Загальна система оподаткування ФОП: групи, оподаткування та звітність у 2023 році

Загальна система оподаткування ФОП: групи, оподаткування та звітність у 2023 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
23 090

Підприємці в Україні можуть бути або «спрощенцями», або «загальниками». Загальна система оподаткування ФОП пов’язана зі складною звітністю та більшим податковим навантаженням. Проте вона має свої переваги, серед яких відсутність обмежень за варіантами діяльності та кількістю персоналу, можливість працювати за бартером і багато іншого. До того ж оподаткуванню підлягає лише прибуток (а не дохід, як у «спрощенців). Розповімо детальніше про особливості функціонування цієї податкової системи.

ФОП на загальній системі оподаткування

Загальна система оподаткування — це умови для ведення діяльності фізичних та юридичних осіб, яким за певних причин не підходить спрощений варіант. «Загальники» сплачують податок на доходи фізосіб (ПДФО), ПДВ, ЄСВ і військовий збір.

Головною перевагою в цьому випадку є можливість розраховувати суму податків з прибутку. Це різниця доходів і дозволених витрат підприємця. Тобто, якщо ФОП має можливість підтвердити власні бізнес-витрати (наприклад, на закупівлю сировини, палива, запчастин тощо), то йому вигідніше бути саме «загальником», адже оподаткуванню підлягатиме лише та сума, що залишається після покриття всіх витрат.

Також варто обирати загальну систему, якщо підприємець:

 • бажає вести заборонену для «спрощенців» діяльність, тобто працювати брокером, здійснювати технічний аудит, організовувати гастрольні заходи тощо;
 • вести розрахунки, не дозволені «спрощенцям» — наприклад, розраховуватись бартером чи векселями;
 • прагне працювати без обмежень у виторгу (варто нагадати, що ФОП на ЄП може заробити лише 1167 «мінімалок» на рік. У разі перевищення його автоматично переведуть на загальну систему).

Варто звернути увагу, що після реєстрації підприємницької діяльності фізособа має впродовж десяти календарних днів обрати варіант роботи на спрощеній системі. Якщо вона цього не зробить, то автоматично вважатиметься ФОП на загальній системі оподаткування та має працювати згідно з цими правилами.

Оподаткування ФОП на загальній системі

Система оподаткування вже декілька років працює без особливих змін, тому всі наведені дані актуальні й для 2023 року. Український підприємець на загальній системі сплачує:

 • ПДФО — 18%;
 • ЄСВ — 22%;
 • військовий збір — 1,5%.

Базою для розрахунку всіх зборів є отриманий чистий прибуток. Для його розрахунку варто використовувати наступну формулу:

Чистий прибуток = дохід ФОП мінус витрати підприємця.

Крім того, ФОП на загальній системі може додатково вносити такі податки:

 • на транспорт;
 • акцизний;
 • екологічний;
 • туристичний;
 • земельний та інші варіанти плати за землю;
 • на нерухоме майно;
 • рентну плату;
 • мито за експортно-імпортні операції;
 • збір за паркування;
 • ПДВ (за умови реєстрації платником або якщо обсяг доходу у річному звіті перевищує мільйон гривень). У такому разі потрібно додатково подавати відповідну декларацію та складати накладні. Якщо ФОП працює без ПДВ, цю вимогу можна ігнорувати;
 • ПДФО, ЄСВ та військовий збір за кожного найманого працівника;
 • «податок на репатріацію». Стандартна ставка — 15%, але вона може бути меншою за наявності угоди між країнами про захист від подвійного оподаткування. Збір актуальний для підприємців, що виплачують доходи компанії-нерезиденту. Податкову ставку треба розраховувати саме з суми цього доходу. Для цього треба подати декларацію з додатком ПН (таку заповнюють юрособи) на основі звітного року.
Налоговые каникулы в Украине

Звітність ФОП на загальній системі

Правила, за якими врегульована загальна група оподаткування, передбачають розрахунок податку за сумою річного прибутку. Водночас треба сплачувати ПДФО у вигляді авансових внесків. 

Суму авансових платежів підприємець має розраховувати самостійно, користуючись фактичною інформацією з Книги ведення обліку доходів і витрат на основі квартальних даних. Платити податок треба 20 числа місяця, що починається після завершення кожного календарного кварталу. Виключенням є четвертий квартал, адже за нього не розраховують і не вносять авансовий платіж з ПДФО. Так відбувається, оскільки підприємцеві потрібно внести загальну суму річного податку, від якої віднімається сума вже сплачених авансів. На це правилами дається десять календарних днів, що слідують за фінальним днем подання декларації (або ж це сорок календарних днів після завершення податкового звітного року).

Отже, у 2023 році авансові ПДФО треба внести до 19 числа:

 • квітня;
 • липня;
 • жовтня;
 • а також лютого 2024 року за результатами декларації.

Декларацію за 2022 рік треба здати до 2 травня 2023 року.

Військовий збір (мається на увазі лише «за себе», не за найманих працівників) треба внести одноразово, користуючись річними звітними даними в декларації ПДФО. Сплачувати його потрібно разом з податком.

Що стосується платежів за найманих працівників — вносити їх треба в період видачі зарплати.

ЄСВ на загальній системі

Внесення ЄСВ для ФОП на загальній системі та розрахунок суми платежів відбувається за затвердженою схемою:

Базис для розрахунку та внесення платежуЧистий прибуток підприємця, помножений на 0,22
Мінімальний розмір внескуРозмір місячної мінімальної зарплати, помножений на 0,22.Впродовж усього 2023 року він становить 1474 грн
Максимальний розмір внеску15 варто помножити на розмір місячної мінімальної зарплати та на 0,22.Впродовж усього 2023 року він становить 22110 грн
Подача звітностіЗаповнення Додатка ЄСВ 1 у Податковій декларації

Перехід з єдиного податку на загальну систему

Підприємець має можливість здійснити перехід на загальну систему оподаткування один раз на календарний рік. Наприклад, якщо ФОП 2 групи пройшов держреєстрацію та вирішив стати «загальником», то змінити рішення і перейти до «спрощенців» він зможе лише наступного календарного року.

Щоб здійснити перехід, наприклад, з ФОП 3 групи на загальну систему оподаткування, слід не пізніше 10 календарних днів перед початком нового кварталу звернутися до податківців із заявою (заповненим бланком). До речі, для повернення на спрощену систему у податкову треба звертатися не пізніше ніж за 15 днів перед початком кварталу.
Ми в Portmone продовжуємо відстежувати актуальну інформацію, корисну приватним підприємцям, і ділитися свіжими даними й порадами щодо ведення бізнесу в Україні, реєстрації РРО, термінів сплати податків тощо. Залишайтеся з нами!

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі