Податкова соціальна пільга у 2023 році

Податкова соціальна пільга у 2023 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
619

Деякі категорії працевлаштованих українців — платників ПДФО — мають право на податкову знижку. Її розмір залежить від встановленого державою рівня прожиткового мінімуму, а отже — завжди змінюється з його підвищенням. Застосування пільги дозволяє збільшити суму фактично отримуваного заробітку та дещо поліпшити матеріальне становище малозабезпеченої родини. 

Хто має право на зменшення ПДФО, на які види нарахувань поширюється та в яких обсягах встановлюється знижка, а також що потрібно робити для її отримання, — розповімо у статті.

Податкова пільга (ПСП) — це сума, що віднімається від зарплатні працівника, з якої сплачується податок на доходи. Тобто вона є не соцвиплатою, не допомогою від держави, а знижкою, що застосовується до обов’язкових відрахувань. На її одержання можуть претендувати:

  • робітники, яким за звітний місяць нарахована сума, що суттєво не дотягує до мінімалки;
  • малозабезпечені батьки неповнолітніх;
  • працівники-інваліди, «чорнобильці» тощо.

Відрахування здійснюється лише з заробітної плати, лікарняних, відпускних і не поширюється на:

  • декретні;
  • пенсійні виплати;
  • доходи від комерційної діяльності (якщо платник податку є ФОПом);
  • аліменти;
  • матеріальну допомогу тощо.

Податок з доходів працівника підприємства, котрий має право на соцпільгу, розраховується за формулою:

ПДФО = (ЗП + лікарняні + відпускні – ПСП) х 18 : 100

Якщо сума пільги перевищує дохід, заробітна плата не оподатковується. Знижка діє лише за одним звітним місцем працевлаштування і не стосується військового збору та інших видів відрахувань. Нагадаємо, ставка ПДФО в Україні дорівнює 18%, ВЗ (розраховується з загального доходу, без віднімання ПСП) — 1,5%. 

Єдиний соціальний внесок за працівника за основним місцем роботи сплачується роботодавцем на загальних підставах, але в обсязі не меншому ніж 22% від мінімалки (8,41%, 5,5% чи 5,3% — за наявності в колективі осіб з інвалідністю).

До речі, сплата ЄСВ для фізосіб-підприємців нині доступна онлайн. Щоб швидко переказати кошти відповідному регіональному управлінню ДПС, скористайтеся Portmone.

Податкова пільга в Україні: розмір

Отже, ми щойно з’ясували, що таке ПСП і за яким принципом вона розраховується. Тепер поговоримо про фактичний розмір податкової соціальної пільги у 2023 році.

Згідно з положеннями статті 169 чинного Податкового кодексу (ПК) базова (загальна) ставка знижки дорівнює половині прожиткового мінімуму для працездатного громадянина. Станом на нинішній рік ПМ встановлений на рівні 2684 грн, відповідно, ПСП становить 1342 грн. Крім того, в Україні діють підвищені податкові пільги — 150% (75% ПМ) і 200% (100% ПМ).

Правила, за якими здійснюється розрахунок у 2023 році
Ставка, %Сума знижки, UAH
100 (загальна)1342
1502013
2002684

Граничний розмір доходів, що дає право на отримання пільги, дорівнює:

ПМ х 1,4 = 2684 х 1,4 = 3760 гривень.

Яким чином працівник може отримати таку суму, якщо мінімалка становить 6700 грн? Зменшення виплати можливе через:

  • прийняття працівника на роботу або звільнення не з початку місяця;
  • початок або вихід з оплачуваної чи неоплачуваної відпустки;
  • оформлення, вихід з декрету;
  • часткову зайнятість або неповний робочий день.
Якщо зарплата перевищує 3760 грн, робітник не може претендувати на жодну знижку, навіть якщо він виховує одну дитину самотужки, має інвалідність сам чи утримує сина або доньку з інвалідністю. Виняток — батьки двох або більше дітей, котрі ще не досягли 18 років. У таких випадках сума граничного доходу збільшується кратно їхній кількості.

Що стосується сумісників і пенсіонерів, пільга застосовується лише за одним місцем працевлаштування. Інші доходи у визначенні граничного розміру заробітної платні не враховуються.

Підрахуймо всі податки, які має сплатити робітник, котрий отримав не більшу за граничний розмір зарплатню.

ПоказникРозрахунокСума, UAH
ЗП3500
Дохід, що підлягає оподаткуванню3500–13422158
ПДФО2158 х 18 : 100388,44
ВЗ2158 х 1,5 : 10032,37

Отже, «на руки» особа має отримати 3079,19 грн. Роботодавець має сплатити ЄСВ — мінімальну суму, передбачену податковим законодавством (1474 грн).

Хто має право на податкову соціальну пільгу

На базову ПСП можуть претендувати робітники:

  • чий місячний заробіток не перевищує граничного доходу, що є значно меншим від мінімальної зарплатні та розраховується на основі дійсного ПМ для працездатної людини;
  • що мають двоє чи більше дітей.

Бухгалтерія організації, в якій працює малозабезпечений громадянин, не має права відмінусовувати ПСП від оподатковуваного доходу без заяви працівника. Вона складається у довільній формі. Крім того, співробітник має подати:

  • копії паспорта та реєстраційного номера картки платника податків;
  • документи, що підтверджують право на надання податкової знижки, наприклад, копії свідоцтв про народження дітей.

Своєю чергою бухгалтер звертається до місцевого органу ДПС із запитом про застосування соцпільги. Усі випадки використання або невикористання знижки фіксуються у податковій звітності. Право на зменшення ПДФО виникає з дати подання робітником заяви та необхідних підтверджувальних паперів.

ПСП для дітей у 2023 році

Податкова соціальна пільга на дітей у 2023 році діє в разі нарахування ПДФО батькові або матері, що:

  • є членами повної сім’ї, де росте двоє чи більше дітей, зокрема названих. Скористатися пільгою може також один з батьків у разі їхнього розлучення і спільної участі в утриманні та вихованні;
  • піклуються про дитину або кількох дітей самостійно;
  • мають доньку або сина з інвалідністю.

Граничний дохід, що дозволяє одержувати ПСП батькам від 2 дітей

Кількість неповнолітніх дітей на утриманніДохід, UAH
27520
311 280
415 040
518 800

Також діють наступні правила:

  • Знижка надається за місцем роботи лише одного з батьків. Проте якщо другий дорослий працював неповний робочий місяць і отримав до 3760 грн, він має змогу оформити пільгу на себе. 
  • ПСП для працівників, що мають дітей, діють до кінця року, в якому єдиній чи найстаршій дитині виповнилося 18 років. Далі пільга припиняє діяти автоматично або батько чи мати складає і подає до бухгалтерії нову заяву, в якій знижка поширюється вже на меншу кількість неповнолітніх.

Податкова пільга матері-одиначці

Якщо не менш ніж двоє дітей ростуть у повній родині, або батьки розірвали шлюб, проте продовжують разом виконувати батьківські обов’язки, в цьому разі діє загальна ставка на кожного з неповнолітніх, тобто 1342 грн. За наявності двох дітей від оподатковуваного доходу відніматиметься вже 2684 грн.

Батько або мати-одиначка мають право на підвищену соцпільгу — 150% від загальної, тобто 2013 грн. Згідно з нормами чинного законодавства одинаками вважаються особи, котрі самостійно утримують дитину до 18 років, не перебуваючи в шлюбі з другим з батьків. Статус одинокої матері має підтверджуватися позначкою у свідоцтві про народження, що дані про батька записані з її слів. 

До цієї категорії прирівнюються:

  • вдови та вдівці, котрі мають неповнолітніх дітей;
  • батько або мати дитини, якщо другий з батьків помер після розлучення;
  • одинокі батьки, вдівці після укладення шлюбу, якщо їхні чоловік або дружина не всиновили неповнолітнього. Щоправда, у цьому разі працівники не мають права на ПСП, хоча цілком можуть претендувати на низку інших пільг.

Податкова знижка діє, навіть якщо працівник має лише одного сина або доньку — рідних чи усиновлених.

ПСП на дитину з інвалідністю

Батько, мати або усиновлювачі дитини з інвалідністю можуть скористатися підвищеною пільгою, розмір якої дорівнює 150% від базової ставки. Проте у цьому випадку може бути кілька нюансів.

  • Якщо дитина, що має проблеми зі здоров’ям, в родині одна, дохід, з якого знімається податок, зменшується на 2013 грн. Водночас матері чи батькові за звітний місяць має бути нараховано не більше 3760 грн.
  • Коли дітей двоє та одна з них має інвалідність, граничний дохід працівника для призначення ПСП збільшується вдвічі — до 7520 грн. А сума заробітку, з якої розраховується ПДФО, зменшується на 3355 грн: 2013 (за сина або доньку з інвалідністю) +1342 (за здорову дитину). Розрахунок соцпільги для одинокої матері буде аналогічним, адже отримання знижки можливе лише за однією підставою, що передбачає найвигідніший варіант для малозабезпеченої, зокрема неповної, сім’ї.

Інші податки та збори сплачуються на загальних підставах. Фізичні особи — підприємці мають можливість оплатити ПДФО за найманих робітників за допомогою «Портмоне». Для здійснення переказу коштів податківцям у каталозі послуг на сайті варто перейти до розділу «Податки, платежі до бюджету», обрати тип податку, вказати регіон, отримувача, свої дані, а також реквізити банківської картки та насамкінець підтвердити транзакцію.

Підвищені податкові пільги ПСП

Надання податкової знижки у розмірі 150% або 200% від базової ставки регламентоване підпунктами 161.1.3 та 161.1.4 пункту 169.1 статті 169 ПК. Згідно з цими нормами право на підвищену соцпільгу, що нинішнього року становить 2013 грн, поряд з батьками-одинаками та особами, котрі виховують дитину з інвалідністю, мають:

  • постраждалі від аварії на ЧАЕС (I, II категорії), а також ліквідатори;
  • учні, студенти, аспіранти, котрі не одержують стипендію (якщо вони користуються виплатами з держбюджету, податкова соцпільга не застосовується взагалі);
  • працівники, котрі мають інвалідність I або II групи, зокрема з дитинства;
  • учасники бойових дій на території інших країн.

Також варто враховувати наступне:

  • На знижку під час сплати податку з доходів у розмірі 2684 грн можуть розраховувати, зокрема, працівники зі статусом «Герой України». 
  • Пенсіонери за віком не належать до претендентів на збільшену пільгу і користуються базовою знижкою.

Положення ПК, що містять перелік підстав для отримання підвищеної соцпільги, сьогодні є вкрай застарілими. Адже в них йдеться про такі категорії пільговиків як учасники Другої світової війни, колишні в’язні концтаборів тощо. З огляду на поважний вік ці люди навряд чи є працездатними. Отже, бачимо, що чинне законодавство давно потребує змін, які враховували б сучасні реалії.

Припинення застосування податкової соціальної пільги 

У більшості випадків дія ПСП припиняється за заявою робітника, наприклад, щодо застосування знижки за іншим місцем роботи. Батьки-одинаки обов’язково мають повідомити бухгалтерію компанії-працедавця про укладення шлюбу, а отже, про скасування підстави на соціальну пільгу. Факт усиновлення дитини вітчимом або мачухою в цьому випадку значення не має. 

Для припинення дії «дитячої» пільги заява не потрібна. Відстежити момент досягнення дитиною робітника 18 років має бухгалтерія підприємства. Саме на неї покладається відповідальність за скасування ПСП у випадках відсутності підстави на пільгу. Тому наприкінці кожного року бухгалтерам варто переглядати заяви та копії свідоцтв про народження. Крім того, слід стежити за наявністю у справах заяв, що дають право на пільги. У разі відсутності такого документа можна попросити працівника скласти заяву заднім числом. 

За ненадання відомостей про зміну складу сім’ї або одержання податкової знижки в іншого роботодавця відповідає сам працівник. Якщо ПСП надавалася незаконно, з її отримувача стягується вся сума недоплаченого податку на доходи фізосіб плюс додатково штраф в аналогічному розмірі. Пільга може бути поновлена (коли для цього є законна підстава) лише після повної сплати боргу і штрафу.

Приклади розрахунку податкової соціальної пільги у 2023 році

Щоб ви могли розуміти, як працює пільга та як розраховується розмір знижки на оподаткування заробітку набагато меншого за мінімалку, розгляньмо кілька різних ситуацій. Зупинімося на окремих категоріях робітників.

Батько трьох дітей, одна з яких має інвалідність

Працівник заробляє 10 000 гривень. ГРЗП — 11 200 (отже, право на зниження податку є). ПСП = 2 х 1342 + 2013 = 4 697. ПДФО = (10 000 – 4697) х 18 : 100 = 954,54. За вирахуванням ВЗ (1,5%) людина отримає на руки 8895,46 грн замість 8050 (якби не було пільги або не подавалася заява роботодавцеві).

До речі, ФОПи в Україні мають можливість оплачувати військовий збір, ПДФО та ЄСВ за себе і найманий персонал на сайті Portmone. Вибір онлайн-платежів дозволяє заощаджувати час і більше уваги приділяти власному бізнесу.

Секретар організації, котрий працює на пів ставки

Зарплата — мінімалка, ½ ставки = 3350 гривень (менше ніж 3760). Базова пільга = 1342. Податок на доходи = (3350 – 1342) х 18 : 100 = 361,44 грн (замість повних 603).


Мати-одиначка з двома дітьми

Щомісячний заробіток — 7000 гривень (менше ніж 7520). Сума знижки = 2013 х 2 = 4026. ПДФО = (7000 – 4026) х 0,18 = 535,32 (повна сума — 1260 грн).

Батько двох дітей у разі перехідної відпустки

Охоронник підприємства у серпні 2023 року пішов у відпустку на 10 днів, 3 з них припали на той самий місяць, 7 — на вересень. Відпускні виплати — 5300 (1590 + 3710). Виплата за серпень склала 7000 ЗП + 1590 відпускних = 8590 (більше ніж 7520, ПСП немає). За вересень — 2700 ЗП + 3710 за відпустку = 6410.

Пільга застосовується лише для доходів, нарахованих за вересень. ПДФO = (6410 – 2684) х 0,18 = 670,68 грн (замість 1153,8).

Мати-одиначка, котра є студенткою

Якщо жінка навчається у виші, має одну дитину і працює на пів мінімалки, вона може оформити пільгу:

  • базову на себе — 1342;
  • підвищену на себе (як студентка) — 2013;
  • підвищену як мати, котра утримує дитину сама — 2013 гривень. 
Зрозуміло, що для працівниці найвигіднішим буде будь-який з останніх двох варіантів. У таких випадках податок з доходів становитиме: (3350,00 – 2013,00) х 0,18 = 240,66 грн (замість 603). Важливо, що форма навчання значення не має, головний критерій — відсутність стипендії.


Мобілізований годувальник

Якщо робітника підприємства, котрий користувався соцпільгою, мобілізували до Збройних Сил, наприклад, 10 вересня 2023 року, право на податкову знижку втрачається. Згідно з підпунктом 169.2.3 пункту 169.2 статті 169 ПК ПСП не може застосовуватися до зарплати, якщо одночасно з нею платник податку одержує державне забезпечення, зокрема як військовослужбовець.

Загальна таблиця ПСП у 2023 році

Тип пільгиПільгова категоріяГраничний розмір ЗП, UAHРозмір пільги, UAHОзнака для заповнення форми 4ДФ (для бухгалтерії)
За себебазова

3760
134201
«чорнобильці», студенти, аспіранти, яким не виплачується стипендія 201302
Герої України268403
«Дитяча»загальна2 дитини75202684
04
3 дитини11 2804026
4 дитини15 0405368
Одинокі батьки
3760*

2013*

02
Мати, батько дитини-інваліда

* Суми вказані за кожну дитину. В разі підрахунку ГЗП цифра множиться на загальну кількість неповнолітніх, котрі перебувають на утриманні працівника. До 2013 додається ПСП на інших дітей з інвалідністю (2013 грн) або без (1342 грн).

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі