Порядок приватизації квартири у 2024 році

Порядок приватизації квартири у 2024 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 066

Можливість приватизувати квадратні метри, що належать до державного житлового фонду, з’явилася в українців у далекому 1992 році. Втім, чимало людей досі не оформили право власності на помешкання, в якому вони проживають, але все ще можуть зробити це зараз.

У цьому матеріалі ми розповімо, як проходить приватизація квартири в умовах воєнного стану. З’ясуємо, хто і на яких підставах може переоформити державну житлову площу на себе, що для цього потрібно і куди варто звертатися.

Хто має право на приватизацію квартири

Приватизація квартири — це переведення нерухомості з державної власності в приватну. Після проведення цієї процедури громадяни отримують право розпоряджатися житлом на власний розсуд — продавати, обмінювати, дарувати та передавати у спадок.

Правом на приватизацію державної квартири (будинку), кімнати в гуртожитку або комуналці наділяються мешканці, котрі проживають і зареєстровані на житловій площі та мають ордер, що підтверджує факт найму приміщень. Тобто це сам орендар і члени його родини.

Згідно з Законом «Про приватизацію державного житлового фонду» набувати у власність можна будь-яке житло, за винятком:

  • квартир-музеїв;
  • службових помешкань;
  • нерухомості, що знаходиться в аварійному стані або розміщена в чорнобильській зоні;
  • кімнат у гуртожитках, розташованих на території підприємств, військових поселень, заповідників, ботсадів, національних парків тощо.
Слід зазначити, що положення згаданого вище нормативно-правового акта не враховують сучасних воєнних реалій. Сам Закон був прийнятий у 1992-му, останні зміни до нього вносилися у 2018 році. Отже, жодних положень щодо житла, що знаходиться, наприклад, у прифронтових регіонах України, в ньому немає.

Процес набуття нерухомості у власність може бути повністю або частково безоплатним (щоправда, за оформлення документів усе одно доведеться розрахуватися). На цьому моменті далі ми зупинимося окремо. 

Відразу зазначимо, що податки за приватизоване житло платити не потрібно. Втім, якщо ви є ФОПом, обов’язково скористайтеся можливістю переказати податки державі та місцевій громаді, не відвідуючи жодних установ. Зокрема, сплатити ЄСВ онлайн ви можете на сайті або в мобільному застосунку Portmone.

Які документи потрібні для приватизації квартири

Щоб оформити житло у власність, необхідно зібрати наступний перелік паперів:

  • заява на приватизацію помешкання. Неповнолітні, котрим не виповнилося 18 років, подають її за згодою батьків або інших законних представників. Згода має бути посвідчена нотаріально;
  • копії довідки про реєстрацію, паспортів і свідоцтв про народження всіх, хто прописаний на житловій площі;
  • копії ідентифікаційних кодів усіх членів родини;
  • копія свідоцтва про шлюб або його розірвання;
  • техпаспорт на об’єкт нерухомості;
  • копія ордера на оренду приміщення, що належить державі;
  • документ, який підтверджує невикористання заявником або членами його сім’ї житлових чеків, тобто відсутність у власності нерухомості, що була приватизована раніше. Довідка надається регіональним відділом приватизації державного житлового фонду. Термін виготовлення — близько 2 тижнів;
  • заява-згода на приватизацію тимчасово відсутніх мешканців квартири чи кімнати;
  • копії паперів, що дають право на пільгові умови — за наявності.
Документи для приватизації квартири чи кімнати в комуналці подаються особисто (або через довірену особу) в районну держадміністрацію, виконавчий орган міської, сільської чи селищної ради або в ЦНАП. Крім того, їх можна надіслати рекомендованим листом.

Процедура приватизації квартири

Щоб приватизувати житло, що було орендоване у держави, необхідно здійснити такі кроки.

  1. З’ясувати, чи можлива у вашому випадку приватизація квартири на підставі ордера.
  2. Підготувати пакет документів, подати їх у відповідний орган.
  3. Отримати свідоцтво про право власності на житло.

Чинний порядок приватизації передбачає безоплатне отримання родинами житла, якщо на кожного мешканця припадає до 21 кв. м плюс 10 кв. м на сім’ю. За зайву площу потрібно буде доплатити. Ціна, а так само сума адміністративного збору залежать від регіону. 

Крім того, безоплатно приватизуються в Україні:

  • однокімнатні квартири;
  • помешкання, якими користуються чорнобильці, ветерани війни, особи з інвалідністю I та II групи;
  • житло, надане багатодітній родині.
Заява розглядається приблизно протягом одного місяця. У разі позитивного рішення органу, що відповідає за приватизацію, колишній наймач стає повноцінним власником нерухомого об’єкта.

Переваги та недоліки приватизації квартири

Головними плюсами приватизації є:

  • можливість вільно розпоряджатися набутим у власність нерухомим майном — продати, обміняти, подарувати чи передати у спадок;
  • збереження прав на житло у випадку фактичного непроживання у ньому власника і членів його сім’ї;
  • відсутність ризику втратити помешкання навіть за наявності боргів за комуналку.

Втім, варто пам’ятати, що власник приватизованої квартири має регулярно розраховуватися з комунальниками та робити ремонт власним коштом. До речі, щоб не забувати платити за комунальні послуги, інтернет і телебачення вчасно без необхідності відвідувати банк чи поштове відділення, користуйтеся «Портмоне». На нашій платформі також можна швидко оплатити військовий збір, відрахування ФОП, податки на транспорт і нерухомість, придбати страховий поліс або переказати кошти на картку близьким.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах