Акцизний податок в Україні

Акцизний податок в Україні
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 394

Акцизний податок — це особливий вид податкових відрахувань. Він діє в більше ніж 50 країнах світу і поширюється на певні групи продуктів, що визначаються як підакцизні на законодавчому рівні. Роль збору полягає в контролюванні державою попиту на товари, регулюванні ринку і грошового обороту.

У цьому матеріалі ми з’ясуємо, що таке акцизний податок з правового погляду, а також дізнаємося, хто, в яких обсягах і в які терміни має його сплачувати.

Які товари є підакцизними

Акцизним податком держава обкладає продукцію масового споживання, що приносить високі прибутки та водночас завдає шкоди окремій людині, суспільству або довкіллю. Поняття акцизу в українському законодавстві з’явилося з прийняттям у 1992 році декрету «Про акцизний збір». Цей, а також інші нормативні акти, що регулювали оподаткування певних груп товарів, втратили чинність з 1 січня 2011-го — після вступу в дію Податкового кодексу (ПК) України.

Повний перелік підакцизної продукції міститься в статті 215 ПК. До неї, зокрема, належать:

 • спирт, пиво, слабоалкогольні та алкогольні напої;
 • тютюнові вироби — цигарки, сигари, сигарилли, тютюн люльковий, жувальний або нюхальний. Електронні сигарети не є продукцією, за яку сплачується акциз, проте рідина і тютюн для них з 2022 року обкладаються податком;
 • пальне — нафтопродукти та скраплений газ (за винятком реалізованого на спеціальних аукціонах для потреб населення);
 • легкові авто, автомобільні кузови, причепи й напівпричепи, мототранспорт, вантажні та пасажирські ТЗ (розраховані на більше ніж 10 осіб);
 • електроенергія, крім випадків вироблення її когенераційними установками або використання поновлюваних джерел.

В інших країнах до категорії підакцизних виробів належать кава (Німеччина), вогнепальна зброя, автошини, рибальські снасті, міжнародні та авіаквитки, а також солярій (США). До 2003 року в нашій державі оподатковувалися акцизом ювелірні вироби.

В Україні акциз не сплачується за продукцію, експортовану за митну територію держави або не реалізовану за кордоном. Звільняються від обкладання податком:
 • імпортні товари, для яких не передбачений ПДВ, ввезені в кількості, що не перевищує норми для безмитного ввозу;
 • гуманітарка і технічна міжнародна допомога;
 • автомобілі спеціального призначення, придбані за кошти держави;
 • сировина для виробництва підакцизних товарів (крім нафтопродуктів);
 • алкоголь та тютюнові вироби, що реалізуються в точках Duty Free, а також тестові зразки тютюнової продукції.

Важливо, що акциз є непрямим податком, що включається в ціну товару і компенсується покупцем. Про те, хто сплачує акцизний податок в Україні, а також про порядок його справляння ми розповімо далі.

Спиртні напої, сигарети та тютюн позначаються акцизною маркою, що підтверджує дозвіл на виробництво або ввезення такого товару в Україну, а також на реалізацію, зокрема, в магазинах роздрібної торгівлі.

Обов’язок з оплати прямих податків покладається на виробника і покупця. До речі, сплата ЄСВ для ФОПів, а також інших податків, можлива в онлайн-форматі й доступна на сайті та в мобільному застосунку Portmone. 

Платники акцизного податку

Платниками збору в Україні є:

 • компанії та ФОПи, що виробляють підакцизну продукцію на митній території України. До цього виду платників акцизного податку належать як резиденти, так і нерезидентні суб’єкти, що мають у країні філію чи представництво;
 • імпортери — суб’єкти підприємницької діяльності та фізичні особи, що провозять через кордон відповідну продукцію в обсягах більших, ніж це дозволено міжнародним законодавством без сплати податку;
 • продавці, основною діяльністю яких є роздрібна і гуртова торгівля, а також суб’єкти, що реалізують підакцизні товари, які були конфісковані, вважаються невитребуваними чи безхазяйними, перейшли у власність держави через успадкування або на інших законних підставах;
 • особи, котрі порушили правила користування податковими пільгами;
 • виробники та постачальники електроенергії;
 • гуртові та роздрібні торговці пальним;
 • власники ввезених на територію держави транспортних засобів, що переобладнуються в легкові автівки, з яких справляється акциз.
Вичерпний перелік платників податку з детальними роз’ясненнями викладений у статті 212 ПК.

Оподаткування за спрощеною системою (III група) не звільняє суб’єктів господарювання від сплати обов’язкового збору. Підприємці та юридичні особи платять 5% від виторгу (включно з акцизом) або 3% + ПДВ у бюджет громад, на території яких розташовані точки продажу підакцизної продукції. Водночас ФОПи, що сплачують фіксовану суму податку, не мають права виробляти та реалізовувати такі товари. Виняток — роздрібний продаж пива, сидру, столових вин, а також паливно-мастильних матеріалів у каністрах до 20 л.

Оплата єдиного податку фізособами може здійснюватися через інтернет. Найзручніший та найнадійніший спосіб — платежі на платформі «Портмоне». Щоб переказати кошти до місцевого бюджету, потрібно вказати регіон, територіальну громаду — отримувача, групу, період, суму, основні дані про платника, а також реквізити банківської картки. Для швидкої сплати податків у майбутньому варто зареєструватися в системі та зберегти шаблон в особистому кабінеті.

Ставки акцизного податку

Для визначення суми справляння акцизу відповідно до чинного податкового законодавства застосовуються такі типи ставок:

 • абсолютна (специфічна), що передбачає фіксований податок на кожну одиницю товару. Наприклад, для реалізації моторного (не авіаційного) бензину акциз становить 213,50 євро. Індексація ставок відбувається в порядку, визначеному ПК. Базою для оподаткування виробленої в країні або імпортованої продукції є величина, виражена в одиницях (штуках), мірах об’єму, ваги, об’єму циліндрів автомобільного двигуна тощо;
 • відносна (адвалорна), котра нараховується у відсотковому чи кратному відношенні до вартісної величини податкової бази. Прикладами є сплата 5% за роздрібний продаж алкоголю та тютюнових виробів, а також 3,2% за виробництво і постачання електричної енергії ліцензованими підприємствами;
 • змішана. Акцизний податок на тютюнові вироби об’єднує як специфічну, так і адвалорну ставки. Адвалор становить 12% від максимальної роздрібної ціни продукції з ПДВ.

Специфічні ставки акцизу на деякі підакцизні товари у 2024 році

Група виробівСтавка податку, грн
Лікеро-горілчана продукція133,31/1 л спирту 100%
Вино сухе 0,01/1 л
Вино кріплене, вермут8,42/1 л
Вино ігристе12,23/1 л
Сидр, перрі1,11/1 л
Пиво59,32/1 л спирту 100%
Сигарети2257,40/1000 шт.
Рідина для електронних сигарет10 000/1 л
Повна інформація про актуальні ставки акцизного податку, а також про додаткові нарахування для окремих видів продукції міститься в пункті 215.3 статті 215 Податкового кодексу.

Наведемо приклад розрахунку акцизу на вино ігристе для компанії, що виробляє та реалізує товар через власну торговельну мережу. Підприємство сплачує одночасно два податки:

 • як виробник — за ставкою 12,23 грн/л;
 • як продавець — 5% від суми реалізації.

Протягом чотирьох місяців господарський суб’єкт виробив 1000 л продукції, за яку одержав 126 000 грн з ПДВ.

Отже, акцизний податок за всю партію дорівнюватиме: 1000х12,23 + 126 000 (5:100) = 12 230 + 6 300 = 18 530 грн.

Власники малого і середнього бізнесу в Україні можуть сплачувати податки на Portmone за себе та своїх співробітників. Щоб оплатити ПДФО онлайн, варто лише обрати отримувача (територіальну громаду) з запропонованого списку, правильно заповнити всі поля платіжної форми та підтвердити транзакцію. Вводити вручну реквізити одержувача не потрібно, дані підтягуються системою автоматично. Відсутність помилок у реквізитах є гарантією надходження коштів до бюджету.

Термін сплати акцизного податку

Згідно з нормами, встановленими ПК, акцизний збір сплачується суб’єктами господарської діяльності протягом 10 календарних днів, що починають спливати з моменту закінчення граничного строку подання декларації, тобто до 30 числа наступного місяця. 

Якщо йдеться про продукцію, виготовлену з давальницької сировини, її власник сплачує акциз виробнику (переробнику) не пізніше дати її відвантаження. У разі ввезення підакцизних товарів податок платиться до або в день подання митної декларації. Податкові зобов’язання під час імпорту маркованих виробів виконуються в період придбання акцизних марок, доплата можлива в день подання митної декларації.

Насамкінець резюмуємо та коротко розповідаємо, які функції виконує акцизний податок. З одного боку, оподаткування забезпечує надходження коштів до бюджету, а з іншого — регулює обсяги реалізації та споживання підакцизних товарів. Справляння акцизу робить шкідливу продукцію дорожчою та зменшує її доступність для пересічних громадян.  
Більше інформації про останні законодавчі зміни, податки та збори ви знайдете в інших статтях блогу. Крім того, на нашому сайті можна швидко здійснити будь-який обов’язковий платіж. Обирайте Portmone як надійний та зручний інструмент для розв’язання нагальних фінансових питань.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі