Як отримати грант на розвиток бізнесу

Як отримати грант на розвиток бізнесу
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
532

З початком повномасштабної війни тисячі підприємств у нашій країні припинили діяльність, а мільйони людей втратили роботу. Втім, прийняття Кабміном постанови № 738 від 21 червня 2022 року надало українцям змогу отримати кошти на відкриття й розвиток власної справи. 

Для одержання допомоги підприємцям потрібно виконати вимоги програми грантової підтримки, оформити заявку і здобути перемогу в конкурсі. Які проєкти фінансування комерційної діяльності нині працюють в Україні та як виграти грант на бізнес, — розповідаємо у статті.

Що таке грант на бізнес

Грант на власну справу — це цільова фінансова дотація, що надається суб’єкту господарської діяльності державою, спеціальними фондами, благодійними фундаціями, приватними компаніями, банками або міжнародними організаціями на чітко окреслених умовах. Якщо вимоги програми виконані, позичальник має право не повертати кошти та не сплачувати відсотки. Не передбачається також передання кредитору частини прибутку і частки у праві власності. Тобто допомога фактично є безповоротною.

Цілями грантових програм зазвичай є:

 • відновлення діяльності бізнесів, що постраждали від війни, релокація у відносно безпечні населені пункти;
 • економічна підтримка депресивних регіонів;
 • створення нових робочих місць, працевлаштування осіб з інвалідністю;
 • сприяння розвитку не надто прибуткових напрямів, зокрема, наукових, культурних і освітніх проєктів (музеїв, фестивалів, художніх шкіл, навчальних курсів, досліджень тощо);
 • підтримка сільського господарства чи екології тощо.

Подібна практика є типовою для ЄС. Гранти на бізнес від держави чи недержавних організацій передбачають надання порівняно невеликих сум, що найчастіше не перевищують 40–50 тис. доларів США. Отже, таке рішення є оптимальним для малих і середніх суб’єктів підприємництва.

Варто розуміти, що отримати кошти може не кожен охочий, що виконає умови спонсора. На відміну від разової допомоги від держави, наприклад, на підтримку фермерського господарства чи розвиток малого бізнесу, грантова допомога надається на конкурсній основі.

Хто може отримати грант на бізнес

Претендувати на отримання коштів для створення та підтримки власної справи можуть:

 • ФОПи, що вже зареєстровані та вели діяльність;
 • громадяни 18–65 років — майбутні підприємці;
 • юрособи.

Базовими умовами надання коштів є:

 • створення й реєстрація господарського суб’єкта;
 • робота у чітко визначеній сфері;
 • працевлаштування щонайменше одного співробітника;
 • ведення комерційної діяльності протягом принаймні трьох років;
 • своєчасна сплата податків.
Детальні вимоги до учасників визначаються індивідуально для кожного проєкту. Одержувачі фінансової допомоги, що не дотримаються перелічених вимог, будуть зобов’язані повернути гроші грантодавцю.

Незалежно від того, чи отримали підприємці гранти на малий бізнес, вони мають змогу сплатити ЄСВ за себе та найманих працівників, а також єдиний податок на сайті чи в мобільному застосунку Portmone. Для здійснення платежу потрібно лише обрати в списку отримувача, заповнити форму з особистими даними (вказати ПІБ, ІПН, номер телефону і звітний період), ввести реквізити банківської картки, суму, а також підтвердити транзакцію. Щоб надалі здійснювати обов’язкові платежі лише у кілька кліків, варто зареєструватися на платформі та зберегти шаблон в особистому кабінеті.

Крім того, власникам бізнесу чи засновникам стартапу слід підтвердити відсутність:

 • ведення діяльності у рф і на тимчасово окупованих територіях;
 • санкцій;
 • судової справи про банкрутство та корупцію;
 • боргів за кредитами, несплачених податків та інших відрахувань на користь держави.
Важливо! Підприємці, що планують займатися наданням страхових і фінансових послуг (зокрема обміном валют), виробленням і реалізацією тютюнової та алкогольної продукції, орендою нерухомості й техніки не можуть претендувати на отримання гранту.

Як отримати грант на розвиток бізнесу

Одержання грошової виплати на запуск власної справи потребує насамперед створення інноваційного і фінансово вигідного проєкту, що може зацікавити грантодавця. Наступний крок — пошук актуальних грантових програм на українських і закордонних вебресурсах.

Як отримати грант на відкриття бізнесу, маючи готову ідею та обравши відповідний проєкт від донора? Шлях підприємців до досягнення мети щодо фінансування складається з таких етапів:

 • Ознайомлення з умовами програми. Перед підготовкою до участі в конкурсі варто переконатися, що ваш бізнес відповідає критеріям, встановленим для претендентів на допомогу.
 • Подання заявки онлайн або офлайн. Як правило, до неї додається детальний бізнес-план чи економічне обґрунтування проєкту.
 • Розгляд заявок експертним журі. У багатьох випадках за результатами відбору найкращих пропозицій поводиться співбесіда. 
 • Вибір переможця і виділення коштів на розвиток бізнесу. Критеріями вибору є оцінка бізнес-плану і ділової репутації підприємця, а також результати співбесіди.
 • Складання й перевірка представниками грантодавця звіту про витрачання грошової виплати та досягнення поставлених цілей.

За кошти від спонсора власник бізнесу може придбати обладнання і сировину для запуску виробництва, взяти устаткування в лізинг, відкрити торговельну точку чи сервісний центр. Не забороняється витрачати надане фінансування на проходження навчальних курсів, рекламу, консультації експертів тощо. Щоправда, донор може встановити обмеження на певні види витрат (наприклад, до 25% — на оренду приміщення).

Державні гранти на бізнес

У період повномасштабної війни відкриття стартапів і створення робочих місць, відновлення роботи ФОПів та компаній, що свого часу опинилися під загрозою закриття, стало можливим, зокрема, завдяки фінансуванню від держави. Наймасштабніший проєкт на сьогодні — урядова ініціатива «ЄРобота». Про доступні варіанти державної підтримки та оформлення дотації через Дію детально розповімо далі.

ЄРобота — державна грантова програма 

Грошова допомога бізнесу від держави станом на лютий 2024 року передбачає п’ять напрямів:

 • мікрогранти на відкриття власної справи;
 • надання коштів на обладнання теплиці;
 • фінансування садівництва;
 • підтримка створення переробного підприємства;
 • гроші на бізнес для ветеранів і членів їхніх сімей.

Варто зазначити, що раніше працювали проєкти щодо підтримки стартапів і навчання у сфері IT. Оскільки перелік доступних програм може змінюватися, варто перевіряти актуальність і дати прийняття заявок на конкурс.

У таблиці нижче ми розказали про умови отримання гранту за чотирма напрямами. На фінансуванні бізнес-проєктів, створених ветеранами та членами їхніх сімей, далі зупинимося окремо.

Напрям діяльностіСума допомоги, грнХто приймає рішення про виділення коштівТермін розгляду заяви, днів Найближчі дати приймання заявОсобливі вимоги
Власна справа*50–250 тис.Державна служба зайнятості10 (після завершення кінцевого строку подання)12.02–25.02;26.02–10.03 
Теплиця2 млн — на 0,4–0,6 га;3,5 млн — на 0,8–1,2 га;7 млн — на 1,6–2,4 га(не більше 70% від вартості проєкту)Міністерство аграрної політики15 (робочих)щонайменше 14 найманих працівників на 1 га модульної теплиці;перебування землі у власності або користуванні понад 7 років;побудова об’єкта протягом року
Садівництво, ягідництво і виноградарстводо 14 000 за 1 гакількість працівників (постійних або сезонних) — не менше 5, залежить від вирощуваних культур;перебування ділянки у власності або користуванні не менше 7 років;ведення сільськогосподарської діяльності щонайменше 5 років;встановлення системи зрошення з водозабором
Переробне підприємстводо 8 млнМіністерство економіки15 (після закінчення кінцевого терміну подання)10.02–23.02;24.02–8.03**від 25 робочих місць
*Програма розрахована на старт або розвиток малого чи мікробізнесу. Це може бути відкриття хімчистки чи майстерні з пошиття одягу, СТО, кав’ярні, мініпекарні, перукарні або манікюрного кабінету.

**Ліміт мікрогрантів в обох періодах становить 72 млн грн.

Заявка подається онлайн на порталі Дія чи офлайн — у відділенні «Ощадбанку». У випадку оформлення допомоги на ведення садівництва або будівництво теплиці можна звернутися в «Укрексімбанк».

До речі, якщо вам потрібно поповнити картку Ощадбанку, перекинути гроші будь-кому з членів родини, родичів або друзів, обирайте швидкий та зручний переказ через «Портмоне». Для здійснення транзакції достатньо мати доступ до інтернету і потрібну суму на власному банківському рахунку, а також знати реквізити отримувача. Кошти адресатові надійдуть за лічені хвилини незалежно від часу доби.

Грант на відкриття бізнесу в Дія

Для оформлення заявки на фінансову допомогу на порталі державних послуг необхідно:

 • зареєструватися на сайті або авторизуватися за допомогою електронного підпису чи BankID. ФОПи та юридичні особи використовують ключ відповідного суб’єкта або керівника компанії;
 • відкрити розділ «Послуги» в меню і вкладку «Створення бізнесу»;
 • обрати серед запропонованого переліку послуг потрібну грантову програму;
 • ознайомившись з умовами, натиснути кнопку «Подати заявку»;
 • підтвердити свої дані (ПІБ, дату народження, номер паспорта, телефон та адресу електронної скриньки);
 • обрати місце проживання (за місцем реєстрації або перебування як ВПО) або ввести адресу власноруч;
 • зазначити інформацію про освіту, стаж за останнім місцем роботи, плани щодо майбутньої діяльності (використання комерційної нерухомості, автівки тощо), наявності додаткових джерел доходу;
 • вказати суму запиту, КВЕД, плани щодо спрямування виділених коштів;
 • прикріпити бізнес-план, у разі облаштування теплиці або саду надати копію проєкту будівництва або висадки рослин;
 • надіслати заявку.

Знайти проєкт так само можна в розділі «ЄРобота» у нижньому меню. Оформлення заявки відбувається в Дії за стандартним алгоритмом.

Гранти на розвиток малого бізнесу від українських банків

«Ощадбанк» надає на створення і розвиток власної справи:

 • 50–150 тис. грн — у разі створення одного робочого місця;
 • до 250 тис. грн — у випадку працевлаштування двох і більше осіб.

Заявка оформлюється на порталі Дія в рамках програм, що пропонуються на цей момент. Простіше кажучи, «Ощадбанк» є учасником державних проєктів, про які йшлося вище.

«ПриватБанк» під час війни періодично запускає грантові ініціативи. У 2022 році це була допомога ресторанному бізнесу спільно з VISA і MasterCard. У серпні та вересні 2023-го діяла програма EU4Business за підтримки ЄС і уряду Німеччини. Переможці проєкту отримали до €4000 в гривневому еквіваленті. Наразі банк не пропонує жодних програм з фінансування підприємницької діяльності.

Якщо вам потрібно швидко поповнити картку ПриватБанку, скористайтеся зручною опцією Portmone. На нашому сайті ви можете переказати кошти з картки, що видана будь-яким українським банком. Транзакції здійснюються як за реквізитами, так і за номером телефону — за умови, якщо він підв’язаний до рахунку.

Гранти на бізнес для військовослужбовців

Ветерани та члени їхніх родин можуть розраховувати на отримання:

 • 250–500 тис. грн — якщо ФОП зареєстрований недавно;
 • 500 тис. або 1 млн грн — якщо бізнес функціонує мінімум 3 роки чи більше. У цьому разі грант може покривати до 70% вартості проєкту.

Ще одна обов’язкова вимога для отримувача гранту — працевлаштування від 1 до 4 працівників залежно від типу програми, в якій він бере участь.

Оформлення заявки відбувається на порталі Дія. Якщо заяву подає дружина або чоловік учасника бойових дій, потрібні підписи обидвох з подружжя. 

Грант на власну справу від USF 

Ukrainian Startup Fund — державна інституція, що належить до сфери управління Міністерства цифрової трансформації та надає всебічну підтримку вітчизняним інноваційним і технологічним проєктам. Гранти від фонду покривають витрати не тільки на розвиток бізнесу, а й на доступ до найкращих менторів та експертів. 

У 2022–2023 роках USF запускав, зокрема, програми грантової підтримки проєктів:

 • подвійного призначення для підвищення обороноздатності країни та післявоєнної відбудови;
 • з виробництва продовольчих продуктів, кормів для тварин, обладнання для харчової промисловості.

Наразі діє спільна програма Українського фонду стартапів і компанії «Фармак». Учасники Farmak Health Tech Race — бізнеси, так чи інакше пов’язані з медичними технологіями, що можуть отримати до $10 тис. на втілення власної інноваційної ідеї. Заявки приймаються до 17 березня 2024 року.

Участь у грантових програмах від USF передбачає проходження таких етапів:

 • реєстрація на порталі фонду;
 • подання заявки, підписаної удосконаленим ЕЦП або КЕП;
 • внутрішній комплаєнс (перевірка повноти наданої інформації, відповідності її заявленим вимогам, відсутності санкцій тощо);
 • експертна оцінка заявок, визначення фіналістів;
 • проведення співбесіди з відібраними заявниками у телефонному режимі чи в онлайн-форматі;
 • затвердження проєкту наглядовою радою, що складається з представників фонду та інших учасників;
 • підписання договору про надання гранту;
 • переказ коштів на спеціальний банківський рахунок. Фінансування може здійснюватися кількома траншами.

Оцінювання заявок відбувається за наступними критеріями:

 • відповідність цілям грантової програми;
 • життєздатність проєкту, вплив на економіку;
 • інноваційність, технологічність;
 • ефективність використання виділених коштів.

Надана допомога має покривати виключно ті витрати, що передбачені договором. Фонд моніторить виконання умов угоди та вимагає подання звітності. У разі виявлення порушень фінансування може бути припинене до їхнього усунення або безповоротно, з подальшою вимогою повернути надану допомогу.

USF постійно запускає грантові програми на підтримку проєктів різних напрямів. Отже, якщо ви маєте плани щодо розвитку свого бізнесу або шукаєте фінансування для втілення прогресивної ідеї, стежте за анонсами на сайті фонду.

Рекомендації щодо створення бізнес-плану для гранту

Перш ніж подавати заявку, потрібно ретельно попрацювати над бізнес-планом, адже рішення грантодавця залежить насамперед від правильного й зрозумілого формулювання ідеї. Державна служба зайнятості, що перевіряє заяви претендентів на гранти «Власна справа», проаналізувала їхні типові помилки та підготувала рекомендації щодо створення бізнес-плану. Поради будуть доречними для всіх, хто бажає отримати грант на підтримку бізнесу від держави.

 • Зіставте ваше бачення розвитку бізнесу з можливістю отримання коштів на фінансування ідеї. Детально ознайомтеся з умовами програми та урядовою постановою «Деякі питання надання грантів бізнесу». Уважно стежте за тим, від чийого імені подається заявка. Якщо заявником виступає ТОВ, у бізнес-плані має фігурувати компанія, а не її власник.
 • Використовуйте форму бізнес-плану, що затверджена Мінекономіки. Зразок можна легко знайти в інтернеті.
 • Вказуйте в бізнес-плані суму не всього проєкту, а лише гранту.
 • Враховуйте, що фінансування надаватиметься виключно на витрати, прописані в бізнес-плані.
 • Візьміть до уваги, що умова про працевлаштування принаймні однієї особи означає зобов’язання щомісячно виплачувати зарплату, не меншу за мінімалку. Своєю чергою, її розмір поступово зростатиме. Сплачувати зарплату, податки та комунальні послуги доведеться власним коштом.

Інформацію в описовій частині бізнес-плану викладайте вичерпно й лаконічно, уникайте дублювань. Заплановані заходи мають бути підкріплені цифрами. Що більше конкретики, то краще.

Новачкам, котрі ще жодного разу не брали участі в грантових конкурсах, варто починати з проєкту з невеликим грошовим забезпеченням. Це дозволить отримати неоціненний позитивний досвід і впевнено рухатися далі. А якщо ви бажаєте бути завжди в курсі актуальних новин, що стосуються можливостей для бізнесу, слідкуйте за публікаціями в блозі Portmone.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі