
Повідомлення про зростання тарифів на комуналку викликають неабияке занепокоєння у багатьох українців. І це зрозуміло, оскільки збільшення витрат на електроенергію, опалення та інші види послуг не найкращим чином впливає на фінансовий стан населення і бізнесу.
Наразі маємо гарну новину для побутових споживачів. Уряд продовжив дію торішнього тарифу на світло до кінця жовтня. Про актуальну вартість електричної енергії для домогосподарств і підприємців поговоримо у статті. Також з’ясуємо, чи очікуються зміни в тарифах у середньостроковій перспективі, а також надамо поради щодо економії енергоресурсу.

Які тарифи для населення діють у 2025 році
Останнє підвищення цін на енергоспоживання для населення відбулося 1 червня 2024 року. Відтоді 1 кіловат-година обходиться українцям у 4,32 грн, до цього сума становила 2,64 грн. Диференціація за обсягами споживання сьогодні відсутня, хоча раніше для домогосподарств, що економно витрачали електроенергію, вартість кіловата була нижчою, ніж у разі перевищення граничної цифри.
Домогосподарствам, що користуються двозонними лічильниками, сума до сплати нараховується:
- за споживання з 7:00 до 23:00 — за стандартним тарифом;
- у нічний час (після 23:00 і до 7:00) — виходячи з ½ тарифу (2,16 грн за 1 кВт-год).
Для власників тризонних приладів обліку діють наступні тарифи:
- 8:00–11:00, 20:00–22:00 — 6,48 грн;
- 7:00–8:00, 11:00–20:00 і 22:00–23:00 — 4,34 грн;
- 23:00–7:00 — 1,728 грн.
Швидко розрахуватися з постачальником за спожиті кіловати можна на сайті або в мобільному застосунку Portmone. Перш ніж здійснити транзакцію, потрібно увійти в розділ «Комунальні послуги», вказати регіон і знайти свого постачальника (наприклад, у Києві це Yasno, на Тернопільщині — ТОВ «Тернопільелектропостач»), після чого ввести номер особового рахунку. Для проведення платежу слід погодитися з нарахуваннями або зазначити іншу суму, ввести дані картки та підтвердити дію.

Пільгові тарифи для окремих категорій споживачів
Для приватних будинків і квартир, в яких електроенергія використовується для опалення, застосовується пільга. У разі споживання до 2000 кВт-год на місяць під час опалювального сезону такі домогосподарства сплачують 2,64 грн за кіловат, у випадку перевищення норми — 4,32 грн.
Військовослужбовці, учасники бойових дій під час оплати за електроенергію та інші види комуналки мають право на знижку у 75%, громадяни, котрі отримали інвалідність внаслідок війни, — 100%, члени сімей загиблих — 50%. Для отримання пільги захиснику, захисниці, постраждалим або їхнім родичам потрібно звернутися до Пенсійного фонду та подати дві заяви — про надання пільг і про внесення відповідних відомостей до спеціального автоматизованого реєстру. Також необхідно надати копії паспорта, ідентифікаційного коду і посвідчення УБД або іншого документа. Заяви також можуть бути подані через Дію чи портал електронних послуг ПФУ.
До речі, всі комунальні платежі мешканці Миколаївщини, Київщини, Полтавщини та інших регіонів України наразі можуть здійснювати одночасно лише у два кліки. Для цього потрібно зареєструватися та авторизуватися на нашій платформі, створити адресу і знайти виставлені за нею рахунки.

Очікувані підвищення тарифів для населення у 2025 році
Термін дії тарифів, встановлений торік, мав закінчитися 30 квітня. З наближенням цієї дати в ЗМІ час від часу з’являлися повідомлення про зростання плати за кіловат-годину до більш ніж 6 грн. Втім, прогнози не справдилися. Постановою №480 від 29 квітня 2025 року Кабмін продовжив чинність старих тарифів до 31 жовтня включно.
Які зміни чекають на українців з початку листопада, наразі невідомо. Поки що нарахування здійснюються так само як раніше. Населення всієї країни продовжує платити за світло за старими тарифами.
Тариф на електроенергію для бізнесу у 2025 році
Вартість електроенергію для підприємців і компаній в Україні складається з:
- ринкової ціни, що визначається щодоби АТ «Оператор ринку» за підсумками торгів;
- вартості послуг постачальника (зокрема з диспетчерського, оперативно-технічного управління);
- ПДВ;
- витрат на розподіл і передачу електричної енергії.
Прогноз на зростання тарифів у середньостроковій перспективі
Українська енергетична галузь наразі переживає найскладніші часи за весь період незалежності нашої держави. Основною причиною зростання тарифів є необхідність у ремонті, відновленні об’єктів енергетики, що постраждали від російських атак. Вагомий вплив на ринкові ціни має прагнення поліпшити функціонування енергетичної інфраструктури та забезпечити ефективну взаємодію з країнами ЄС.
З урахуванням того, що в умовах війни далеко не всім українцям легко оплачувати рахунки за комуналку, уряд шукає можливості не підвищувати тарифи для населення, тим паче, що їхнє зростання для бізнесу частково лягає на плечі звичайних громадян. Прогнози експертів щодо майбутнього є різними. Що чекає українську енергетику попереду, і як це відбиватиметься на тарифах — покаже час.
Вплив підвищення тарифів на малий бізнес
Зростання вартості енергоспоживання збільшує видатки компаній та підприємців. Своєю чергою, щоб компенсувати їх і продовжувати діяльність, не зазнаючи збитків, ФОПи та юридичні особи змушені збільшувати ціни. Підвищені тарифи часто закладаються в цінники на продукцію та послуги. Якщо, наприклад, перукарня чи манікюрний кабінет починають платити більше за комуналку, їхні відвідувачі одразу можуть відчути це на власному гаманці. А отже, навіть за відсутності змін у тарифах для побутових споживачів витрати населення все одно збільшуються.
Як можна зменшити витрати на електроенергію
Щоб не переплачувати за світло, що навіть без підняття цін обходиться недешево, мешканцям квартир і приватних будинків слід скористатися простими порадами.
- Замініть старі лампи розжарювання на економні. Виробіть у себе і членів сім’ї звичку вимикати світло, виходячи з приміщення.
- Обираючи побутову техніку, надавайте перевагу енергоощадним моделям — А+, А++, А+++. Вимикайте з розеток прилади, що не використовуються.
- Незалежно від того, користуєтеся ви електричним обігрівачем, котлом, системою «тепла підлога» чи централізованим опаленням, подбайте про зменшення витоку тепла. Встановіть у помешканні двокамерні склопакети, якщо ви не зробили цього раніше, позбудьтеся щілин, через які в приміщення потрапляє холодне повітря, за необхідності утепліть фасад будівлі.
- Якщо в помешканні є бойлер, користуйтеся ним правильно. Не забувайте вимикати електроприлад, коли потреба в його використанні відсутня (наприклад, в опалювальний сезон або за наявності гарячого водопостачання, якщо витрати на нього є нижчими). Не нехтуйте обслуговуванням і чисткою техніки. Наявність накипу на ТЕНі збільшує енергоспоживання.
- Завантажуйте на повну пральну і посудомийну машину. Це збереже не тільки електроенергію, а й воду.
- Оптимізуйте приготування їжі. Якщо не користуєтеся газовою плитою, придбайте мультиварку, скороварку, між плитою з чавунним млинцем та індукційною поверхнею обирайте останній варіант. Наливайте в електрочайник рівно стільки води, скільки потрібно для приготування кави або чаю.
Не забувайте вчасно передавати постачальнику показники та розраховуватися за спожиті кіловати. Щоб оплатити рахунок за світло в Запоріжжі, Житомирі, Ужгороді, Львові чи будь-якому іншому населеному пункті України, зовсім не обов’язково чекати паперову платіжку, йти з нею на пошту чи в банківське відділення. На сайті або в мобільному застосунку Portmone це можна зробити лише за кілька кліків.

Рекомендації для споживачів щодо адаптації до нових тарифів
У нинішніх нестабільних умовах до зміни тарифів за електроенергію та інші комунальні послуги потрібно бути готовими завжди. Щоб підвищення цін не було дуже відчутним для особистого чи сімейного бюджету, варто бути ощадливими та не витрачати марно дорогі енергетичні ресурси.
Як один зі способів економії можна розглянути встановлення лічильника «день — ніч». Якщо доходи родини дуже скромні, скористайтеся субсидією, яку держава надає вразливим категоріям населення на опалювальний та неопалювальний сезони.
Бажаєте отримувати свіжу і корисну інформацію про тарифи та пільги, зміну вартості комунальних послуг та інші нововведення? Обов’язково стежте за оновленнями в нашому блозі. Щоб завжди бути в курсі останніх подій, долучайтеся до Portmone в соцмережах і підписуйтеся на нашу email-розсилку.