Збільшення Військового збору в Україні

Збільшення Військового збору в Україні
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
429

17 вересня Верховна Рада прийняла у першому читанні законопроєкт №11416-д, в якому йдеться про підвищення низки податків. Згідно з цим документом розмір військового збору збільшується на 3,5%. ФОПи-«єдинники» відтепер також віддаватимуть частину прибутку на фінансування Збройних Сил. Оскільки закон про зміни в оподаткуванні досі не прийнятий, нововведення набирають чинності «заднім числом» — 1 жовтня. Хто та яку суму військового збору платитиме за новими правилами — розповідаємо у статті.

Військовий збір — це загальнонаціональний податок, що сплачується з одержуваних фізособами та бізнесом доходів на території України, а інколи також за кордоном. 

Податок був запроваджений з початком збройної агресії росії в липні 2014 року. До останнього часу діяла єдина ставка військового збору — 1,5%, що відраховувалися:

  • з заробітної плати працюючих українців;
  • з доходів бізнесу;
  • з купівлі-продажу рухомого і нерухомого майна. 

Нові ставки, а також терміни сплати ВЗ пропонуємо розглянути у вигляді таблиці.

ПлатникСтавкаТермін сплати
ПопередняНова
Найманий працівник1,5% доходу5% доходуз кожної зарплати
ФОП на загальній системідо 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом
ФОП-«єдинник»1 група

10% від мінімальної зарплати станом на 1 січня звітного рокудо 20 числа поточного місяця, авансовим внеском за квартал або цілий рік
2 група
4 група
3 група1% від отриманого доходувпродовж 40 днів після закінчення звітного кварталу
Юридична особапротягом 20 днів після завершення звітного кварталу

Якщо парламент прийме зрештою закон у найближчі тижні, ФОПи на спрощеній системі будуть зобов’язані вперше відрахувати ВЗ до бюджету вже до 20 жовтня. Нагадаємо, що сплатити військовий збір можна на сайті та в мобільному застосунку Portmone.

Хто платить військовий збір

Платниками ВЗ є:

  • громадяни, що отримують зарплату чи інші доходи в Україні та за кордоном;
  • нерезиденти, котрі заробляють гроші на території нашої держави;
  • податкові агенти — роботодавці, які здійснюють утримання і сплачують на користь держави ПДФО.

Військовий збір для ФОП передбачає відрахування податку за себе і за найманих працівників (за їхньої наявності). До речі, на платформі Portmone також доступна швидка і безпечна оплата ПДФО за самого підприємця та його співробітників, а отже, важливі перекази в бюджет можна здійснювати на одному зручному майданчику.

З зарплати найманих робітників збір відраховується до утримання податку на ПДФО. ФОПи розраховують розмір ВЗ на основі чистого доходу. Платникам, котрі отримують прибуток за кордоном, варто знати, що з деякими державами Україна уклала угоди про уникнення подвійного оподаткування. Тому інколи з доходів іноземного походження ВЗ не стягується.

Хто не платить військовий збір

Отже, ми з’ясували, хто сплачує внески, що йдуть на виплати захисникам, закупівлю військового спорядження та озброєння. Тепер дізнаємося, на кого поширюється звільнення від ВЗ. Під час дії в країні воєнного стану військовий збір не стягується з виплат громадян, що беруть участь в обороні України від ворожої агресії:

  • військовослужбовців ЗСУ, Нацгвардії, Служби зовнішньої розвідки;
  • правоохоронців;
  • працівників МВС, СБУ, Держприкордонслужби, Державної охорони та Держспецзв’язку.

Важливо, що стягнення збору не поширюється лише на грошове забезпечення, проте застосовується, наприклад, при продажу нерухомості.

Доходи, які оподатковуються військовим збором

ВЗ нараховується зазвичай на ті самі доходи, що й ПДФО, зокрема:

  • заробітну плату, премію, відпускні, лікарняні, компенсації;
  • роялті, гонорари, винагороду за цивільноправовими договорами;
  • дивіденди, відсотки за депозитом;
  • прибуток від здавання в оренду нерухомості;
  • призи, виграші;
  • спадщину — в разі отримання її не від родича першого ступеня споріднення;
  • доходи від продажу нерухомого майна та авто (якщо операція здійснюється не вперше протягом року).

Не підлягають оподаткуванню аліменти, декретні виплати, субсидія, кошти, що виділяються на відрядження. До цієї ж категорії належить прибуток від продажу майна, що було успадковане чи перебувало у власності понад 3 роки.

Чи стягується військовий збір з пенсіонерів? Раніше Податковий кодекс містив норму про оподаткування пенсійних виплат, розмір яких перевищує 3 мінімальні зарплатні. У 2020 році вона була скасована. Отже, з пенсії ВЗ не стягується.

Штраф за несвоєчасну сплату військового збору

За несплату, сплату ВЗ несвоєчасно або не повною мірою статтею 127 ПК для податкових агентів встановлена фінансова та адміністративна відповідальність. Якщо порушення зафіксоване вперше, передбачений штраф у розмірі 25%, вдруге протягом 1095 днів — 50%, втретє — 75% від суми податкового зобов’язання. Додатково сплачується пеня — 120% облікової ставки НБУ, що діє на день нарахування (наразі — 13%).

Посадові особи податкових агентів можуть притягатися до адмінвідповідальності. Розмір штрафу становитиме від 2 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Якщо порушення було виявлене самостійно, а збір сплачений протягом 90 днів після настання кінцевого строку, штрафні санкції не застосовуються. Отже, щоб уникнути проблем і підтримати економіку країни в складні часи, користуйтеся можливостями платформи Portmone і сплачуйте податки вчасно, швидко та безпечно.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах