Мінімальна зарплата в Україні у 2024 році

Мінімальна зарплата в Україні у 2024 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 063

Постійне зростання цін на товари та послуги, підвищення середнього розміру заробітної плати в країні змушує уряд і Верховну Раду щорічно переглядати суму мінімалки. Цей показник фіксується в держбюджеті на поточний рік та має враховуватися роботодавцями під час нарахування оплати за роботу працівникам.

Цього разу ми з’ясуємо, що входить до поняття МЗП, скільки мінімальна зарплата в Україні нинішнього року і на що впливає ця сума, встановлена в законі про державний бюджет.

Мінімальна зарплата — це розмір винагороди за найпростішу некваліфіковану працю, нижче якого не може оплачуватися виконана місячна або годинна норма трудових зобов’язань. Право українців на отримання роботи з оплатою не менше загального для всіх мінімуму гарантується державою та регламентоване статтею 2 Кодексу законів про працю.

Рівень мінімалки визначається з урахуванням:

 • фактичного прожиткового мінімуму. До речі, це поняття, а також різницю між реальним і визначеним у законодавстві ПМ ми розглядали в окремій статті;
 • суми середньої зарплатні;
 • показників зайнятості населення, продуктивності праці та інших економічних чинників.

Під поняття МЗП, про яку йдеться в трудовому законодавстві, підпадає нарахована працівникові зарплата без утримання податку на доходи фізосіб і військового збору. ФОПи, що використовують найману працю, мають можливість оплатити ПДФО за працівників, а також інші види податків на сайті або в мобільному застосунку Portmone.

Щоб дізнатися, що саме входить до мінімалки, ознайомтеся з таблицею. 

Входять до МЗПНе входять до МЗП
оклад;надбавки та премії (зокрема, за вислугу років);донарахування оплати за суміщення посад, збільшення обсягу робіт, виконання обов’язків тимчасово відсутнього колеги;оплата за відрядження;гонорари працівникам ЗМІ та редакційдоплати за роботу понаднормово і в нічний час, несприятливі та небезпечні для здоров’я умови праці;виплати за роз’їзний характер роботи;премії до свят і ювілейних дат

Мінімальний розмір окладу 

Основою для визначення розміру оплати праці персоналу є тарифна ставка або оклад, що залежить від складності виконуваних робіт і кваліфікації працівника. Нижня межа цього показника дорівнює прожитковому мінімуму, що для працездатної особи у 2024 році становить 3028 грн.

Втім, оклад не слід ототожнювати з мінімалкою. Він може бути таким самим, більшим або меншим від мінімальної зарплатні. Крім тарифної ставки, варто враховувати:

 • доплати;
 • премії;
 • індексацію тощо.

Уся сума разом не має бути нижчою за МЗП. Водночас, якщо працівник протягом місяця був зайнятий неповний робочий час або не виконав передбачену для нього місячну норму, оклад нараховується згідно з фактично відпрацьованою нормою.

З січня до кінця березня найнижча оплата праці, зафіксована на державному рівні, становить 7100 грн на місяць або 42,60 грн у погодинному розрахунку. З 1 квітня відбудеться її підвищення до 8000 на місяць (48 грн за годину). Нагадаємо, що минулого року мінімалка була встановлена на рівні 6700 грн. 

У майбутньому МЗП продовжуватиме зростати. Наразі планується підняття мінімальної зарплати до 8370 грн у 2025 році, до 8956 — у 2026-му. Щоправда, вказані цифри ще не є остаточними.

Реальний розмір мінімальної зарплати працівнику

Яка зараз мінімальна зарплата в Україні з урахуванням податків та обов’язкових зборів? Зробимо точні підрахунки для МЗП, що діє до 1 квітня 2024 року і застосовуватиметься після цієї дати.

Якщо місячна заробітна плата становить 7100 грн, з робітника відраховуються:

 • ПДФО (18%) — 1278 грн;
 • військовий збір (1,5%) — 106,50 грн.

Отже, в цьому разі фактично «на руки» людина отримає 5715,50 грн (7100 – (1278 + 106,5). 

У випадку оплати праці у розмірі 8000 грн сума відрахувань становитиме 1440 (ПДФО) і 120 грн (ВЗ) відповідно. Заробіток працівника «чистими»: 8000 – (1440 + 120) = 6440 грн. Зі свого боку роботодавець має додатково сплатити за кожного співробітника єдиний соціальний внесок — 22% від зарплатні. 

Для фізичних осіб — підприємців сплата ЄСВ за себе і найманих працівників доступна онлайн. Щоб переказати кошти через «Портмоне», потрібно обрати свій регіон і платника — головне або обласне управління ДПС, заповнити електронну форму, вказати реквізити банківської картки та підтвердити транзакцію. Авторизовані користувачі можуть зберегти шаблон в особистому кабінеті та надалі сплачувати внески лише у кілька кліків. Обов’язково спробуйте цей швидкий та зручний спосіб, що допоможе вам заощадити час на приємніші справи.

Вплив розміру мінімальної зарплати 

Від закріпленої в держбюджеті на поточний рік ставки МЗП залежать:

 • мінімальний поріг помісячної та погодинної оплати праці на підприємствах;
 • мінімальна сума пенсійних виплат за віком (40%);
 • розмір декретних нарахувань;
 • мінімум і максимум для ЄСВ;
 • єдиний податок для ФОПів II групи (20% МЗП станом на 1.01);
 • штраф за неоформлення працевлаштування.
Як ми вже зазначали вище, мінімальний розмір єдиного соцвнеску — 22% від МЗП. Базою для нарахування найбільшого можливого ЄСВ є 15 мінімалок (106,5 тис. — з січня по березень; 120 тис. гривень — починаючи з квітня поточного року). Точні суми виплат і відрахувань обчислюються на основі МЗП, яку цього року вчергове підняли. Наведемо актуальні дані в таблиці. 
ПоказникЗ 1 січня по 31 березня, сума в UAHЗ 1 квітня, сума в UAH
Єдиний податок для підприємців II групи1420
ЄСВmin15621760
max23 43026 400
Пенсія за віком (мінімум)42604800
Декретнісередньоденна ЗП для розрахунку виплат233,25262,81
мінімальний розмір (загалом)29 389,5033 114,06
Штраф за відсутність оформлення працівника71 00080 000
На обчисленні штрафів, декретних та інших страхових соціальних виплат детально зупинимося далі.

Штрафи за порушення законодавства з праці у 2024 році

Якщо під час кадрової перевірки на підприємстві будуть виявлені факти працевлаштування персоналу без належного оформлення, з роботодавця стягуватиметься штраф у десятикратному розмірі МЗП станом на той місяць, в якому зафіксоване правопорушення. Цифри, вказані в таблиці вище, стосуються кожного співробітника, що працює неофіційно.

Штрафи за несплату ЄСВ

Спеціальний закон зобов’язує ФОПів 1 та 2 групи сплачувати єдиний соцвнесок за минулий квартал до 20 числа наступного місяця. Наслідком недотримання цієї вимоги може стати штраф у розмірі ½ ставки єдиного податку. ФОПи I групи сплачують 151,4 грн. Для II групи ця ставка прив’язана до МЗП: з 1 січня порушники мають заплатити 710 грн штрафу. 

Своєчасна оплата єдиного податку та ЄСВ дозволить уникнути штрафних санкцій та непорозумінь. Якщо ви не маєте часу на відвідування банку або відділення ДПС, скористайтеся зручними платіжними опціями платформи Portmone.

Податок на нерухомість з 2024 року

Податок на нерухоме майно в Україні мають сплачувати особи, що володіють:

 • квартирою загальною площею понад 60 квадратів;
 • будинком, площа якого становить більше ніж 120 кв. м;
 • різними типами житлової нерухомості з метражем, що перевищує 180 кв. м. 

Ставка оподаткування встановлюється органами місцевого самоврядування і не може бути вищою за 1,5% МЗП (якщо площа квартири не більше 300, будинку — 500 квадратів, в іншому разі передбачений додатковий щорічний платіж).

За 2024 рік розмір податку не перевищуватиме 106,5 грн/кв. м. Важливо, що у нинішньому році (до 1 липня) плата здійснюється за 2023-й — з розрахунку 100,50 грн/кв. м. Цьогорічна ставка фактично застосовуватиметься у 2025-му.

Розміри соціального страхування

Закон про загальнообов’язкове держстрахування передбачає нарахування соцвиплат у разі повної чи тимчасової втрати працездатності з урахуванням її ступеня та середньомісячної зарплатні, що виплачувалася до настання страхового випадку. 

Якщо йдеться про повну непрацездатність протягом місяця, виплата не може бути:

 • нижчою за 1 МЗП — 7100/8000 гривень;
 • вищою за 4 МЗП — 28 400/32 000 гривень. 
Наведемо мінімальні та максимальні розміри допомоги, що надається у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, вагітністю та пологами для працівників зі стажем, меншим за 6 місяців:
Страховий випадокМЗП за 1 день з 1 січня по 31 березня включно, UAHМЗП за 1 день з 1 квітня, UAH
minmaxminmax
Лікарняні233,25262,81
Декретні 233,25466,49262,81525,62

Також варто враховувати наступне:

 • одноразова страхова виплата в разі настання нещасного випадку на роботі обчислюється залежно від ступеня втрати працездатності, виходячи з розрахунку 7 МЗП (49 700/56 000 грн);
 • її розмір може бути знижений (але не більше ніж на 50%) у разі, якщо шкода здоров’ю була спричинена не лише з вини працедавця.

Якщо ви бажаєте отримувати більше корисної інформації про нарахування зарплат і пенсій, податки й збори, особливості надання комунальних послуг та роботи інтернет-провайдерів, читайте свіжі матеріали блогу на Portmone. Не забувайте, що на нашій платформі ви можете швидко і легко сплачувати комуналку й здійснювати інші регулярні та одноразові фінансові операції.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі