Важливим кроком під час реєстрації суб’єкта підприємництва в Україні є вибір кодів за класифікатором видів економічної діяльності. КВЕД — це своєрідний довідник, в якому коди, що відповідають окремим напрямкам роботи, структуровані за галузями. Фіксація видів діяльності в реєстраційних документах та ЄДР потрібна державі насамперед для збору статистики. Водночас неврахування під час вибору КВЕД нюансів, пов’язаних з оподаткуванням, може створити підприємцям низку проблем.
У цій статті розповімо, як вибрати КВЕД для ФОПа і детально зупинимося на заборонених напрямах діяльності для окремих груп підприємців на спрощеній системі.
Наслідки діяльності за незареєстрованим КВЕД
Згідно з вимогами чинного законодавства підприємець має право здійснювати комерційну діяльність лише за тими видами КВЕД, що вказані в його реєстраційних документах. Від обраного коду залежать можливість роботи ФОПа в бажаному напрямі, звітність і сплата податків.
Наслідки ведення господарської діяльності, що не відповідає зареєстрованим кодам, залежать від системи оподаткування, на якій перебуває суб’єкт. ФОПи-загальники в разі отримання прибутку від бізнесу не за офіційними КВЕДами зобов’язані доплатити як фізична особа 18% ПДФО плюс 1,5% військового збору. Важливо, що податки в такому разі обчислюються з усього доходу, а не з прибутку з урахуванням витрат. До речі, сплата ПДФО за співробітників, котрі працюють на ФОПа, може здійснюватися на сайті або в мобільному застосунку Portmone.
Інформація про заробіток за незареєстрованим видом діяльності показується в декларації громадянина про майновий стан і доходи. Можливим також є варіант, коли ПДФО і військовий збір сплачує податковий агент, котрий нараховує гроші підприємцеві.
Здійснення діяльності не за своїми кодами ФОПом на спрощеній системі загрожує:
- сплатою 15% податку від отриманого прибутку — в найкращому випадку;
- позбавленням права платити податки за спрощеною схемою. Перехід на загальний режим відбувається вже з 1 числа місяця, що настає за звітним періодом, в якому було виявлене порушення. Така міра застосовується навіть у тому випадку, якщо діяльність не є забороненою для ФОПа тієї чи іншої групи. Знову стати спрощенцем суб’єкт підприємництва може аж через 4 квартали після прийняття контрольним органом відповідного рішення;
- забороною займатися бізнесом — у разі невиконання вимоги щодо переходу на загальну систему.
Ще один не надто приємний наслідок роботи за незареєстрованим КВЕД — визнання недійсними договорів, що укладалися в рамках такої діяльності. Звісно, підприємець може довести законність своїх дій, адже норми Господарського кодексу дозволяють займатися будь-яким бізнесом, що не суперечить закону. Проте в подібних випадках не обійтися без судових спорів, що забирають чимало часу і нервів.
Скільки КВЕД може мати ФОП
Коди, що відповідають напрямам комерційної діяльності, підбираються на етапі первинної реєстрації підприємницького суб’єкта. Причому один з них визначається як основний та вказується в заяві на держреєстрацію ФОП першим. Інші є другорядними. Українське законодавство не встановлює обмежень щодо кількості КВЕД для приватних підприємців.
На практиці найчастіше обирається 1–6 видів діяльності. Втім, у реєстраційній формі 1 передбачено 20 кодів, у бланку заяви на спрощену систему оподаткування — 22. В електронних формах, що заповнюються під час онлайн-реєстрації, в перелік КВЕД можна додавати будь-яку кількість рядків.
Майбутнім власникам бізнесу варто знати, що коди можна змінювати, доповнювати та прибирати, адже ФОП у процесі роботи може переорієнтовуватися на нові напрями. Інколи додаткові КВЕД потрібні для отримання ліцензії. Водночас перед реєстрацією господарського суб’єкта бажано добре продумати перелік на перспективу і вказати коди суміжних видів діяльності.
Які КВЕД заборонені для ФОП
Будь-які фізособи-підприємці, незалежно від системи, за якою сплачуються податки, та групи спрощенців не мають права працювати й отримувати дохід від бізнесу, пов’язаного з:
- наданням фінансових послуг;
- організацією закладів середньої та вищої освіти;
- будівництвом доріг;
- операціями з металоломом;
- телебаченням і радіомовленням.
Отже, зайняття переліченими видами діяльності потребує відкриття юридичної особи.
До переліку заборонених КВЕД на єдиному податку видів діяльності належать:
- аудит, управління підприємствами;
- брокерська діяльність у фінансовій та страховій сфері;
- азартні ігри, тоталізатори, проведення лотерей. Водночас продаж лотерейних білетів дозволений;
- обмін валют;
- послуги зв’язку. Виняток — кур’єрське доставлення;
- видобуток корисних ресурсів, крім копалин місцевого значення — глини, піску, вапняку тощо;
- здача в оренду житлової (до 400 кв. м) і нежитлової нерухомості (до 900 кв. м), а також землі — до 0,2 гектара;
- виробництво та реалізація підакцизних товарів, за винятком роздрібної торгівлі столовими винами й пивом, а також пального — до 20 л;
- виготовлення й продаж ювелірних виробів, прикрас з дорогоцінним камінням і годинників;
- технічні дослідження і випробування;
- проведення гастрольних заходів.
Отже, якщо ви плануєте виготовляти прикраси з золота чи срібла або торгувати спиртними напоями, то маєте право працювати лише на загальній системі оподаткування. Вичерпний перелік заборонених джерел отримання доходу для ФОПів-«єдинників» 1, 2 та 3 групи міститься в пункті 291.5 Податкового кодексу.
Щоб оплатити єдиний податок онлайн, рекомендуємо використовувати функції платформи Portmone. Для швидкого переказу коштів на користь своєї територіальної громади необхідно обрати групу платника, вказати регіон, назву ТГ, ПІБ, ідентифікаційний номер, суму та період, ввести реквізити картки. Операція займає не більше 5 хвилин.
Як обрати КВЕД
Перш ніж вибрати код класифікатора, потрібно дати відповідь на наступні запитання:
- чим конкретно ви плануєте займатися;
- який вид діяльності буде основним, і які послуги надаватимуться додатково;
- чи застосовуватиме ФОП працю найманого персоналу, скільки людей планується працевлаштувати;
- на якій території планується збут продукції чи надання послуг (у межах України чи з охопленням інших держав).
Актуальний перелік кодів із зазначенням видів діяльності можна знайти на сайті Держстатистики.
Зробити правильний вибір допоможе кілька корисних порад.
- Як основний КВЕД обирайте напрям, що зможе приносити максимальний прибуток.
- Уважно вивчайте роз’яснення щодо окремих секцій та розділів.
- Обрані коди не обов’язково мають належати до однієї групи. Наприклад, одночасно з роздрібною торгівлею продуктами (секція G) підприємець може здавати в оренду нерухоме майно (секція L).
- За відсутності необхідного КВЕД у класифікаторі обирається код суміжної сфери.
КВЕД для ФОП 1, 2 та 3 груп
Платники єдиного податку 1 групи можуть займатися роздрібним продажем продовольчих і непродовольчих товарів з лотків (прилавків) або торговельних місць на ринках, а також наданням побутових послуг населенню. До таких послуг належать прибирання, догляд за дітьми, ремонт одягу і взуття тощо.
Перелік видів діяльності ФОПів 2 групи значно ширший. Вони можуть здійснювати оптову торгівлю, відкрити інтернет-магазин, займатися виробництвом одягу, меблів, вести ресторанний бізнес, надавати юридичні та консалтингові послуги. Цю групу найчастіше обирають фахівці, що працюють на фрилансі.
Підприємці 3 групи можуть вести будь-який бізнес, не заборонений законом. Водночас на цю категорію поширюються загальні обмеження для «спрощенців».
ФОПи на загальній системі, котрим доступний найбільший вибір сфер діяльності, платять ПДФО (18%), військовий збір (1,5%) та єдиний соцвнесок (22%). Оплата ЄСВ онлайн може здійснюватися зокрема за допомогою нашої платформи.
Види КВЕД для ІТ-підприємців
Однією з проблем класифікатора, актуальна версія якого датується 2010 роком, є невизначеність щодо деяких сучасних напрямів діяльності, зокрема у сфері IT. Зазвичай фахівці цієї галузі працюють на спрощеній системі та обирають 2 або 3 групу (для роботи з іноземними замовниками). Розробникам IT-продуктів (сайтів, застосунків, програмного забезпечення) варто звернути увагу на наступні коди:
- 62.01 — комп’ютерне програмування;
- 58.21 — видання комп’ютерних ігор;
- 58.29 — випуск ПЗ;
- 63.11 — оброблення, розміщення інформації на вебвузлах;
- 63.12 — вебпортали;
- 62.02 — консультування з питань інформатизації (бажано додавати всім, хто працює в IT-галузі).
Бажаєте отримувати більше інформації про діяльність ФОПів і податки та бути в курсі останніх законодавчих змін, що стосуються підприємців? Стежте за публікаціями в нашому блозі та підписуйтесь на email-розсилку Portmone.