Що таке ваучер на навчання

Що таке ваучер на навчання
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
812

Ваучери на здобуття нової професії, перепрофілювання або підвищення кваліфікації державним коштом випускаються в Україні ще з 2013 року. Надання матеріальної допомоги для підвищення конкурентоздатності на ринку праці стало особливо актуальним після початку повномасштабної війни. Адже чимало українців залишилися без роботи або змушені були переїхати в інший регіон, водночас через мобілізацію та виїзд працівників за кордон підприємства зіткнулися з гострою нестачею фахівців.

Нинішнього року ваучери на навчання отримали вже 10 000 громадян. У цій статті ми розповімо детально про фінансування державою здобуття професій та спеціальностей, з’ясуємо, хто може стати учасником програми та що для цього потрібно.

Умови використання ваучера на навчання

Ваучер на навчання — це документ, що надає право на здобуття освіти за 124 спеціальностями безоплатно або за умови часткового розрахунку. Повний перелік напрямів здобуття освіти, перепідготовки чи підвищення кваліфікації затверджений наказом Мінекономіки № 2040 від 11 квітня 2023 року. За даними з торішніх звернень до центрів зайнятості, до найпопулярніших професій та спеціальностей, витрати на отримання яких покриваються державою, належать:

  • водій, тракторист;
  • кухар, кондитер;
  • соцпрацівник;
  • фахівець у сфері медицини (напрям охоплює медсестринство, терапію та реабілітацію, технології діагностики й лікування);
  • працівник галузі цивільної інженерії;
  • психолог;
  • вихователь у дитсадку тощо.
За фінансової підтримки держави українці мають змогу опанувати професії, пов’язані з комп’ютерними технологіями, дизайном, будівництвом, сільським господарством і виробничою сферою. Ваучери можуть використовуватися в освітніх закладах професійної чи професійно-технічної, фахової передвищої та вищої освіти, що знаходяться на території України та мають ліцензію на здійснення відповідного виду діяльності. 

Фах, заклад і форму навчання (денну, дистанційну або заочну) людина обирає на власний розсуд. Втім, у цьому разі варто все ж таки акцентувати на ліцеях, коледжах, університетах і академіях, що знаходяться найближче до місця проживання претендента. Крім того, слід зважати на наявність у групах вільних місць.

Важливо, що вартість сертифіката не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів для працездатної особи. Станом на 2024 рік це 30 280 грн. Якщо навчання коштує дорожче, різницю сплачує сам студент або роботодавець. 

До речі, оплатити Полтавський університет економіки і торгівлі або здобуття освіти в інших українських закладах ви можете на сайті або в мобільному застосунку Portmone. Для здійснення подальших платежів у два кліки рекомендуємо авторизуватися на платформі та створити шаблон. 

Хто може отримати ваучер на навчання

Згідно з Порядком, що затверджений постановою КМУ № 207 від 20 березня 2013 року (остання редакція документа датується 2023-м) у державній програмі можуть взяти участь українці, котрі мають професійно-технічну, фахову передвищу чи вищу освіту та не перебувають на обліку в службі зайнятості. Це — обов’язкова умова.

Кандидатами на здобуття освіти коштом держави, зокрема, можуть бути:

  • громадяни старші 45 років, котрі не досягли віку виходу на заслужений відпочинок і здобули страховий стаж не менше 15 років;
  • колишні працівники силових органів та служб цивільного захисту — за наявності стажу понад 10 років;
  • військові, звільнені зі служби не пізніше ніж 3 роки тому;
  • ВПО працездатного віку;
  • особи з обмеженими фізичними можливостями;
  • люди, котрі раніше перебували в полоні;
  • громадяни, що постраждали внаслідок вторгнення рф на територію України — зазнали поранення, контузії, перебували безпосередньо в зоні ведення бойових дій тощо.
Не можуть претендувати на безоплатне навчання чи частковий розрахунок безробітні жінки та чоловіки, а також особи, що не працюють, проте центр зайнятості в змозі запропонувати їм місце роботи. До переліку додаткових вимог до кандидатів входить непроходження перепідготовки чи підвищення кваліфікації за кошти, виділені державою, впродовж останніх трьох років. 

Крім того, варто враховувати, що компенсація освітніх послуг не передбачена, якщо студент уже навчається. Отже, кандидатові потрібно спочатку отримати сертифікат, а потім подавати документи до обраної установи. Нагадаємо, що студенти-контрактники та їхні батьки мають можливість переказувати кошти за кожний семестр онлайн. Зокрема плата за навчання в Київському університеті культури може здійснюватися через Portmone.

Як отримати ваучер на навчання в Україні

Для одержання документа, що дає право на компенсацію освітніх послуг, необхідно подати заявку до ЦЗ за місцем реєстрації чи проживання. Зробити це можна особисто або через інтернет — на сайті Держслужби зайнятості. У другому випадку потрібно на офіційному ресурсі Служби у вкладці меню «Навчання» обрати розділ «Ваучер на навчання» і натиснути кнопку «Подати заявку». Потім слід заповнити електронну форму, вказавши:

  • свою освіту (без зазначення закладу, в якому вона була здобута);
  • категорію (45+, ВПО тощо);
  • бажану спеціальність і регіон здобуття освіти;
  • центр зайнятості, в якому планується одержання сертифіката;
  • контактну інформацію.

Крім того, потрібно надати копії паспорта, ідентифікаційного коду, диплому і трудової книжки. Аналогічний перелік має бути у громадянина, що звертається до служби з працевлаштування особисто. Заявка опрацьовується протягом трьох робочих днів з дати її подання. Після цього фахівець центру зайнятості зв’язується з заявником і повідомляє про прийняте рішення.

У разі схвалення заявки громадянин має протягом 5-денного строку з моменту отримання відповідного повідомлення звернутися до вказаного в анкеті структурного підрозділу ЦЗ і одержати документ. На вибір і укладення договору з закладом освіти заявник має лише 90 днів. Отже, з майбутньою спеціальністю та місцем, де ви її опановуватимете, краще визначитися заздалегідь.
Нагадаємо, що програма, про яку йдеться в цьому матеріалі, є частиною проєкту Мінекономіки «Робота без бар’єрів». Більше про соціальні ініціативи для українців під час війни, виплати соціально незахищеним верствам населення, податки та збори ви можете прочитати в інших матеріалах нашого блогу. Тож стежте за оновленнями на сайті, підписуйтеся на розсилку і приєднуйтеся до нас у соцмережах.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах