Програма підтримки підприємництва «Доступні кредити 5–7–9%» працює в Україні з 2020 року і під час повномасштабної війни залишається одним з найдієвіших інструментів фінансування бізнесу. За даними Мінекономіки станом на кінець жовтня 2024 року, з моменту її запуску підприємства отримали 98,5 тис. позик на суму 340,1 млрд гривень. Як працює кредит для ФОП 5–7–9%, кому, скільки та на які цілі видають кошти українські банки, розповімо у статті.
Все про «Доступні кредити 5–7–9%»
Програма, створена за ініціативи Президента та затверджена урядом, спрямована на підтримку бізнесу, стимулювання інвестицій у виробництво і формування нових робочих місць. Різниця між пільговою та реальною ставкою кредитування компенсується з державного бюджету.
Загальні умови доступного кредиту 5–7–9% регламентовані Порядком надання фінансової державної підтримки суб’єктам підприємництва, затвердженим постановою КМУ № 28 від 24 січня 2020 року (в редакції постанови № 229 від 14 березня 2023 року).
Взяти доступний кредит можуть як ФОПи, так і юрособи, новостворені суб’єкти та бізнес, що вже працює. Програма поширюється на:
- мікробізнес, річний дохід якого не перевищує еквівалент 2 млн євро, а штат — 10 працівників включно;
- малі підприємства з річним доходом до 4 млн євро, на яких працює до 50 осіб;
- середній бізнес, що має чистий дохід до 40 млн євро в еквіваленті за рік та в середньому 250 працівників у штаті.
Головна вимога до позичальників — наявність резидентства України у ФОПів і кінцевих бенефіціарів юридичних осіб, що володіють більш ніж 50% компанії. Пріоритетними напрямами надання позик зі зниженими відсотками наразі є:
- сільськогосподарське товаровиробництво;
- переробна промисловість;
- відбудова основних виробничих засобів, що були зруйновані внаслідок воєнної агресії рф;
- подовження дії кредитів для бізнесу з територій, на яких проходили бойові дії;
- енергосервіс — підвищення енергоефективності об’єктів державної та комунальної власності, експлуатація установок, що використовують відновлювальні джерела енергії. До цієї категорії належать «теплі кредити» для ОСББ та ЖБК.
Суми позики в різних банках відрізняються несуттєво. Наразі мінімальна позика становить 50 тис., максимальна — 150 млн грн. На поповнення оборотного капіталу (придбання матеріалів, сировини) зазвичай передбачається до 5 млн грн. Якщо йдеться про інвестиційні цілі (придбання устаткування, транспортних засобів, нерухомості, права інтелектуальної власності, ремонт і реконструкцію приміщень, відбудову зруйнованих об’єктів), бізнес може розраховувати на значно більші суми.
Для підприємств, що працюють на територіях, де не ведуться бойові дії, ставка 5%, 7% або 9% визначається розміром щорічного прибутку або цілями фінансування (поповнення оборотного капіталу, відбудова, енергосервіс тощо), а також кількістю створених робочих місць. У цьому випадку все залежить від кредитора. Суб’єктам, що працюють в умовах підвищених воєнних ризиків, позика надається під 1% річних — на перші 2 роки, далі — під 5%.
Чому відмовили в державній програмі 5–7–9%
Зупинімося коротко на тому, як отримати кредит 5–7–9% ФОПу чи юридичній особі. Насамперед власникові бізнесу або засновникові стартапу варто ознайомитися з умовами, які пропонують різні банки, та обрати оптимальний варіант. Далі необхідно подати заявку, документи, що вимагає кредитор, та очікувати схвалення запиту і надходження коштів на рахунок.
Причинами для відмови в участі у програмі можуть бути:
- невходження до категорії мікро-, малого і середнього бізнесу, невідповідність вимогам щодо кількості найманих працівників;
- наявність заборгованості за податками та зборами;
- невідповідність бізнес-плану цілям, на які заявник планує взяти гроші.
Якщо вам потрібно взяти кредит для бізнесу, а скористатися пільговою програмою немає можливості, розгляньте як варіант мікропозику. На Portmone ви знайдете чимало вигідних пропозицій від перевірених кредиторів та зможете швидко подати запит і отримати потрібну суму.
До речі, на нашій платформі ФОПи можуть легко сплачувати податки за себе та найманих працівників. Якщо цінуєте свій час, обирайте Portmone як найзручніший інструмент онлайн-платежів і надійного фінансового партнера.