Як отримати права без автошколи

Як отримати права без автошколи
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
152

Для отримання водійського посвідчення в Україні потрібно скласти два іспити — на знання теорії та опанування практичних навичок. До осені минулого року зробити це можна було лише після обов’язкового проходження курсу навчання в акредитованому закладі. Сьогодні закон дозволяє готуватися до перевірки теорії самостійно. 

Пройти випробування наразі можна в сервісному центрі МВС за попереднім записом. У статті розповідаємо, як відбувається процедура, де навчитися теорії та водінню автівки, які документи потрібні для здачі іспиту і скільки коштує послуга.

Теоретичний екзамен по самопідготовці

У жовтні минулого року Кабінет Міністрів ухвалив рішення, що спростило правила отримання українцями посвідчення водія. Уже в листопаді 2023-го складання теоретичного іспиту стало доступним майбутнім кермувальникам без необхідності проходити навчання в автошколі. Для цього потрібно:

  • підготуватися до випробування — опанувати правила дорожнього руху;
  • звернутися до будь-якого СЦ МВС. Записатися на іспит можна завчасно на сайті Головного сервісного центру — через е-запис, що вимагає авторизації в Дії, «ТалонБот» у Telegram (@hsc_talon_bot) або безпосередньо перед екзаменом, взявши талон у терміналі СЦ;
  • повідомити адміністраторові про самостійне вивчення теоретичного матеріалу;
  • відповісти на 20 запитань протягом 20 хвилин. Іспит проходить у комп’ютерному класі, процес його складання моніториться за допомогою камер відеоспостереження.

Запитання теоретичної частини випробувань розподілені за змістом наступним чином:

  • 10 — ПДР;
  • 4 — будова та особливості експлуатації ТЗ відповідної категорії;
  • 4 — основи безпеки руху;
  • 2 — надання домедичної допомоги.

Іспит вважається пройденим, якщо претендент на права допустив не більше двох помилок. Після отримання задовільного результату майбутній водій може переходити до практики. В іншому разі наступна спроба буде доступною лише через 10 днів, обмеження щодо їхньої кількості відсутні. Якщо під час проходження екзамену була оголошена повітряна тривога, всі присутні в приміщенні мають пройти в укриття. Працівники переносять візит на інший час чи день, талон у такому разі слід брати повторно.

Вартість здачі теоретичної частини з 1 січня 2024 року становить 250 грн. Ця сума сплачується перед кожним випробуванням, якщо людина не склала іспит з першого разу.

Які документи необхідні для складання іспиту з ПДР

На екзамен з теорії в СЦ МВС потрібно взяти:

  • паспорт або документ, що його замінює. Це може бути посвідка на тимчасове чи постійне проживання, посвідчення біженця, особи, що потребує чи якій надано тимчасовий захист, або ж витяг з реєстру громади про місце проживання;
  • ідентифікаційний код;
  • медичну довідку форми 083/о, що підтверджує допущення до водіння ТЗ;
  • за наявності — водійське посвідчення, що дозволяє керувати транспортом іншої категорії ніж та, за якою складається іспит.
Для отримання медичної довідки майбутньому водієві потрібно пройти обстеження у терапевта, офтальмолога, отоларинголога, хірурга, невропатолога, гінеколога (для жінок) і здати низку лабораторних аналізів.

Якщо ви вже придбали авто, на якому плануєте їздити після отримання прав, подбайте заздалегідь про обов’язкове страхування цивільної відповідальності. Щоб оформити автоцивілку онлайн без необхідності відвідувати офіс страхової компанії, скористайтеся можливостями платформи Portmone. На нашому сайті та мобільному застосунку доступний перелік пропозицій від надійних страховиків. З нього ви можете вибрати оптимальний варіант і оформити поліс, виконавши вказівки системи.

Проходження іспиту з водіння

Другий етап, який необхідно пройти для одержання прав, — навчання з інструктором в автошколі та складання практичного іспиту. Щодо отримання навичок водіння в акредитованому навчальному закладі законодавча вимога залишилася незмінною. Екзамен складається в СЦ на вибір майбутнього водія (це не обов’язково має бути заклад, де перевірялися знання теорії) на ТЗ центру або автошколи. 

Отримати талон на іспит можна лише в терміналі сервісного центру. Запис на обрану дату і час доступний в самому СЦ за 14 днів. Маючи талон, варто уточнити у працівників рецепції наявність транспорту потрібної категорії або сповістити про використання ТЗ автошколи. На практичному екзамені знадобиться аналогічний перелік документів, як і під час складання теорії.

З маршрутом поїздки майбутній кермувальник має можливість ознайомитися заздалегідь. Для успішного проходження випробування дозволяється припуститися не більше трьох помилок. Спроб перездати іспит також дається лише три. Вартість прийняття практичного іспиту — 420 грн.

Додатково оплачуються:

  • видача водійського посвідчення (послуга) — 230 грн;
  • бланк документа — 342 грн;
  • реєстрація чи перереєстрація ТЗ (за потреби) — 350 грн.

Автовласники, що планують після складання іспиту виїхати на власній автівці за кордон, можуть купити Грін карту на Portmone. Крім цього, на нашому сайті та в застосунку можна оформити інші види полісів, сплатити штрафи за порушення правил паркування чи дорожнього руху, а також здійснити безліч інших операцій.

Як підготуватися до екзамену самостійно

Для підготовки до теоретичного іспиту можна використовувати:

  • Правила дорожнього руху (остання редакція — від 4 травня 2024 року);
  • питання і відповіді на іспит ПДР, доступні на сайті Головного сервісного центру МВС;
  • онлайн-тести. Подібні сервіси є на багатьох сайтах. Крім того, існує чимало застосунків в Apple Store і Google Play, тести в яких максимально схожі з тими, що використовуються під час іспитів у МВС. Онлайн-платформи часто надають гарну теоретичну базу з поясненнями, схемами та відеоуроками. Щоправда, використання повного набору функцій може вимагати преміумдоступу ($3–25 на місяць).

Якщо не довіряєте електронним сервісам чи не впевнені у власній спроможності вивчити теорію самостійно, викладачі та інструктори автошколи допоможуть вам у цьому. Попри необов’язковість теоретичні курси досі ніхто не скасовував. Ви можете обрати навчання очно або онлайн.
Бажаєте отримувати більше корисної інформації про законодавчі нововведення для водіїв, штрафи та автострахування? Стежте за публікаціями в блозі на Portmone та не забудьте підписатися на нашу розсилку.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах