досвіду в управлінні фінансами та бажання заробити більше, краще обирати прибутковіші джерела отримання пасивного доходу. Депозит у цьому разі допоможе диверсифікувати активи та зменшити ризики. Якщо ж ви хочете вчасно отримувати актуальну інформацію щодо змін у фінансовому законодавстві нашої країни, підпишіться на розсилку Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі