Підвищення ціни на електроенергію та пальне в Україні

Підвищення ціни на електроенергію та пальне в Україні
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
529

Найближчим часом вдруге з початку повномасштабної війни український уряд планує підвищити ціни на енергоспоживання для населення. Щодо бізнесу відповідне рішення вже остаточно прийняте, нові тарифи починають діяти з першого дня літа. 

Скільки українці платитимуть за світло за новими правилами? Як це вплине на вартість інших комунальних послуг? Відповіді на ці запитання ви знайдете в нашій статті. Окремо поговоримо про подорожчання палива, що відбуватиметься в кілька етапів, та збільшення деяких податків.

Подорожчання світла для населення в Україні

Після останніх масштабних атак на об’єкти енергетичної інфраструктури та поширення в ЗМІ інформації про збільшення тарифів для компаній люди почали замислюватися над питанням, чи буде подорожчання електроенергії для домогосподарств. На думку експертів, такий крок, на жаль, є неминучим.

Подолання дефіциту енергоресурсів і підтримання стабільності енергосистеми в нинішніх умовах потребують надлюдських зусиль. Попереду новий опалювальний сезон, готуватися до якого необхідно вже зараз. Деякі фахівці енергетичної галузі впевнені, що підвищення тарифів у 2023 році допомогло країні пережити зиму без відключень.

Після тривалих обговорень урядовцями стелі тарифів було вирішено:

  • залишити колишній тариф — 2,64 грн за 1 кВт-год — для споживачів, що використовують до 100 кВт на місяць;
  • збільшити вартість кіловата до 4,80 грн у разі споживання домогосподарством понад 100 кВт-год протягом місяця.
Іншими словами, якщо ви не вкладаєтеся у встановлений ліміт, вартість енергоспоживання зросте для вас на 80%. Нововведення найімовірніше почнуть діяти з 1 червня 2024 року. Остаточне рішення Кабмін має затвердити до кінця травня.

До речі, після підвищення тарифу оплата за електроенергію на Portmone здійснюватиметься так само, як і раніше. Отримавши платіжку в особистому кабінеті, наші клієнти переказують вказану в ній або іншу суму на користь постачальника. Транзакція потребує лише кількох кліків. Щоправда, попередньо потрібно зареєструватися в системі, створити шаблон і прив’язати його до адреси.

Підвищення тарифів на світло для бізнесу з 1 червня

Постановою НКРЕКП за результатами засідання, що відбулося 20 травня, були затверджені нові максимальні граничні ціни на енергоспоживання для комерційних об’єктів. Ознайомитися з новими тарифами та порівняти їх зі старими можна в таблицях.

  • Вартість 1 МВТ-год на ринку на добу наперед:
Часовий проміжокТариф, UAH
До 1 червняПісля 1 червня
0:00–7:00, 11:00–17:0030005600
7:00–11:00, 23:00–0:005600 (з 8:00 до 11:00 — 6900)6900
17:00–23:0075009000
  • Вартість 1 МВТ-год на балансувальному ринку:
Часовий проміжокТариф, UAH
До 1 червняПісля 1 червня
0:00–7:0040006600
7:00–17:008250
17:00–23:00825010 000
23:00–0:0040008250

Мінімальна гранична ціна мегавата для підприємств, як і раніше, дорівнює 10 грн.

Чи буде подорожчання газу для населення

Власники та орендарі житла, що користуються газовими плитами та котлами, поки можуть не турбуватися з приводу підвищення тарифів. Ціна блакитного палива для клієнтів ГК «Нафтогаз України» залишається на довоєнному рівні — 7,96 грн за кубометр. Дія тарифу «Фіксований» подовжена включно до 30 квітня 2025 року. В інших постачальників ціни коливаються в межах 7,7–9,90 грн за куб.

Чи буде подорожчання води в Україні

Оскільки місцева влада нині наділена повноваженнями на власний розсуд встановлювати ціни на водопостачання, вартість води у деяких невеликих населених пунктах цієї весни зросла майже до 40%. У столиці та інших великих містах процедура ціноутворення регулюється НКРЕКП.

У Києві за проєктом Нацкомісії планувалося двоетапне підвищення тарифів на водопостачання і водовідведення — у квітні та в липні. Втім, реалізацію цього рішення відклали, вартість послуг поки що не змінилася.

Щоб сплатити за воду онлайн, скористайтеся функціями платформи «Портмоне». До речі, створивши адресу і знайшовши виставлені за нею рахунки, ви зможете оплачувати всі послуги комунальників одночасно.

Підвищення цін на пальне

У березні 2022 року з метою підтримання українського бізнесу під час війни Верховна Рада тимчасово скасувала акциз на паливно-мастильні матеріали та зменшила ПДВ з 20% до 7%. У липні 2023-го податки повернулися на довоєнний рівень. Цьогоріч Кабмін уже вдруге пропонує збільшити акцизний збір на всі види пального.

Рішення про підвищення оподаткування спрямоване насамперед на зменшення дефіциту державного бюджету, адже більшу частину доходів держава витрачає на оборону. Соціальні видатки наразі покриваються завдяки міжнародній допомозі. У Кабінеті Міністрів та Мінфіні впевнені, що перегляд акцизів є важливим кроком на шляху України до членства в Євросоюзі.

Наразі проєкт закону переданий на розгляд парламенту. Згідно з розрахунками Міністерства фінансів, якщо він буде затверджений, держава зможе отримувати від продажу палива додаткових 1,6 млрд грн щомісяця.

У разі ухвалення пропозиції уряду Верховною Радою найближчим часом податкові ставки мають збільшитися вже в липні 2024 року. Надалі заплановане поетапне підвищення акцизу. Розмір збору має переглядатися щорічно аж до 2028-го. Зміни стосуватимуться бензину, дизельного і моторного палива, а також автомобільного газу.

За попередніми розрахунками, на першому етапі після збільшення акцизного збору вартість літра палива подорожчає приблизно на 1 грн. Якщо говорити про сумарне підвищення, то бензин зросте в ціні на 7 грн за літр, дизель — на 9. Звісно, в цьому випадку йдеться лише про податкову частку в загальній ціні. Найболючіші наслідки матиме урядова ініціатива для власників транспортних засобів, що працюють на автогазі. Уже в липні ціна палива для них може підскочити аж на 6 грн, а сам податок протягом 4 років ризикує збільшитися уп’ятеро.

Подорожчання електроенергії для підприємств і населення, підвищення акцизу на паливо — це далеко не всі зміни, що чекають українських громадян і бізнес. Наразі Кабмін працює також над збільшенням розміру ВЗ і ПДВ. Крім найманих працівників і ФОПів-загальників, сплата військового збору імовірно поширюватиметься на підприємців, що працюють за спрощеною системою оподаткування. Сам податок уряд планує збільшити з 1,5% до 5%.

Щодо підняття податку на додану вартість у КМУ та Верховній Раді досі точаться дискусії. Наразі розглядається збільшення ПДВ на 2–3%.

Відповідний законопроєкт може потрапити на розгляд парламенту вже в червні-липні. Очікується, що збільшення ВЗ лише для найманого персоналу принесе бюджету до 100 млрд грн за рік, додатковий відсоток ПДВ — 40 млрд, 2–3% — від 70 до 120 млрд.
Отже, підвищення тарифів на електроенергію чекає на українців уже найближчим часом. Коли Рада розгляне ініціативи про збільшення акцизу на паливо, ПДВ та ВЗ і коли будуть прийняті відповідні закони, поки невідомо. Проте у непростий воєнний час варто бути готовими до будь-яких варіантів розвитку подій. Щоб якомога раніше дізнаватися про нові тарифи на комуналку та останні законодавчі зміни, стежте за новинами та статтями в блозі на Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі