Закриття ФОП через Дію: Мінцифри розпочало тестування довгоочікуваної послуги

Закриття ФОП через Дію: Мінцифри розпочало тестування довгоочікуваної послуги
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
515

Українці вже три роки мають змогу відкривати власну справу всього у декілька кліків, використовуючи портал державних послуг “Дія”. Завдяки цьому починаючі підприємці змогли заощадити купу часу і нервів, а також позбутись корупційних складових і суб’єктивних факторів, що можуть виникати під час реєстрації ФОП за участю держреєстратора. 

15 червня 2023 року Мінцифри розпочало бета-тест довгоочікуваної послуги — закриття статусу ФОП через “Дію”. Таким чином, підприємцям більше не доведеться відвідувати державні органи і заповнювати купу заяв, які ще протягом довгого часу можуть перевірятися держреєстратором.

Хто такий ФОП і які групи існують

Згідно українському законодавству, ФОП — фізична особа, що вирішила займатись самостійною підприємницькою діяльністю, метою якої є отримання прибутку. Це може бути продаж товарів, приватне виробництво або надання різного роду послуг. ФОП може працювати як на загальній, так і спрощеній системі оподаткування.
Загальна система оподаткування передбачає сплату:

 • ПДФО (податок на доходи фізосіб) — у розмірі 18%;
 • військовий збір — 1,5%;
 • ЄСВ — 22%.

Розмір цих податків розраховуються з чистого доходу підприємця. 

Спрощена система оподаткування має більш просту звітність і менше податкове навантаження. Розмір сплачуваного податку залежить від групи і в 2023 році має наступний вигляд:

 • I група — 10% від прожиткового мінімуму (268,4 грн)
 • II група — 20% від мінімальної зп (1340 грн)
 • III група — 5% або 3% від доходу для неплатників і платників ПДВ відповідно (2% — для осіб, що знаходяться на особливому режимі оподаткування).
 • IV група — самостійно розраховують суму податку з використанням коефіцієнту індексації.

Додатково сплачується ЄСВ, який станом на 2023 рік складає 1474 грн/міс.

Як закрити ФОП

Наразі, для закриття ФОП потрібно:

 1. Подати заяву до держреєстратора щодо припинення діяльності.
 2. Подати відповідну звітність до податкової (для ФОП на загальній системі — декларація про майновий стан і доходи, для “спрощенців” — заява про застосування спрощеної системи оподаткування і декларація платника ЄП.
 3. Здійснити остаточні розрахунки з бюджетом, а саме заплатити ЄП та ЄСВ).
 4. Закрити активні рахунки ФОП в банках.
 5. Знятись з обліку в контролюючих органах, які мають провести перевірки щодо коректності податкових нарахувань і зборів.

Все це вимагає суттєвих затрат по часу і нервам, але вже найближчим часом процесс закриття буде автоматизовано і він займатиме всього декілька секунд. Наразі Мінцифри проводить бета-тестування, до якого можуть приєднатися ФОП, що мають РНОКПП та підприємці, що замість картки платника податків використовують паспортні дані.  Для цього потрібно перейти за посиланням і дотримуватись інструкцій чат-бота. Після того, як сервіс протестують і він стане загальнодоступним, підприємці зможуть подавати заяву на закриття ФОП через Дію. Дані автоматично будуть підтягуватися з ЄДР, що унеможливить помилки, а все, що залишиться підприємцю — перевірити коректність інформації і поставити підпис за допомогою ЕЦП.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах