Реструктуризація боргу за комунальні послуги

Реструктуризація боргу за комунальні послуги
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
3 681

Наприкінці 2023 року Кабінет Міністрів скасував мораторій на нарахування штрафів, пені та відключення від електро-, газо-, водо- і теплопостачання споживачів, що мають заборгованість перед надавачами послуг. Рішення пов’язане з накопиченням за 2 роки повномасштабної війни величезних сум боргів, що мало негативні наслідки для роботи підприємств комунальної сфери.

Що робити власникам і орендарям житла, що заборгували чималу суму, проте готові потроху віддавати гроші? Щоб не платити штрафи та продовжувати користуватися комунальними послугами, потрібно укласти договір реструктуризації боргу з кожним постачальником. Розповідаємо, як це зробити.

Що таке реструктуризація комунального боргу

Реструктуризація або розстрочка — це поетапне добровільне погашення заборгованості впродовж певного часу, визначеного за домовленістю споживача і надавача послуг. Протягом цього періоду мають сплачуватися:

 • борги — рівномірними частинами;
 • поточні рахунки.

Закон № 554-IV від 20 лютого 2003 року про реструктуризацію заборгованості з плати за ЖКП, спожиті газ та електричну енергію передбачає можливість розподілу накопиченої суми й здійснення розрахунків протягом 60 місяців. Якщо цього періоду недостатньо для повної виплати, угода подовжується, поки власник або орендар повністю не віддасть борги. 

Важливо! Загальна сума щомісячних платежів не повинна перевищувати 25% сукупного доходу всіх членів домогосподарства. Для пенсіонерів і соціально незахищених верств населення ця частка становить 20%.
Згідно з положеннями документа, укладення договору про реструктуризацію звільняє споживача від необхідності сплачувати пеню за прострочення комунальних платежів і в разі справного погашення заборгованості та здійснення поточних розрахунків дає право на оформлення субсидії. Водночас відсутність угоди передбачає нарахування штрафів і подальше примусове стягнення коштів через суд, а також, якщо це можливо, припинення надання послуг.

Як укласти договір реструктуризації боргу за комунальні послуги

Договори про реструктуризацію заборгованості укладаються з кожною компанією окремо. Киянам, що мешкають у багатоквартирних будинках, з питань погашення несплачених комунальних рахунків варто звернутися до ЦКС. У будь-якому районному сервісному центрі, незалежно від місця проживання, можна подати заяву та укласти угоду щодо реструктуризування оплат за такі послуги:

 • утримання, обслуговування будинку і прибудинкової території;
 • постачання холодної та гарячої води, водовідведення;
 • централізованого опалення;
 • вивезення побутових відходів.

Особисте звернення здійснюється за попереднім записом або в порядку живої черги. Дізнатися про суму заборгованості та подати заяву про реструктуризацію боргу можливо також онлайн — через месенджер комунального сервісу у Facebook, чат у Telegram або Skype. Крім того, в столиці та інших населених пунктах питаннями щодо визначення сум і порядку ліквідації заборгованості займаються керівні компанії, ЖБК, ОСББ тощо.

Оплата ЦКС на сайті або в мобільному застосунку Portmone — найшвидший та найзручніший спосіб розрахунків з надавачами послуг. Зареєструвавшись на платформі та створивши шаблони в особистому кабінеті, ви зможете сплачувати за всю комуналку, а також за телебачення та інтернет лише в кілька кліків.

Реструктуризація боргу за електроенергію

Договір про реструктуризацію заборгованості за електроенергію укладається з місцевою компанією-енергопостачальником. Це може бути:

 • Yasno (ТОВ «Київські енергетичні послуги» або «Дніпровські енергетичні послуги»);
 • «Львівенергозбут»;
 • «Житомирська обласна ЕК»;
 • «Черкасиенергозбут»;
 • «Прикарпатенерготрейд» (Івано-Франківськ та область) тощо.

Як і у випадку з іншими надавачами комунальних послуг, для укладення угоди потрібно подати заяву з необхідним пакетом документів та узгодити з представниками компанії графік платежів.

Реструктуризація боргу за опалення

Можливість реструктуризування сплати заборгованості поширюється лише на послугу централізованого постачання і доступна лише власникам чи орендарям житла, що не користуються субсидією. Заява подається безпосередньо виконавцю послуг або ЦКС чи комунальній організації, що відповідає за обслуговування будинку.

Необхідні документи для реструктуризації боргу за квартплату

До заяви до ЦКС, ОСББ, ЖБК чи компанії, що надає окремий вид послуг, додаються копії:

 • паспорта власника житла або орендаря;
 • ідентифікаційного коду;
 • документа, що підтверджує право власності або користування жилою нерухомістю;
 • довіреність — якщо заяву подає представник боржника.
Деякі компанії (зазвичай це енергопостачальники) можуть запросити довідки про стан сім’ї та доходи, а також документи, що є підтвердженням неплатоспроможності.

Оформлення договору реструктуризації заборгованості за воду

Досягнення домовленостей про поетапне погашення боргів і підписання угоди з водоканалами здійснюється за такою самою схемою, як і з іншими компаніями. Форма договору і пакет документів — аналогічні.

Найкращий спосіб уникнути боргів і подальших проблем з отриманням послуг — своєчасна оплата за комунальні платежі. Не допустити прострочень допоможе платформа Portmone. В особистому кабінеті ви можете отримувати сформовані рахунки та оплачувати їх, не відвідуючи відділення банку чи пошти.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі