Лікарняні у 2024 році: оплата та розрахунок

Лікарняні у 2024 році: оплата та розрахунок
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
401

Згідно з нормами чинного законодавства українці, що через стан власного здоров’я або необхідність догляду за хворим членом сім’ї не здатні виконувати трудові обов’язки, мають право на компенсацію за час відсутності на роботі. Підставою для нарахування виплат з тимчасової непрацездатності є лікарняний листок, що видається в електронній чи паперовій формі.

У цій статті ми розповімо про те, як отримати листок непрацездатності та як виплачуються лікарняні. З’ясуємо, від чого залежить і як обчислюється розмір виплати.

З 1 жовтня 2021 року в Україні діють електронні листки, що є пріоритетною формою підтвердження хвороби. Е-лікарняний формується на основі медвисновку, створюваного лікарем в онлайн-режимі, та вноситься до відповідного електронного реєстру. Документ можна знайти в особистому кабінеті роботодавця на порталі ПФУ, що з початку 2023 року відповідає за виплату лікарняних. Раніше цю функцію виконував ліквідований торік Фонд соцстрахування.

Водночас у воєнний час можливі обставини, коли лікар не має змоги підтвердити тимчасову втрату працездатності в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Такими випадками є:

 • відсутність доступу до ЕСОЗ або зв’язку між е-реєстрами медичних висновків і листків непрацездатності протягом 7 днів;
 • сплив строку, відведеного на виправлення помилки у медвисновку. Рішення про виписку документа в цьому разі приймається лікарсько-консультативною комісією (ЛКК) або керівником закладу;
 • звернення працевлаштованого пацієнта з метою подовження лікарняного після спливу строку, передбаченого для цього законодавством — якщо порушення сталося через умови, пов’язані з війною.

Фізичні документи оформлюються на офіційному бланку з водяними знаками, що діяв до введення е-лікарняного, а також на стандартному папері. Останній варіант може застосовуватися в період дії воєнного стану і протягом 3 місяців після його завершення. Перед оплатою паперові листки уважно перевіряються на наявність печаток медпрацівника, що їх видав, завідувача відділення і медичного закладу.

Виплата з тимчасової непрацездатності передбачена у випадках захворювання працівника (зокрема професійного), отримання ним побутової чи виробничої травми. Крім того, лікарняні надаються за необхідності у догляді за хворою дитиною до 14 років або дорослим членом сім’ї, що потребує амбулаторного лікування. В останньому випадку оплачується лише 3 дні (в окремих випадках — 7 днів) відсутності на роботі працездатної особи. 

Окремий різновид лікарняних виплат — допомога у зв’язку з вагітністю та народженням немовляти. Про нюанси оформлення декрету ми нещодавно писали в блозі на нашому сайті. До речі, на Portmone доступні інші цікаві матеріали, а також швидка оплата по реквізитам, є можливість розрахуватися за комуналку, інтернет і телебачення онлайн тощо.

Оплата лікарняних в Україні

Згідно з положеннями частини 2 статті 15 Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі — Закон) оплата перших 5 днів непрацездатності включно здійснюється коштом підприємства, надалі — Пенсійного фонду. Це правило поширюється на випадки лікування вдома під наглядом фахівців, амбулаторно або в стаціонарі медзакладу.

Якщо найманий робітник хворіє протягом 6 днів чи більше, роботодавець подає до ПФУ заяву-розрахунок, в якій вказана сума фінансування. Гроші на виплату лікарняних надходять на спеціальний рахунок підприємства, потім бухгалтерія переказує їх працівникам.

Допомога у зв’язку з доглядом за дитиною або хворим родичем, а також декретні оплачуються коштом ПФУ з першого дня відсутності працівника на роботі. Якщо непрацездатність була спричинена нещасним випадком на виробництві, лікарняні компенсуються Пенсійним фондом починаючи з 18-го дня.

Фізичні особи — підприємці, що сплачують єдиний соціальний внесок (ЄСВ) за себе, мають право на отримання лікарняних лише з 6-го дня хвороби. Обов’язкова умова — відсутність заборгованості з податків. Сплата ЄСВ на сайті або в мобільному застосунку «Портмоне» займає лише декілька хвилин. Для переказу коштів на користь податкової не потрібно навіть вводити реквізити: варто лише обрати з запропонованого переліку потрібне обласне управління ДПС, заповнити поля платіжної форми та підтвердити транзакцію.

Розрахунок лікарняних у 2024 році

Порядок нарахування лікарняних є однаковим для визначення суми фінансування як за перші 5 днів, так і починаючи з 6-го дня відсутності працівника на роботі. Для проведення обчислень потрібно знати:

 • тривалість розрахункового періоду;
 • страховий стаж співробітника;
 • середню заробітну плату за зазначений відрізок часу;
 • кількість днів неспроможності виконувати трудові зобов’язання.

На кожному з цих пунктів ми зупинимося далі, а також розповімо, як розрахувати лікарняні, та наведемо конкретний приклад обчислень. 

Одразу нагадаємо, що чинне законодавство не містить обмежень щодо тривалості перебування застрахованої особи на лікарняному. Втім, бухгалтер має стежити за дотриманням строків направлення хворого на огляд ЛКК або МСЕК. Перевірка має здійснюватися в разі:

 • безперервної тимчасової непрацездатності — не пізніше ніж через 4 місяці з дати її настання;
 • виходу на лікарняний з приводу виникнення або загострення однієї й тієї ж самої хвороби з перервою протягом 5 місяців за останній рік;
 • захворювання на туберкульоз — протягом 10 місяців. 
Непроходження працівником огляду є підставою для припинення виплат.
Лікарняний, пов’язаний з доглядом за дитиною до 14 років, видається не більше ніж на 14 днів, після завершення цього строку мати чи батько може оформити лише неоплачувану відпустку. Якщо дитина до 6 років перебуває на стаціонарному лікуванні, листок тимчасової непрацездатності видається одному з батьків на весь строк госпіталізації.

Розрахунковий період

Від проміжку часу, за який обчислюється середня зарплата, зокрема залежить сума допомоги. За загальним правилом вказаним періодом вважається календарний рік. Якщо робітник працює на підприємстві менше, заробітна плата для розрахунку лікарняних визначається виходячи з кількості:

 • повністю відпрацьованих календарних місяців. Якщо людина працевлаштувалася не з першого робочого дня місяця, відлік починається з наступного;
 • днів фактичного перебування в трудових відносинах з роботодавцем.

У розрахунковий період, обчислюваний в календарних днях, не включаються:

 • лікарняні;
 • відпустки у зв’язку з вагітністю, пологами та доглядом за дитиною до 3 або 6 років, а також неоплачуваний відпочинок;
 • часові відрізки, коли трудові відносини були призупинені, зокрема через причини, пов’язані з війною і проходженням військової служби.

Перелік випадків, що не враховуються під час визначення розрахункового періоду, міститься в Порядку, затвердженому постановою Кабміну № 1266 від 26.09.2001 року, та є вичерпним. Отже, вихідні, свята і періоди вимушеного простою не мають виключатися з розрахунку.

Середня зарплата 

Середньоденна сума заробітку працівника, з огляду на яку обчислюється допомога, визначається за формулою:

Сзп = ЗПрп : КД, де:

 • ЗПрп — загальна сума заробітку, з якого сплачувався ЄСВ. До неї входять, зокрема, премії, надбавки та відпускні, та не включаються одноразова матеріальна допомога, декретні й лікарняні;
 • КД — число днів розрахункового періоду.

Страховий стаж для лікарняних

Формула, за якою розраховується сума лікарняних виплат, містить понижувальний коефіцієнт, що залежить від загального трудового стажу працівника. Потрібний показник, а також розмір грошової компенсації у відсотках від заробітку для свого стажу ви можете знайти в таблиці.

Страховий стаж, роківПонижувальний коефіцієнтРозмір виплат, % від середньої зарплати за день 
до 30,550
3–50,660
5–80,770
понад 81,0100

Таким чином, розраховувати на стовідсоткове забезпечення на період тимчасової непрацездатності можуть лише люди, що пропрацювали загалом більше ніж вісім років, незалежно від того, коли вони влаштувалися за останнім місцем роботи.

Оплата лікарняних від стажу не залежить тільки в тому разі, якщо працівник підпадає під одну з перелічених категорій:

 • ветерани війни, постраждалі учасники Революції гідності, члени родин загиблих захисників і захисниць;
 • «чорнобильці» I–III категорії;
 • один з батьків або інша особа, котра здійснює догляд за дитиною до 14 років, що має статус постраждалої від наслідків вибуху на Чорнобильській АЕС;
 • донори крові.
Правила нарахування лікарняних залежно від загального стажу діють так само у випадках догляду за хворою дитиною або дорослим членом родини.

Якщо фактичний стаж працівника не перевищує пів року, розмір допомоги обчислюється з огляду на суму зарплати, з якої сплачувався страховий внесок. Проте він не може бути більшим за компенсацію, розраховану на основі мінімалки. 

Розмір максимальної середньої денної ЗП визначається за наступною формулою:

Сзп-max = ЗП min : 30,44, де:

 • ЗП min — мінімальна заробітна плата станом на місяць, в якому робітник виходить на лікарняний;
 • 30,44 — середнє значення кількості днів у місяці.

Нагадаємо, що з 1 квітня 2024 року мінімалка в Україні підвищилася до 8000 грн.

Важливо! Місяці, за який ЄСВ не сплачувався або в якому мала місце заборгованість зі сплати страхового внеску, не зараховуються до трудового стажу.

Як розрахувати лікарняні: приклад

Обчислення лікарняних виплат працевлаштованим особам здійснюється за формулою:

Л = Сзп х КДл х Ксст, де:

 • КДл — кількість днів перебування працівника на лікарняному;
 • Ксст — коефіцієнт страхового стажу.

Для осіб зі стажем менше ніж 6 місяців цей метод розрахунку застосовується в тому разі, якщо середньоденна ЗП працівника є нижчою за Сзп-max. В інших випадках сума лікарняних обчислюватиметься наступним чином:

Л = Сзп х КДл.

Розрахуймо розмір допомоги з непрацездатності протягом 12 календарних днів для працівника зі стажем, меншим за 3 роки, та середньоденним заробітком, що дорівнює 820 грн.

820 х 12 х 0,5 = 4920 грн.

З цієї суми 2050 грн роботодавець сплачує за рахунок підприємства (за перші 5 днів), 2870 — з коштів, виділених Пенсійним фондом. ФОП у такому випадку отримує лише 2870 грн. Якби найманий робітник працював понад 8 років, загальний розмір лікарняних склав би 9840 грн. Фізособа-підприємець за таких самих умов отримала б від ПФУ 5740 грн.

Термін виплати лікарняних

Для виплати допомоги у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю співробітника, хворобою його дитини або дорослого члена сім’ї, самої лише наявності лікарняного листка недостатньо. Нарахування коштів здійснюється, коли статус документа «Закритий» в електронній системі змінюється на «Готовий до сплати». Зміна відбувається протягом 7 календарних днів після:

 • закриття лікарняного у разі хвороби чи травмування;
 • відкриття його у випадку виходу співробітниці в декрет.

Статус може бути змінений раніше, проте протягом 7-денного періоду в медичний висновок і листок непрацездатності дозволяється вносити коригування.

Щодо паперових лікарняних, то згідно з частиною 2 статті 24 Закону документи про нарахування компенсації за невідпрацьовані дні розглядаються протягом не більше ніж 10 робочих днів з моменту їхнього отримання, про надання допомоги у зв’язку з вагітністю та пологами — впродовж 3 днів. Для уточнення легітимності наданого листка і подальшого прийняття рішення щодо його оплати працедавець може звернутися з запитом до медичного закладу, про що обов’язково має надіслати повідомлення робітникові. Крім того, чинними нормативно-правовими актами встановлені наступні строки:

 • 5 робочих днів з дати прийняття рішення про виплату допомоги — на подання заяви-розрахунку до Пенсійного фонду;
 • 3 — для переказу коштів ПФУ на спецрахунок суб’єкта господарської діяльності;
 • 5 — на надсилання повідомлення працівникові про відмову в нарахуванні лікарняних.

Компанія-працедавець зазвичай нараховує та виплачує компенсацію за відсутність на робочому місці через травму, хворобу або догляд за членом сім’ї в найближчу дату видачі заробітної плати. Втім, закон не забороняє платити лікарняні раніше.

Впродовж місяця після надання працівникові допомоги підприємство має сформувати звіт і надіслати в Пенсійний фонд повідомлення про виплату лікарняних. Офіційну форму цього документа можна легко знайти у власному обліковому записі на порталі ПФУ. Ще один варіант оповіщення державного органу про здійснену виплату — особисте подання повідомлення до місцевого сервісного центру фонду.

Так само як заробітна плата, лікарняні найчастіше зараховуються на банківську картку робітника. Ці кошти людина може витратити на власний розсуд, зокрема на придбання харчів і ліків, на квартплату, розрахунки за світло, воду, опалення тощо. Нагадаємо, що оплата комунальних платежів онлайн може здійснюватися за допомогою Portmone. Використання нашої платформи дозволяє заощаджувати час, контролювати витрати та не допускати виникнення заборгованостей. Ми регулярно публікуємо корисні матеріали про нарахування зарплат і пенсій, про податки та збори. Якщо бажаєте розбиратися в складних фінансових питаннях, читайте статті блогу на нашому сайті та тримайте руку на пульсі разом з Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі