Підвищення податків і тарифів: що зміниться у 2025 році

Підвищення податків і тарифів: що зміниться у 2025 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
54

Зміни в оподаткуванні, тарифах на комунальні послуги та соціальних виплатах безпосередньо впливають на планування особистого і сімейного бюджету. Володіння інформацією про майбутнє підвищення цін дозволяє завчасно підготуватися до нових реалій та оптимізувати витрати. 

Які процеси наразі відбуваються в українській економіці, як вони позначаться на малому бізнесі та житті звичайних громадян, розповідаємо у статті. Крім того, дізнаємося, чи зміняться у 2025 році податки для фізичних осіб і ФОПів, пенсії, тарифи на газ і світло.

Загальні зміни в економіці України у 2025 році

Попри війну економіка нашої держави продовжує працювати та навіть показує невелике зростання, а точніше — поступове відновлення після спаду, що фіксувався на початку повномасштабного вторгнення. За даними Держстату ВВП у 2024 році збільшився на 2,9%. Для порівняння: у 2023-му зростання становило 5,5%, у 2022-му цей показник був від’ємним (–28,8%). Щоправда, через інфляцію та постійне підвищення цін населення не особливо відчуває на собі поліпшення. Причиною є велика собівартість продукції, зокрема через високі тарифи, податки та логістичні витрати. Подорожчання харчів зумовлене меншими за очікувані врожаями окремих сільгоспкультур. 

Ріст економічних показників уповільнюють енергетична криза, брак персоналу на підприємствах і необхідність у підвищенні зарплат. Триматися на плаву державі багато в чому допомагає фінансова допомога від партнерів. Драйверами зростання економіки наразі є будівництво, транспорт, переробна промисловість і внутрішня торгівля.

Підвищення податків: які ставки зміняться

Головна зміна у цій сфері, що відбулася останнім часом, — збільшення ставки військового збору, а для представників малого бізнесу на спрощеній системі — запровадження нового податку. Починаючи з 1 січня 2025 року фізичні особи, що працюють за трудовим договором на державних, комунальних і комерційних підприємствах, мають сплачувати замість 1,5% вже 5% військового збору. ПДФО залишається незмінним і становить 18% від суми заробітку.

Крім того, 5% військового збору зобов’язані сплачувати продавці:

  • нерухомого майна (квартири, будинку чи земельної ділянки), за винятком випадків, коли особа володіла об’єктом 3 роки й більше та укладає угоду вперше за рік. Крім ВЗ обов’язковій сплаті підлягають ПДФО (5%) і держмито за нотаріальне посвідчення договору купівлі-продажу (1%). Своєю чергою покупець має сплатити 1% пенсійного збору
  • транспортного засобу — у разі продажу не вперше за рік. Під час укладення угоди вдруге ПДФО дорівнює 5%, втретє і більше — 18%.

Сплатити військовий збір, ПДФО, а також земельний податок фізичні особи можуть за допомогою платформи Portmone.

ФОПи-«єдинники», що раніше не відраховували до бюджету військовий збір, тепер сплачують його у наступних розмірах:

  • I, II і IV група — 800 грн (10% мінімальної зарплати);
  • III група — 1% від доходу.
Крім того, починаючи з 1 січня сплата ЄСВ знову стала обов’язковою для всіх підприємців. З 2022 року внесок був добровільний. Період, коли ЄСВ не сплачувався, не зараховувався до страхового стажу.

Найшвидший та найзручніший спосіб сплати податків для фізосіб-підприємців — використання нашої платформи. Для здійснення платежу не потрібно вводити жодні реквізити. Достатньо обрати вид податку, вказати свій регіон, отримувача, суму, період, а також основну інформацію про платника (ПІБ, ідентифікаційний код, телефон та email).

Тарифи на газ: зміни для побутових споживачів

Вартість кубометра газу для більшості побутових споживачів, що є клієнтами ГК «Нафтогаз України», залишається на такому ж рівні, що і до повномасштабної війни, — 7,96 грн. Згідно з законодавчими нормами вартість буде актуальною для домогосподарств до кінця квітня 2026 року. Пільгові ціни для виробників тепла для населення і бюджетних установ діють до 31 жовтня.

Тарифи на газ для домогосподарств, що користуються послугами інших постачальників (Yasno, «Асканія Енерджі», «Прикарпаттяенерготрейд» та інших), зазвичай мало відрізняються від вказаної суми та коливаються в межах 7,79–9,99 грн за куб.

Крім споживання блакитного палива мешканці квартир і приватних будинків мають щомісячно платити за транспортування газу за окремим рахунком. Сума до сплати розраховується виходячи зі спожитого обсягу за минулий рік. Загальний використаний об’єм потрібно помножити на тариф, встановлений регіональним оператором ГРМ, і поділити на 12.

Підвищення цін на комунальні послуги: що очікувати

Нагадаємо, що з 2022 року до скасування воєнного стану в Україні діє мораторій на підвищення цін на деякі комунальні послуги, зокрема споживання і транспортування газу, опалення і гарячу воду. Його запровадження спрямоване на підтримання населення в умовах війни та економічної нестабільності. Втім, під дію мораторію не підпадають тарифи на:

  • світло;
  • холодну воду;
  • обслуговування багатоквартирного будинку і прибудинкової території;
  • вивезення побутових відходів.

Ціна на ці послуги може підвищуватися. Що стосується електроенергії, уряд продовжив дію тарифів, встановлених у 2024 році, до кінця жовтня 2025-го включно. Про вартість енергоспоживання для населення і бізнесу ми нещодавно розповідали в статті, присвяченій цій темі. 

Вплив підвищення податків і тарифів на малий бізнес

Збільшення податкового навантаження на бізнес і підвищення тарифів на електричну енергію та інші послуги нерідко змушує підприємців припиняти діяльність або йти «в тінь». За даними Opendatabot, у день підписання Президентом закону про нові ставки ВЗ зафіксовано 2332 випадки закриття підприємницьких суб’єктів, ще протягом кількох діб закривалися близько тисячі бізнесів щодня. 

Згідно з результатами дослідження, проведеного сервісом, з січня 2025 року по квітень включно відкрилося 81 928 ФОПів, що на 9% менше, ніж за той самий період у 2024-му. Ліквідацій порівняно з показниками минулого року побільшало на 44% (119 895 ФОПів припинили роботу).

Бізнеси, що продовжують діяльність після збільшення тарифів і податків, підвищують ціни на товари та послуги. Отже, навіть якщо зміни не стосуються споживачів напряму, витрати населення все одно зростають.

Як зміни тарифів і податків впливають на соціальні виплати та пенсії

Підвищення комуналки та податків жодним чином не впливає на розмір пенсій або соціальних виплат. У 2025-му пенсії, прожитковий мінімум і мінімальна зарплата залишилися на тому самому рівні, що й минулого року. Будь-які зміни найближчим часом не плануються.

Щомісячну надбавку до пенсії отримали лише українці у віці:

  • 70–74 роки — 300 грн;
  • 75–79 років — 456 грн;
  • 80 років і старші — 570 грн.

Пенсіонери та малозабезпечені сім’ї, у яких нарахування за комуналку перевищують 15% сукупного доходу, мають право на субсидію.

Причини та перспективи підвищення тарифів і податків

Збільшення податкових платежів і тарифів під час війни є з боку держави вимушеним кроком, спрямованим на покриття дефіциту бюджету та отримання додаткових коштів на фінансування Сил Оборони. До речі, для наповнення бюджету використовуються надходження не тільки від ФОПів, а й від фізичних осіб, зокрема так звані податки на розкіш. 

Українці, що володіють квартирою, площа якої перевищує 60 кв. м, будинком більше ніж 120 кв. м або різними типами нерухомості загальною площею понад 180 кв. м зобов’язані сплачувати податок за кожен «зайвий» квадратний метр. Його розмір встановлюється місцевими органами влади та не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати станом на звітний рік за 1 кв. м.

Для власників автівок, що випущені менше ніж 5 років тому і коштують понад 375 мінімальних зарплат (у поточному році це 3 млн грн) передбачений транспортний податок. Він є однаковим для всіх (25 000 грн) і сплачується раз на рік. До речі, сплатити його можна на сайті або в застосунку Portmone.

Також варто зазначити, що наразі Верховна Рада розглядає ймовірність скасування мораторію на підвищення плати за комунальні послуги для населення. Це питання стало актуальним у зв’язку з фактичним подорожчанням вартості газу та його транспортування згідно з вимогами Міжнародного валютного фонду щодо приведення тарифів до ринкового рівня. Станеться це чи ні, та скільки коштуватиме кубометр блакитного палива, наразі невідомо. Втім, у сьогоднішніх реаліях ми маємо бути готовими до будь-якого сценарію. Збільшення податків для громадян і бізнесу поки не очікується.

Рекомендації для громадян і бізнесу щодо адаптації до нових умов

У разі підвищення цін на електроенергію та газ, що використовується для опалення, побутові споживачі та бізнес змушені будуть ще більше ніж раніше заощаджувати енергоресурси. Зменшити витрати допоможуть:

  • утеплення приміщення (заміна вікон, модернізація вентиляції тощо);
  • надання переваги техніці з функціями збереження електрики, використання енергоощадних ламп;
  • перехід на альтернативні джерела енергії — наприклад, встановлення твердопаливного котла або сонячних панелей.

Щоб не накопичувати борги та уникнути плутанини в процесі нарахування платежів надалі, сплачуйте рахунки без затримок. За допомогою Portmone ви зможете розраховуватися з постачальниками за надані послуги без черг і в будь-який зручний для вас час.

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах