Як зняти автомобіль з обліку

Як зняти автомобіль з обліку
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
147

Внаслідок воєнних дій десятки тисяч транспортних засобів в Україні зазнали суттєвих пошкоджень і стали непридатними до експлуатації. Щоб віддати автівку на утилізацію, слід спочатку пройти процедуру вибракування і зняття з реєстрації. У цій статті ми розповімо, для чого вона потрібна, як зняти авто з обліку та що робити далі.

Чому варто позбутися старого авто

Власникам транспортних засобів, що стали непридатними до використання і не підлягають ремонту, бажано подбати про зняття їх з державної реєстрації в сервісному центрі МВС. Під списання підпадають, зокрема, колісні засоби, що:

  • зазнали серйозних ушкоджень внаслідок ДТП, пожежі або інших надзвичайних ситуацій;
  • фізично застаріли та мають здаватися на брухт;
  • пошкоджені без шансу на відновлення або повністю знищені через бойові дії;
  • перебувають на окупованих територіях.

Анулювати реєстрацію авто варто також у разі продажу або виїзду на ньому за кордон з метою проживання. Процедура є безоплатною та добровільною. Вибракування транспортних засобів сприяє правильному веденню їхнього обліку та надає колишнім власникам низку переваг. До них, зокрема, належать:

  • скасування податку «на розкіш», якщо було знищено дорогий автомобіль. Нагадаємо, що чинним законодавством передбачена сплата транспортного податку за рухоме майно віком до 5 років вартістю від 375 мінімальних зарплат (у 2024 році це 2 662 500 грн). Податок у розмірі 25 тис. грн сплачується щорічно;
  • убезпечення від неправомірного використання номерів на дорогах України та, відповідно, сплати штрафів;
  • запобігання використанню автівки, що залишилася на окупованій території, зловмисниками. У разі виявлення правопорушення власник, що не анулював реєстрацію, матиме проблеми з правоохоронними органами.
Юридичним особам списання непридатних до експлуатації автівок дає змогу уникнути зайвого оподаткування. Про те, що потрібно для зняття авто з обліку, ми поговоримо далі.

Процедура зняття з обліку авто

Щоб зняти колісний засіб з державної реєстрації, його власникові чи представникові за довіреністю потрібно звернутися до найближчого територіального СЦ МВС. Під час відвідування сервісного центру варто отримати талон на надання послуги в терміналі закладу або записатися на візит онлайн на сайті головного СЦ МВС. З 2022 року повноваження реєструвати, перереєстровувати та знімати ТЗ з обліку мають також центри надання адмінпослуг.

Для замовлення послуги потрібно заповнити заяву встановленого зразка, а також надати наступні документи:

  • паспорт власника — ID-картку або паперову книжечку;
  • ідентифікаційний код;
  • документ, що посвідчує особу представника, а також довіреність, завірену нотаріусом (якщо участь у процедурі замість власника бере інша особа);
  • техпаспорт і номери — за наявності.
У разі відсутності останніх власники рухомого майна — фізособи складають пояснювальну записку і пишуть відмову від відкриття кримінального провадження за фактом викрадення документа та/або номерного знака. Якщо номери чи технічний паспорт були викрадені, можна надати постанову (довідку) про порушення кримінальної справи.

Представникам компаній, підприємств необхідно надати:

  • згоду керівника на вибракування;
  • наказ про призначення особи, відповідальної за проходження процедури;
  • довіреність;
  • акти службового розслідування та на вибракування ТЗ.

Автотранспорт вибраковується і знімається з обліку протягом одного робочого дня. Жодні платежі за державну послугу не передбачені. Відновлення реєстрації після її ануляції неможливе. У наданні послуги заявникові може бути відмовлено лише в разі:

  • подання неповного пакета документів;
  • перебування колісного засобу в розшуку чи під арештом.

Попри те, що наразі в Україні чимало державних послуг і документів можна замовити онлайн, анулювати реєстрацію колісного засобу через електронні сервіси, зокрема через Дію, досі неможливо. Власник або його представник мають звернутися в сервісний центр МВС або ЦНАП особисто. Натомість переоформити легкову автівку, мопед чи мотоцикл (проте не вантажівку) на іншого власника під час купівлі-продажу можна в Дії. Про цю процедуру ми вже розповідали в спеціальному матеріалі нашого блогу.

Як відомо, страхування цивільної відповідальності під час керування транспортним засобом в Україні є обов’язковим. Поліс ОСЦПВ оформлюється на випадок ДТП, що може статися з вини водія застрахованого автотранспорту. Наявність такого документа дозволяє компенсувати шкоду, заподіяну життю, здоров’ю та майну постраждалої сторони коштом страхової компанії. 

Договір зі страховиком за загальним правилом укладається на 12 місяців. Якщо ваш автомобіль був знищений, залишився на окупованій території чи зазнав значних пошкоджень, а термін дії автоцивілки ще не сплив, після вибракування ТЗ ви можете звернутися до страхової компанії та анулювати угоду. Працівник СК зробить перерахунок страхового покриття і поверне залишок за невикористані дні.

Людям, котрі встигли придбати новий автотранспорт, пропонуємо купити автоцивілку через платформу Portmone. Щоб застрахувати ТЗ, нині не потрібно відвідувати офіс страховика. Онлайн-процедура не займає багато часу і дозволяє оформити поліс на максимально вигідних умовах. Для цього в розділі «Страхування» потрібно знайти однойменну послугу, ввести номер або інші параметри автівки, обрати найкращий на ваш погляд варіант зі списку пропозицій, заповнити анкету з персональними даними, оплатити страхову послугу та отримати електронний поліс на email.

На нашому сайті ви можете обрати поліс з франшизою і без неї, а за бажання також збільшити суму покриття. На низку пропозицій поширюється кешбек, що нараховується авторизованим користувачам після придбання страховки.

Що робити після вибракування

Доля вибракуваної та знятої з обліку автівки не цікавить ані сервісний центр МВС, ані інші державні органи. У нашій країні утилізація непридатних до використання ТЗ ніким не контролюється, будь-яка відповідальність за неправильно утилізований або покинутий автотранспорт наразі відсутня. Отже, що робити зі списаним колісним засобом, вирішує його власник. Він може, зокрема:

  • залишити автотранспорт у гаражі;
  • продати його компаніям, що мають ліцензію на здійснення утилізації. Такі організації забирають запчастини, знімають неметалеві елементи (гуму, акумулятор тощо), а все інше здають на перероблення. Автовласник може отримати за це певну суму;
  • розібрати колісний засіб на запчастини та продати їх. Також можна знайти покупця, що займатиметься розбиранням автівки самостійно;
  • здати авто на металолом. До речі, деякі приймальники бажають переконатися в тому, що ТЗ нікому не належить. Знявши авто з обліку, ви зможете показати документ про вибракування.

Придбавши нову автівку, не забувайте про її страхування. На сайті та в мобільному застосунку Portmone доступна не тільки автоцивілка, а й Зелена карта для виїзду за кордон. За допомогою нашої платформи можна швидко сплачувати штрафи за неналежне паркування і порушення правил дорожнього руху, розраховуватися з постачальниками комунальних послуг, поповнювати інтернет і мобільний, пересилати гроші на картку близьким та робити перекази за банківськими реквізитами. 

Досі здійснюєте регулярні платежі на різних майданчиках? Переходьте на зручніший варіант — обирайте Portmone!

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах