Актуально про групи платників єдиного податку у 2023 році

Актуально про групи платників єдиного податку у 2023 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
4 327

Єдиний податок (ЕП) — різновид податку, що сплачується суб’єктами підприємницької діяльності, які перебувають на спрощеній системі оподаткування. Він приваблює більш простими правилами ведення податкового обліку та меншою кількістю санкцій і перевірок. Платником єдиного податку може виступати як юрособа, так і ФОП.

У цьому матеріалі пропонуємо розібратися, як стати платником ЄП, які групи існують, а також хто може і не може бути платником данного виду податку.

Реєстрація платником єдиного податку

Платник єдиного податку — це суб’єкт підприємницької діяльності, який обрав спрощену систему оподаткування та отримав витяг чи свідоцтво платника єдиного податку. Щоб приєднатися до реєстру його учасників, необхідно подати відповідну заявку, що можна зробити одним із способів:

 • особисто чи через уповноважену особу;
 • заповнивши спеціальну електронну форму;
 • поштою.

Реєстрація єдиноподатників безстрокова. Якщо заява заповнена коректно, процесс реєстрації відбувається протягом 2 робочих днів. При цьому реєстратор може відмовити в реєстрації по одній із причин:

 • не виконуються умови для застосування спрощеної системи оподаткування;
 • наявність у суб’єкта діяльності податкової заборгованості чи невиконаних податкових зобов’язань;
 • не дотримуються вимоги, встановлені для окремих груп платників податків.

Якщо виявлені фактори, що не дозволяють провести реєстрацію, державний контролюючий орган протягом 2 робочих днів зобов’язаний направити письмову відмову, де обов’язково вказати її причини. Після того, як наявні зауваження будуть усунені, документи на реєстрацію мають бути повторно прийняті на розгляд. Це відноситься до кожного заявника незалежно від того, до якої групи платника єдиного податку він відноситься.

Платники I та II групи можуть отримати статус платника єдиного податку 1 групи та платника єдиного податку 2 групи з 1-го числа місяця, що слідує за місяцем проведення держреєстрації (але тільки при умові, що заява була подана до кінця місяця, в якому була здійснена реєстрація). Юрособи та фізособи III групи отримують права юридичної особи платника єдиного податку та платника єдиного податку 3 групи безпосередньо з дати реєстрації (але тільки за умови, що протягом 10 календарних днів з моменту реєстрації ними була подана заявка на перехід до спрощеної системи та 5 відсоткової ставки (без ПДВ).

Групи платників єдиного податку: обмеження та ліміти

Всього існує чотири категорії, що сплачують ЄП:

 • Платники 1-ї та 2 групи — розрахований тільки для ФОП. Застосовується фіксований розмір податку, на який не впливає ні рівень доходу, ні сума прибутку.
 • 3 група — підходить як для підприємців, так і для юросіб. Податок вираховується з суми доходу, а не прибутку.
 • 4 група — розрахована виключно на с/г виробників, якими можуть виступати як юрособи, так і приватні підприємці. На податкову ставку впливає грошова оцінка земельних ділянок. Тобто на неї не впливає ні розмір доходу, ні розмір прибутку, який одержує платник єдиного податку 4 групи.

Розміри лімітів для груп платників ЄП не змінювалися, але через зміну розміру мінімальної ЗП в 2023 р. граничні ліміти зросли і з 01.01.2023 р. складають:

 • для 1 гр. — 167 мін. заробітних плат (ЗП);
 • для 2 гр. — 834 мін. ЗП;
 • для платників єдиного податку 3 групи — 1167 мін. ЗП.

Максимальна ставка ЄП з початку 2023 р. складає:

 • ФОП I гр. — 268,4 грн (10% від мін. прожиткового мінімуму);
 • ФОП ІІ гр. — 1340 грн (20% від розміру мін. ЗП).

Для ФОП 3 групи розмір податку у 2023 році залишився незмінним:

 • 5% від отриманого доходу для підприємців-неплатників ПДВ;
 • 3% від отриманого доходу для підприємців-платників ПДВ;
 • тимчасові 2% для неплатників ПДВ  (використовується поки діє воєнний стан).

Мінімальний розмір ставки для сплати ЄСВ становить 1474 грн/міс, а максимальний — 22110 грн/міс.

Особливості оподаткування різних груп платників єдиного податку

Кожна група “єдинників” має ряд особливостей, які відображені у таблиці:

Група, до якої відноситься платник ЄПДохід за рік в грнКількість дозволених співробітниківТип ставки
ЗвичайнаПідвищена
платники ЄП 1 групи1118900наймана праця не використовуєтьсядо 10% від прожиткового мінімуму (268,4 грн/міс.15% для ФОП, зазначених у Податковому кодексі України (п.293.4)
платники ЄП 2 групи5587800наймана праця не використовується або кількість працевлаштованих осіб не перевищує 10 чол.не більше 10% від мін. ЗП (1340 грн/міс)
платник єдиного податку 3 група7818900наймана праця не використовується чи кількість працевлаштованих людей не обмеженавстановлюється як відсоток від доходу (3 чи 5%)для юросіб у випадках, описаних в ПКУ (п 293.5):6% зі сплатою ПДВ та 10% без сплати ПДВ
платник ЄП 4 група:а) юрособи та ТОВ б) фізичні особи-підприємці
для юросіб — доля с/г виробництва за минулий рік дорівнює чи більше 75%а) не обмеженоб) наймана праця не використовується
розмір податкової ставки з 1 гектару водного фонду чи с/г угідь залежить від виду землі та її місцезнаходження. У відсотках бази складає:0,95 — застосовується для пашні, сіножатей та ріллі (крім розташованих в гірській місцевості та на поліській території, а також с/г угідь, розташованих в умовах закритого ґрунту);0,57 — застосовується для пашні, сіножатей та ріллі, які розташовані в гірській місцевості та на поліській території;0,57 — для багатолітніх зелених насаджень (за виключенням розташованих в гірській місцевості зта на поліській території);0,19 – для багатолітніх зелених насаджень, які розташовані в гірській зоні та на поліській території;2,43 — для земель, що відносяться до водного фонду;6,33 — для пашні, сіножатей та ріллі, які знаходяться у власності с/г виробників, що займаються переробкою чи вирощуванням продукції на закритих ґрунтах, або землі, що наданв їм для використання (у т.ч. на правах оренди).

Згідно з чинним податковим законодавством, потрібно платити ЄП у такі терміни:

 • ФОП I та II гр. — сплачують наперед до 20 числа поточного місяця;
 • підприємці та підприємства платники єдиного податку 3 групи — продовж 10 днів після кінцевого терміну подання декларації за звітний квартал;
 • юр. особи та ФОП IV гр. — кожен квартал впродовж 30 днів, що настають після останньої дати звітного кварталу.

У випадку, коли останній день сплати податку посідає святковий чи вихідний день, дата здійснення оплати не переноситься.

Хто не може бути платниками єдиного податку

Не можуть бути платниками єдиного податку суб’єкти підприємницької діяльності, які здійснюють:

 • роботу по проведенню чи організації азартних ігор та лотерей;
 • діяльність із обміну валют;
 • імпортно-експортну роботу, виробництво чи реалізацію підакцизних товарів;
 • видобуток, або виробляють та реалізують дорогоцінне каміння та метали;
 • видобування та реалізацію копалин (окрім тих, що мають місцеве значення);
 • управління організаціями;
 • поштову чи діяльність з послуг зв’язку, техобслуговування телекомунікаційних мереж тощо.
 • продаж виробів мистецтва, організації аукціонів;
 • проведення гастрольних турів та інших заходів.

Також перейти на оплату ЄП не можуть підприємці, які:

 • здійснюють випробування чи дослідження, а також діяльність у напрямку аудиторських послуг;
 • здають в оренду землю, площею більш ніж 0,2 гектари, а також житлові та нежитлові приміщення, площею понад 400 та 900 кв.м відповідно;
 • страхові компанії та брокери, банківські структури, МФО, лізингові організації, інвестиційні фонди і т.д;
 • філії та офіси представництв, а також інші підрозділи юросіб, що не є єдиноподатниками;
 • юридичні та фізособи — нерезиденти, а також податкові платники, що на момент подання заявки про реєстрацію платника податків ЄП мають податкову заборгованість.

Стати єдиноподатниками не можуть представники IV гр., які, виходячи з ПКУ (п. 291.5-1), отримують більш ніж 50% доходу, реалізуючи декоративні види рослин, диких птахів та тварин, вироби з хутра. Сюди включені підприємці та підприємства, які виробляють підакцизні товари (за винятком виноматеріалів), а також мають борг перед податковою на початок звітного року.

Як змінити групу платника єдиного податку

Виконати перехід між групами платників ЄП можна лише в тому випадку, якщо:

 • платником дотримані вимоги, що прописані у податковому кодексі для обраної ним категорії;
 • подання заявки до державного органу здійснюється за 15 діб до початку нового кварталу.

Перехід з однієї категорії на іншу допускається у будь-якій варіації, наприклад, з першої на третю або з другої на третю. При цьому перехід можна здійснювати не більше 4 разів протягом року.

Використовуючи сервіс Portmone, ви можете швидко та безпечно сплатити єдиний податок, а також здійснити сплату інших платежів до бюджету. Для цього достатньо знайти потрібну послугу через пошук або у відповідному розділі “Каталог послуг”. Зареєстровані користувачі отримують низку додаткових можливостей, наприклад з’являється можливість персоналізувати особистий кабінет, створювати шаблони та автоплатежі, а також перевіряти наявність заборгованості за комунальні послуги та отримувати електронні платіжки.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі