Індексація пенсій у 2024 році

Індексація пенсій у 2024 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
787

На засіданні 23 лютого Кабмін ухвалив рішення про перерахунок пенсійних виплат, що підлягають індексуванню. Відповідна постанова набирає чинності з 1 березня. У більш ніж 10 млн громадян, що не працюють, пенсія зросте: розмір мінімального і максимального забезпечення збільшиться на 7,9%. У квітні проіндексують виплати працюючим пенсіонерам.

Як проводиться і кого торкнеться березнева індексація пенсій? За яким принципом здійснюються розрахунки та наскільки найближчим часом зростуть доходи українців, що вийшли на заслужений відпочинок? На ці та інші важливі питання даємо відповіді у статті.

Як розраховується індексація пенсій

Індексація пенсій — це заплановане збільшення їхнього розміру, яке в Україні зазвичай проводиться щорічно. Попри те, що уряд має повне право не підвищувати виплати під час війни, цьогоріч усе ж таки прийняте рішення про збільшення пенсійного забезпечення. Чимало громадян зазнали суттєвих матеріальних втрат, отже, додаткове фінансування має поліпшити їхню платоспроможність і стати підтримкою для економіки.

За загальним правилом для здійснення обчислень застосовується коефіцієнт, що визначається з урахуванням двох складових:

 • зростання середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за останні 3 роки. Під час розрахунків беруться до уваги показники ПФУ та здійснюється порівняння сум за найближчі роки (тобто за 2021–2023) та попередній період (2020–2022);
 • підвищення цін на споживчі товари за минулий рік.

В обох випадках розрахунки здійснюються у відсотках, для визначення коефіцієнта береться їхня половина. Формула індексації пенсії виглядає так:

коефіцієнт індексації = (рівень інфляції + показник зростання середньої ЗП) : 2

Розрахуймо коефіцієнт для 2024 року:

(5,1 + 10,72) : 2 = 7,91%

Подібний розрахунок містить пояснювальна записка до законопроєкту від Мінсоцполітики. У постанові № 185 від 23 лютого 2024 року фігурує коефіцієнт збільшення 1,0796. Законодавство, яке регламентує державний бюджет, передбачає, що в період війни порядок, коефіцієнт і дати перерахунку фінансового забезпечення пенсіонерів визначаються урядом.

Сплата ЄСВ компаніями та підприємцями, безумовно, впливає на розмір середньої зарплати. До речі, ФОПи мають можливість переказати єдиний соціальний внесок податківцям за себе, а також найманих працівників за допомогою Portmone. Щоб здійснити транзакцію, потрібно перейти до розділу «Податки, платежі до бюджету», обрати потрібну функцію та отримувача коштів, заповнити дані про підприємця, вказати суму, період, реквізити банківської картки, після чого підтвердити оплату.

Хто має право на індексацію пенсії

Згідно з положеннями держбюджету на поточний рік з першого дня весни збільшується мінімальне та максимальне пенсійне забезпечення, що прив’язане до розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Хто отримає індексацію пенсії вже найближчим часом? До цієї категорії увійшли:

 • українці, що вийшли на заслужений відпочинок за віком, — згідно з законом про загальнообов’язкове пенсійне страхування;
 • інваліди, котрі втратили працездатність внаслідок професійного захворювання або ж травмування на виробництві;
 • «чорнобильці», які отримують пенсію по інвалідності;
 • колишні військовослужбовці та пенсіонери силових відомств.

Індексація щомісячних виплат колишнім науковцям, державним службовцям, депутатам і працівникам органів місцевого самоврядування спочатку планувалася на 1 липня, проте, як повідомляють в Мінсоцполітики, вона також здійснюватиметься з початку березня.

Важливо! Для підвищення суми забезпечення від держави цивільним і військовим пенсіонерам не потрібно нікуди звертатися. Перерахунок буде проведений автоматично.

У Пенсійному фонді наголосили, що індексація пенсій в березні стосується виплат, призначених до кінця 2023 року. Перерахування виплат пенсіонерам, що продовжують працювати, з 1 квітня відбуватиметься з огляду на оновлений страховий стаж.

Яким буде підвищення пенсій у 2024 році

З’ясувавши, що таке індексація пенсій, як порахувати її коефіцієнт і хто може розраховувати на підвищення, поговоримо про конкретні суми. З огляду на зростання розміру ПМ для непрацездатних осіб на початку січня з 2093 до 2361 грн так само збільшиться мінімальна грошова виплата разом з усіма надбавками. Найбільша пенсія зросте до 23 610 грн (10 ПМ). 

Відповідно до положень урядової постанови, яку ми згадували вище, сума підвищення не може бути меншою ніж 100 та більшою ніж 1500 грн. Це правило стосується всіх пенсіонерів — колишніх бюджетних працівників, держслужбовців і осіб, що були працевлаштовані на недержавних підприємствах. 

Постанова також передбачає дотримання гарантій мінімальних виплат, що становлять:

 • 2725 грн — для непрацюючих пенсіонерів з мінімальним страховим стажем;
 • 2980 — для інвалідів I групи, жінок і чоловіків молодших 70 років, що пропрацювали не менше 30/35 років відповідно;
 • 3240 — для жінок/чоловіків віком 70+ зі стажем 30/35 років відповідно, 75–80 років — за наявності страхового стажу 20/25 років;
 • 3370 — для пенсіонерок/пенсіонерів 65+, що не працюють, за яких сплачувалися страхові внески протягом 30/35 років, для осіб 80+ з 20/25-річним стажем.

Реабілітовані борці за незалежність України отримають надбавку до основного державного забезпечення 4200 грн. Ця сума, на відміну від донарахувань за вислугу років, утримання непрацездатного члена сім’ї, цільової допомоги від держави, компенсації за втрату годувальника тощо, в разі обчислення мінімальних гарантованих виплат не враховується. 

За підрахунками Міністерства соціальної політики середня пенсія в країні з 5395 грн підвищиться до 5717.

Які пенсії не підлягають індексації

Довгоочікуване підвищення пенсій не стане відчутним для:

 • громадян, що одержували мінімалку;
 • осіб, котрі вийшли на заслужений відпочинок менше ніж три роки тому. Ця категорія людей отримає лише 100 грн доплати;
 • пенсіонерів, яким нараховувалися значні суми виплат.

По суті, збільшення прожиткового мінімуму та пенсій лише перекриває зростання цін, що відбулося протягом минулого року. Водночас невелике збільшення доходу в умовах війни не буде зайвим, оскільки необхідність купувати їжу та одяг, а також розраховуватися за комуналку ніхто не скасовував.
До речі, швидко сплатити комунальні послуги допоможуть зручні опції «Портмоне». На сайті або в мобільному застосунку можна легко розрахуватися з постачальниками за опалення, світло, газ, холодну і гарячу воду. Зручні та безпечні онлайн-платежі займають лише кілька хвилин і залишають чимало вільного часу на улюблені справи. Якщо ж бажаєте завжди бути в курсі останніх подій у світі фінансів, підпишіться на нашу розсилку і дізнавайтеся про актуальні новини одними з перших.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі