Що робити, якщо не вистачає стажу для пенсії

Що робити, якщо не вистачає стажу для пенсії
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
91

Для виходу на заслужений відпочинок і отримання грошових виплат від держави крім досягнення пенсійного віку українцям необхідно мати певний стаж роботи. Особи, що не відпрацювали потрібну кількість років або бажають збільшити розмір пенсії, сьогодні можуть купити страховий стаж. Як це зробити, і що для цього потрібно — розповімо у статті.

Трудовий стаж — це період, протягом якого за людину щомісячно сплачуються страхові внески. 22% від зарплати відраховуються роботодавцями за працівників, а ФОПами — також за себе. До речі, сплатити ЄСВ онлайн легко можна на сайті або в мобільному застосунку Portmone. Якщо особа працювала неофіційно і не була застрахована, стаж не обчислюється.

У минулому питання нарахування пенсій регулювалося такими нормативно-правовими актами:

 • До 2004 року зарахування трудової діяльності до страхового стажу здійснювалося згідно з Законом «Про пенсійне забезпечення». У той час здобуття освіти у вишах, середніх спеціальних навчальних закладах, аспірантурі та докторантурі прирівнювалося до працевлаштування. 
 • Починаючи з 1 січня 2004 року в Україні діє Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», в якому, власне, і з’явилося поняття страхового стажу. Щоправда, відтоді час навчання до нього став зараховуватися лише за умови сплати добровільних внесків.
Сьогодні збільшити стаж може будь-хто — як студенти, так і люди, яким до виходу на заслужений відпочинок залишилося зовсім небагато. Процедура дуже проста і не потребує відвідування відділення Пенсійного фонду. Всі дії можна зробити на сайті ПФУ, не виходячи з дому. Як купити стаж собі або іншій людині — детально розповімо далі.

Як купити страховий стаж

Щоб докупити пенсійний стаж, необхідно укласти онлайн-договір з ПФУ. Для цього потрібно здійснити наступні кроки.

 • Увійти до особистого кабінету на порталі електронних послуг Фонду за допомогою Дія.Підпису, Bank.ID, КЕП тощо.
 • У розташованій ліворуч колонці, в блоці «Комунікації з ПФУ» обрати «Договір на добровільну участь».
 • Заповнити форму з даними щодо особи, за яку сплачуватимуться добровільні внески. Вказати ПІБ, дату народження, серію та номер вибраного документа (паспорта, трудової книжки, довідки про взяття на облік ВПО тощо). Якщо ви плануєте здійснювати відрахування за себе, потрібно вибрати відповідну опцію. У такому разі потрібна інформація підтягнеться у форму автоматично.
 • Погодитися з переданням і обробленням персональних даних і підтвердити інформацію про особу, поставивши відмітки у порожніх клітинках.
 • Обрати спосіб оплати — онлайн або шляхом формування платіжного доручення.

Попередньо ви можете ознайомитися з угодою, яку підписуватимете, а також із заявою про приєднання до типового договору. Підписати договір можна виключно за допомогою КЕП, зокрема використавши Дія.Підпис. Онлайн-платежі здійснюються через «Портмоне». Нагадаємо, що на нашій платформі доступна сплата пенсійного збору при купівлі нерухомості, а також земельного, транспортного та інших податків для фізичних осіб і ФОПів.

Добровільна угода набуває чинності з моменту одержання Пенсійним фондом заяви та діє до 31 грудня поточного року. Для сплати внесків надалі потрібно буде укласти новий договір за аналогічним алгоритмом.

Хто може докупити стаж для пенсії

Придбати додатковий стаж на вебпорталі ПФУ може застрахована або незастрахована особа старша 16 років. Зазвичай добровільні внески здійснюють люди, котрі:

 • досягли пенсійного або передпенсійного віку, проте не мають достатнього стажу для отримання виплат від держави;
 • працюють за кордоном, але бажають отримувати пенсію в Україні;
 • заробляють небагато і хочуть збільшити розмір пенсійних виплат на майбутнє;
 • навчаються в коледжі, ліцеї, вищому навчальному закладі;
 • є членами особистого селянського господарства та не належать до кола осіб, що підлягають загальнообов’язковому державному соцстрахуванню.
Важлива умова: людина, за яку сплачуються добровільні внески, не повинна бути пенсіонером. Діти, внуки та інші родичі можуть вносити кошти на користь близької для них людини. Для цього вони мають знати її паспортні (або інші) дані й ідентифікаційний номер. 

Скільки коштує купити стаж

Для збільшення суми пенсії ви можете внести будь-яку суму, навіть 100, 200 чи 300 грн. Втім, для купівлі стажу цього недостатньо. Нагадаємо, що єдиний соціальний внесок становить 22% від місячного заробітку. З 1 квітня 2024 року мінімалка в Україні підвищилася до 8000 грн. Отже, страховий внесок для зарахування стажу має бути не меншим за 1760 грн на місяць (22% від 8000).

ЄСВ за себе можна сплачувати:

 • щомісячно;
 • одноразово — шляхом внесення всієї суми за необхідний період.

У багатьох випадках докуповування стажу є вигідним рішенням, особливо з огляду на те, що пенсійний вік і загальний строк трудової діяльності, потрібний для виходу на заслужений відпочинок, збільшуватимуться з кожним роком. Наразі для жінок і для чоловіків діють однакові правила призначення пенсії:

 • 60 років — за наявності стажу від 31 року;
 • 63 роки — 21–31 відпрацьований рік;
 • 65 років — 15–21 рік трудового стажу.

У 2028 році, щоб піти на пенсію після досягнення 60-річчя, потрібно буде мати вже 35 років страхового стажу. Пропрацювавши 40 років, людина зможе отримувати пенсійні виплати незалежно від віку. Отже, регулярна сплата невеликих сум зараз допоможе суттєво поліпшити матеріальне становище у майбутньому. Якщо ж ви бажаєте бути в курсі останніх новин пенсійного законодавства і вчасно реагувати на зміни, підписуйтеся на email-розсилку Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі