Як відкрити ФОП в Україні

Як відкрити ФОП в Україні
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
2 117

Легальна робота фрилансерів, інтернет-магазинів, приватних майстрів і ремонтних бригад можлива лише за умови реєстрації суб’єкта господарської діяльності. Найзручніше рішення — набуття статусу фізособи-підприємця. У цьому матеріалі ми розповімо, як відкрити ФОП онлайн і особисто, які документи для цього потрібні, поговоримо про вибір КВЕД і системи оподаткування.

Що таке ФОП

Фізична особа — підприємець (ФОП) — це найпростіша форма суб’єкта господарювання, що дозволяє здійснювати комерційну діяльність без оформлення установчих документів і створення стартового капіталу. Право громадян на зайняття підприємництвом без відкриття фірми закріплене у Цивільному кодексі.

Закон дозволяє ФОПам займатися виробленням продукції, виконанням робіт і наданням послуг. Вони можуть працювати самостійно, з залученням найманих робітників чи об’єднатися на договірних засадах з іншими підприємцями.

Згідно зі статтею 51 чинного Кодексу діяльність ФОП регулюється тими самими нормативно-правовими нормами, що й функціонування юридичних осіб. Приватний підприємець відповідає за зобов’язаннями, що пов’язані з веденням бізнесу, усім своїм майном, а також часткою у спільній сумісній власності подружньої пари. 

Важливо! За ведення господарської діяльності без реєстрації ФОП або юрособи передбачений адміністративний штраф у розмірі від 17 000 до 34 000 грн з конфіскацією готової продукції, сировини та знарядь виробництва, що використовувалися в межах здійснення правопорушення.

Що потрібно, щоб відкрити ФОП

Для реєстрації як підприємця громадянин України або нерезидент, що проживає на території держави на законних підставах, має:

 • визначитися з видом діяльності, обравши КВЕД і систему оподаткування;
 • подати заяву і документи держреєстратору в паперовому або електронному вигляді;
 • зареєструватися як платник єдиного податку (якщо це дозволяє обраний вид діяльності) та/або ПДВ;
 • отримати виписку з Єдиного держреєстру юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців і державних формувань;
 • відкрити рахунок у банку;
 • зробити печатку, придбати касовий апарат, встановити облікову програму — за необхідності.

Реєстраційна послуга, якщо вона здійснюється без юридичної фірми-посередника та не через нотаріуса, є безоплатною. Держмито сплачується лише у разі оформлення ліцензії на відкриття приватного дитячого садка, надання медичних (зокрема косметологічних) послуг, виконання будівельних робіт середнього і значного класу наслідків, роздрібну торгівлю тютюном та алкоголем тощо.

Як відкрити ФОП в Україні

Зареєструватися як приватний підприємець у нашій державі мають право:

 • повнолітні особи, наділені повною цивільною дієздатністю;
 • неповнолітні, яким виповнилося 16 років, — за нотаріально посвідченою згодою батьків чи піклувальника;
 • громадяни України, іншої держави чи особи без громадянства.

Українське законодавство не дозволяє відкривати власний бізнес:

 • військовослужбовцям, що перебувають на службі;
 • працівникам силових структур і правоохоронних органів;
 • держслужбовцям;
 • особам, яким суд заборонив займатися комерційною діяльністю. 

Згідно з частиною 3 статті 39 чинного Закону «Про військовий обов’язок та військову службу» у випадку мобілізації ФОП суб’єкт підприємництва не закривається. Військовий може провадити діяльність, що приносить прибуток, за сумісництвом або довірити її разом зі сплатою податків і зарплат уповноваженій особі. Якщо бізнес на час служби зупиняється, податки за нього не сплачуються. Військовослужбовцям, що обіймають посади, наприклад, командира роти або його заступника (законодавчі акти не містять вичерпного переліку), поєднувати службу і підприємництво забороняється.

Порядок відкриття ФОП у нашій країні регулюється Законом «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань». Згідно з цим документом, для реєстрації власної справи без створення компанії потрібен невеликий перелік документів:

 • заява, в якій може міститися пункт щодо реєстрації особи платником ПДВ, застосування спрощеного оподаткування чи набуття статусу е-резидента (для іноземців, що працюють виключно в IT-сфері);
 • паспорт чи інший документ, що посвідчує особу;
 • РНОКПП.

Зазвичай держреєстрація відбувається за офіційним місцем проживання. Проте переселенці з тимчасово окупованих територій та зони ведення бойових дій можуть оформити суб’єкт господарювання не за місцем прописки, попередньо зареєструвавши в Державній міграційній службі адресу фактичного перебування. Без прописки, хоча б тимчасової, оформлення ФОП неможливе, адже податки мають сплачуватися до бюджету саме за місцем реєстрації особи, незалежно від того, де вона веде діяльність.

Якщо вам потрібно швидко оплатити єдиний податок чи інший вид відрахувань, скористайтеся Portmone. Можливість сплати внесків до бюджету на сайті чи в мобільному застосунку доступна приватним підприємцям усіх груп. 

Як обрати КВЕД для відкриття ФОП

ФОПам дозволено займатися лише тими напрямами бізнесу, що внесені до реєстраційних документів. Тому перед поданням заяви на оформлення господарського суб’єкта майбутній підприємець має визначитися з видами діяльності, від яких він отримуватиме прибуток. Чинний КВЕД з повним списком кодів, систематизованих за галузями, можна знайти на офіційному сайті Держстатистики, в розділі «Методологія та класифікатори». 

Щоб правильно підібрати коди, потрібно точно знати:

 • чим ви займатиметеся;
 • від якої діяльності плануєте одержувати основний дохід;
 • які додаткові послуги надаватимете;
 • в якому регіоні працюватимете (в межах України чи також на міжнародному ринку).

Наприклад, для відкриття СТО доцільно обрати коди:

 • 45.20 — техобслуговування і ремонт транспортних засобів;
 • 45.32 — роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспорту;
 • 47.30 — роздрібна торгівля пальним.

Законодавчих обмежень щодо кількості класів, а також поєднання тематик не існує, проте один з них потрібно визначити як основний. Крім того, варто враховувати, що конкретному підприємцеві не підійде будь-який код. Можливість займатися певними видами діяльності залежить від системи оподаткування та наявності вимог щодо отримання ліцензії. 

Отже, обираючи класи за класифікатором, слід ознайомитися з переліком напрямів, заборонених для платників єдиного податку. Для економії часу в майбутньому краще реєструвати коди «з запасом». Втім, якщо ви не додали певний клас одразу, ви можете зробити це пізніше через Дію.

Як обрати систему та групу оподаткування ФОП

Нині в Україні застосовуються дві схеми сплати податків фізособами-підприємцями — загальна і спрощена. ФОПи на загальній системі оподаткування відраховують до бюджетів місцевих громад кошти з чистого прибутку — різниці між виторгом і витратами. Вони зобов’язані сплачувати:

 • податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) — 18%;
 • військовий збір — 1,5%;
 • єдиний соціальний внесок (ЄСВ) — 22%;
 • ПДВ — якщо річний дохід перевищує 1 млн грн.

Крім того, для «загальників» можуть передбачатися додаткові види податків: транспортний, туристичний, екологічний, земельний тощо. Оплатити ПДФО, військовий збір, ЄСВ за себе і найманих працівників, а також зробити інші обов’язкові внески до бюджету можна через «Портмоне».

ФОПи-«загальники» повинні вести Книгу обліку доходів і видатків, а також мати документи, що підтверджують витрати та походження товару. Питання щодо подання звітності ми розглядали раніше в окремій статті

Спрощений тип оподаткування передбачає сплату єдиного податку. В нашій державі підприємці-«єдинники» можуть належати до однієї з чотирьох груп. Вимоги, що стосуються їхньої діяльності та регулярних відрахувань до бюджету, наведемо в таблиці.

Група платників ЄПОсобливості діяльностіВимоги щодо найманої праці та доходуОсновна податкова ставкаДодаткова
ставка
Iпродаж товарів ринку в роздріб;надання побутових послуг населенню (ремонт взуття, одягу, годинників, прибирання приміщень тощо)відсутність найманих працівників;дохід протягом року — не більше ніж 1 118 900 грн*10% від прожиткового мінімуму для працездатної особи, тобто 268,40 грн на місяць15% від:суми перевищення граничного доходу;доходів, отриманих від здійснення діяльності, не зазначеної в реєстраційних даних, не дозволеної для I чи II групи або «спрощенців» взагалі;доходу, отриманого в інший спосіб, аніж грошовий чи дозволений «єдинникам»
IIнадання послуг, зокрема побутового характеру (за винятком рієлторських, забезпечення доступу до всесвітньої мережі, виготовлення і збуту ювелірних виробів, продукції з дорогоцінного та напівдорогоцінного каміння, коштовних металів);ресторанне господарствокількість робітників — не більше 10;річний дохід — до 5 587 800 грн20% від розміру мінімальної зарплати, 1340 грн за місяць
IIIінші види діяльності, не заборонені «єдинникам»чисельність працівників — без обмежень;сума доходу за рік — не більше 7 818 900 грн5% від доходу — для неплатників ПДВ або 3% + ПДВ
IVсільськогосподарське товаровиробництво у ведення бізнесу залучені лише сам підприємець і члени його родиниоб’єктом оподаткування є земельна площа, розмір ставки залежить від грошової оцінки ділянки25% від річної суми податку за кожний квартал, в якому не були дотримані вимоги щодо діяльності ФОПа IV групи

*Усі наведені цифри актуальні станом на вересень 2023 року. 

Корисну інформацію щодо подання звітності ФОПами на спрощеній системі та видів діяльності, якими вони не можуть займатися, ви знайдете в нашому блозі, в статті, присвяченій групам платників єдиного податку.

Відкриття I групи ФОП

Реєстрація підприємця I групи здійснюється з 1-го числа місяця, що настає після дати подання заяви. До цього моменту ФОП працюватиме на загальній системі. Якщо дохід за цей період не отримувався, звітність не подається.

Реєстрація II групи ФОП

Як і в попередньому випадку, підприємець вважається платником ЄП II групи лише з 1-го числа місяця, наступного після дати оформлення ФОП. Наприклад, якщо реєстрація здійснена 1 березня, перехід на другу групу відбудеться 1 квітня.

Як відкрити III групу ФОП — особливості

Як зареєструвати ФОП 3 групи? Жодних відмінностей між оформленням I, II та III груп немає. Система оподаткування починає діяти так само — з першого дня місяця, що настає після дня подання заяви.

Як зареєструвати ФОП у 2023 році

Особи, що мають бізнес-план або вирішили легалізувати професійну діяльність, нині починають свій шлях з відповіді на запитання: де та як відкрити ФОП під час війни? Документи подаються онлайн через Дію або ж офлайн — особисто, поштою чи через представника до:

 • ЦНАП;
 • органу місцевого самоврядування;
 • державного реєстратора, роль якого може виконувати нотаріус.

Люди, що не мають часу на вивчення правових нюансів оформлення ФОП і подальшої роботи з дотриманням вимог закону, замовляють послугу в юридичній чи бухгалтерській аутсорсинговій компанії.

Як зареєструвати ФОП в Дії: покрокова інструкція

Якщо ви думаєте, де відкрити ФОП і зареєструвати суб’єкт господарської діяльності, найшвидший та найзручніший спосіб — подання заявки через інтернет. Реєстраційна процедура через Дію займає не більше 10 хвилин. Щоб оформити ФОП за допомогою онлайн-сервісу держпослуг, потрібно авторизуватися на сайті за допомогою:

Далі слід виконати такі кроки.

 1. У переліку послуг для громадян обрати «Підприємництво».
 1. Увійти до розділу «Автоматична реєстрація ФОП».
 1. Після натискання кнопки «Подати заяву» заповнити анкету. В електронній формі потрібно надати інформацію про громадянство та адресу реєстрації. Далі вказуються:
 • коди за КВЕД;
 • тип оподаткування;
 • місце ведення комерційної діяльності (конкретний регіон, фрилансерам рекомендується вибирати всю Україну).
 1. Уточнити контактну інформацію.
 2. Поставити електронний підпис.

Інформація про ФОПа вноситься до ЄДР і надсилається до органу фіскальної служби за місцем реєстрації автоматично. Статус заяви можна перевірити в особистому кабінеті, сюди ж або на імейл надходить виписка з Реєстру.

Відкриття ФОП через ЦНАП або державного реєстратора

Для реєстрації фізособи-підприємця офлайн потрібно:

 • прийти до ЦНАПу, виконавчого органу селищної, сільської, міської ради або держреєстратора за місцем прописки чи зареєстрованого тимчасового проживання. За потреби для отримання послуг варто записатися заздалегідь;
 • надати копії паспорта і реєстраційного номера облікової картки платника податків;
 • заповнити бланки заяв.

Протягом доби буде готова виписка з Єдиного реєстру. Отже, якщо докласти зусиль, впоратися можна лише за один день.

Послуги юридичних компаній при реєстрації ФОП

Інколи трапляються випадки, коли реєстратор не приймає документи та відмовляє у відкритті суб’єкта господарської діяльності. Причинами цього можуть бути:

 • відсутність будь-якого з документів;
 • подання заяви не за місцем реєстрації;
 • помилки під час заповнення, нерозбірливий почерк;
 • невідповідність коду класифікатора вимогам щодо групи підприємця.

Щоб бути впевненими в правильному оформленні документів, виборі класів КВЕД і системи оподаткування, слід звернутися за допомогою до юриста або здійснювати реєстрацію у нотаріуса. Послуги цих фахівців платні, проте дають змогу запобігти упущенням і заощаджують час.

Коли бізнес запрацює, вам потрібно буде регулярно подавати декларації та здійснювати відрахування до бюджету. Щоб сплатити ЄСВ, ПДФО, військовий збір, єдиний та інші податки, використовуйте Portmone. 

Для переказу коштів на користь району міста або місцевої громади, не потрібно навіть вводити реквізити. Достатньо лише вказати регіон, найменування отримувача, свої ПІБ, ІПН, період, контактну інформацію та дані банківської картки. Створивши шаблон, ви зможете надалі сплачувати податки в один клік.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі