Як мати інтернет без світла

Як мати інтернет без світла
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
222

Ще минулого року українці, що працюють віддалено, змушені були призупиняти роботу під час блекаутів, а учні та студенти тимчасово не мали змоги навчатися онлайн. Спроба подивитися фільм чи почитати новини ставала справжньою проблемою. Не рятувало навіть оптоволокно, адже абонентський термінал і роутер потребують живлення. 

Нині все змінилося: провайдери та мобільні оператори активно застосовують акумуляторні станції. Користувачі можуть мати доступ до мережі принаймні ще 3–4 години після вимкнення електрики. У цьому матеріалі розповімо, як користуватися інтернетом без світла і що для цього потрібно.

Як підключити роутер при відключеннях світла

Щоб з’ясувати, як працює інтернет без електроенергії, варто насамперед розібратися в принципах роздачі сигналу провайдерами та операторами зв’язку. Під’єднання до мережі на території України здійснюється шляхом застосування наступних технологій:

 • FTTB (Ethernet). Цей варіант здебільшого застосовується в багатоквартирних будинках і офісах. Оптоволокно прокладається до будівлі, фінішне під’єднання абонентів виконується за допомогою кабелю «кручена пара»;
 • PON (GPON, XPON) — оптоволоконна мережа, що йде від провайдера до абонента і забезпечує високу якість зв’язку. Стійка до знеструмлення технологія застосовується для проведення інтернету до приватних будинків, окремих приміщень, магазинів і деяких ЖК. Сьогодні 37% користувачів дротового інтернету з різних куточків України під’єднані до оптоволокна. Лише за минулий рік їхня кількість зросла на 28%. У Львові частка таких мереж становить 60%, у Києві — 9%;
 • ADSL — доступ до мережі через телефонну лінію «Укртелекому»;
 • 3G та 4G — мобільний інтернет;
 • супутниковий інтернет Starlink.

Обов’язковими умовами доступу до всесвітньої мережі за відсутності електрики в усіх перелічених випадках є:

 • наявність станції безперебійного живлення у провайдера;
 • здатність модема роздавати Wi-Fi за відсутності світла.

Отже, якщо провайдер має станцію безперебійного живлення, користувачеві потрібно подбати про зарядний пристрій для маршрутизатора або принаймні про можливість під’єднання кабелю напряму до гаджета. Навіть «Старлінк» не працюватиме, якщо вдома немає резервного джерела живлення для роутера.

Сьогодні у продажу є чимало варіантів повербанків для модемів, що мають різну місткість. Обираючи пристрій, орієнтуйтеся на напругу, потрібну для його живлення. Що вищим є вольтаж, то потужнішою має бути зовнішня батарея. Крім того, варто враховувати можливості комп’ютера чи ноутбука щодо часу тримання заряду. UPS під’єднується до електромережі та маршрутизатора за допомогою проводів, що йдуть у комплекті. 

Що краще: тримати акумулятор на зарядці постійно чи підживлювати його лише у разі виникнення ризику зникнення світла? Цей момент варто уточнити у консультанта магазину, адже спосіб експлуатації АКБ залежить від конкретної моделі. Крім powerbank можна використовувати портативну зарядну станцію або автомобільний акумулятор.

Щоб мати вдома чи в офісі безперебійний доступ до глобальної мережі, слід не тільки придбати ДБЖ для роутера, а й вчасно сплачувати абонплату провайдеру. Швидко поповнити інтернет за допомогою банківської картки ви можете на сайті або в мобільному застосунку «Портмоне».      

Які інтернет-провайдери працюють без світла

Наразі більшість українських провайдерів підготувалися до масованих атак на енергетичну інфраструктуру і придбали устаткування, що дозволяє користуватися інтернетом в умовах блекауту. «Енергонезалежний» доступ до мережі пропонують:

 • DataNet;
 • «Фрінет» (О3);
 • Lanet;
 • SunNet;
 • «Домонет»;
 • Volia;
 • DataGroup;
 • IP-Net;
 • Vega;
 • інші компанії, що працюють в різних містах і регіонах, за винятком окупованих територій.
Найкращим вибором для безперебійного користування мережею є GPON. Щоправда, цю технологію використовують поки ще не всі оператори. У багатоквартирних будинках оптоволокно є здебільшого в ЖК Києва, Львова та Одеси.

Інтернет FTTB може працювати за відсутності енергопостачання: в цьому разі резервними джерелами живлення мають бути забезпечені не тільки провайдер і кінцевий споживач, а й будинок. І тут є одна проблема: якщо акумулятор «сідає» в одній будівлі, доступ до мережі зникає також у сусідніх.

Отже, якщо ви бажаєте користуватися інтернетом під час знеструмлення, поцікавтеся у свого та інших провайдерів, під’єднаних до вашого будинку, такими питаннями:

 • чи можна підключити оптоволокно за вашою адресою;
 • скільки годин провайдер здатен підтримувати зв’язок після відключення світла;
 • чи є будь-яке устаткування на шляху від провайдера до вашої квартири, та як довго здатна працювати батарея внутрішньобудинкового обладнання.

Перевірити функціонування мережі за відсутності енергопостачання можна самостійно. Для цього достатньо під’єднати кабель напряму до ноутбука чи комп’ютера, оминаючи модем.

До речі, оплатити IPNET або розрахуватися з іншою компанією за користування інтернет-послугами ви можете за допомогою Portmone. Для здійснення транзакції потрібно лише мати картку, видану будь-яким українським банком (MasterCard, Visa або «Простір») і знати номер договору з провайдером.

Інтернет від «Укртелекому»

 «Укртелеком» не здатен забезпечити велику швидкість трафіку, проте має одні з найкращих показників автономного функціонування. Майже всі станції оператора укомплектовані батареями, розрахованими на 2–5 годин.

Найважливіші вузли обладнані дизель-генераторами та мають запас палива як мінімум на добу роботи. Працездатність обладнання відстежується працівниками компанії 24/7. Користувачеві варто подбати лише про альтернативне живлення для комп’ютерної техніки та маршрутизатора.

Як отримати бездротовий інтернет без світла 

Якщо будинок тимчасово знеструмлений, а ви не встигли придбати резервну батарею для акумулятора, альтернативою маршрутизатору для роздачі вай-фай може стати звичайний смартфон. Це дуже зручно, оскільки повербанки для телефона є майже у кожного, і через торішні блекаути у більшості населення вже виробилася звичка тримати їх зарядженими. Для використання гаджета замість роутера потрібно лише активувати режим точки доступу в налаштуваннях і встановити пароль, щоб недобросовісні сусіди не витратили на себе ваші гігабайти.

Деякі моделі роутерів можуть працювати як від дротового, так і від мобільного інтернету. Для під’єднання до мережі необхідна карта оператора, і, звісно, не обійтися без ДБЖ. 

USB-модеми живляться від ноутбука і роздають інтернет від оператора зв’язку. Цей варіант можна застосовувати, якщо пристрій довго тримає заряд або у наявності є потужний UPS, портативна станція чи генератор.

Головна проблема мобільного інтернету полягає в тому, що після знеструмлення базової станції сигнал поступово слабшає — з 4G переходить у 3G, 2G і зрештою взагалі зникає. Акумуляторні батареї підтримують сигнал протягом 2–5 годин і після розрядження потребують тривалого часу для відновлення. Крім того, мобільні оператори під час тривалих блекаутів надають пріоритет голосовому зв’язку і вимикають частину устаткування.

Як посилити сигнал мобільного зв’язку

Проблема погіршення сигналу розв’язується за допомогою спеціального комплекту, до складу якого входять репітер та антени. Підсилювачі вважаються професійним обладнанням: вони коштують недешево, а їхнє налаштування потребує певних знань і зусиль.

Найпростіший та найдешевший спосіб під’єднання до мережі без світла — вибір компанії, що пропонує «енергонезалежний» зв’язок. Як і раніше, оплата Домонет онлайн і розрахунки з іншими надавачами телекомунікаційних послуг можуть здійснюватися через Portmone.

Супутниковий інтернет за відсутності електроенергії

Поряд зі Starlink для доступу до супутникового інтернету в нашій країні використовуються технології інших світових брендів: Iridium (США), Inmarsat (Велика Британія), Thuraya (Туреччина). Під’єднання до мережі через супутник пропонує, зокрема, український провайдер «Датагруп». Цей варіант наразі є найдорожчим, та як усі інші, він вимагає наявності АКБ або генератора. Обов’язковою умовою ефективної роботи є широкий огляд неба, відсутність високих будівель і дерев.

Мешканці великих міст за потреби мають змогу попрацювати у коворкінгу або кафе з автономним живленням і Wi-Fi. Для зарядки повербанку або телефона завжди можна звернутися до найближчого «Пункту незламності», що відкриті по всій Україні. Їхні адреси доступні в Дії.Якою б важкою не була ця зима, ми обов’язково вистоїмо. Команда Portmone залишається з вами, постійно покращує сервіс і надає найактуальнішу інформацію, що стосується кожного. Сподіваємося, у разі блекаутів і перебоїв з електрикою наші поради допоможуть вам бути завжди на зв’язку з близькими й рідними з різних куточків України та світу.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі