Портмоне долучається до кампанії з платіжної безпеки #ШахрайГудбай, яку ініціювали НБУ та Кіберполіція”

Портмоне долучається до кампанії з платіжної безпеки #ШахрайГудбай, яку ініціювали НБУ та Кіберполіція”
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 691

Національний банк України разом з Портмоне та Кіберполіцією з 3 травня 2023 року розпочав Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай. Вона є продовженням першої подібної кампанії, що успішно була реалізована у 2020 році. 

Наша мета – поліпшити обізнаність суспільства та нагадати їм про основні правила безпеки під час безготівкових розрахунків, особливо в мережі Інтернет.

Під час повномасштабної війни платіжне шахрайство нажаль не зникло, а  навпаки спостерігалося збільшення проявів кібершахрайства та кіберзлочинності особливо від країни агресора. Найпопулярнішим методом шахрайства з платіжними картками в Україні, як і у світі, традиційно залишається соціальна інженерія.

Що таке соціальна інженерія

Соціальна інженерія – це маніпулювання людьми з метою отримання інформації, доступу до конфіденційної інформації, або отримання неправомірного доступу до системи або мережі.

Зазвичай, соціальні інженери використовують маніпуляцію людьми шляхом використання різних психологічних прийомів, щоб отримати доступ до інформації або здійснити злочинну дію. Ці прийоми можуть включати в себе використання довіри, обману, переконання та інші техніки, які допоможуть соціальним інженерам здійснити свої цілі.

З метою захисту від соціальної інженерії необхідно бути обережним при спілкуванні з незнайомими людьми, використовувати складні паролі та двофакторну аутентифікацію для доступу до важливої інформації та вчасно повідомляти про спроби здійснення соціальної інженерії.

Про кампанію #ШахрайГудбай

За минулий рік, зловмисники в Україні завдали значних збитків банкам, торговцям та клієнтам через незаконні дії з платіжними картками. Сума збитків зросла на 46% порівняно з попереднім роком та склала понад 481 млн гривень. Однак, відносно до загальної суми видаткових операцій з платіжними картками, рівень збитків виявився низьким. Він становив 69 гривень на кожен мільйон гривень видаткових операцій, що не набагато більше, ніж у 2021 році (65 гривень). Інциденти, пов’язані з соціальною інженерією, призвели до половини від загальної суми збитків від шахрайства з платіжними картками.

«Ми впевнені, що кампанія #ШахрайГудбай особливо актуальна під час війни, коли шахраї використовують вразливість громадян, їх тривогу, скрутний стан. Протидіяти цьому можна лише через обізнаність та критичне мислення. Характерно, що більшість випадків, коли громадяни втрачають свої кошти, виникають через розголошення ними даних своєї картки, одноразових паролів для підтвердження операцій, даних для входу до інтернет-банкінгу. Половина від загальної суми збитків від шахрайства з платіжними картками відбулася через соціальну інженерію. Їх можна було б уникнути, пам’ятаючи та дотримуючись правил безпечного використання платіжних карток, – зазначив директор Департаменту платіжних систем та інноваційного розвитку Андрій Поддєрьогін. – Завдяки цій кампанії Національний банк разом із партнерами сподіваються нагадати якомога більшій кількості громадян, особливо молоді, яка є найбільш активним користувачем, важливі правила платіжної безпеки, підвищити обізнаність українців та продовжувати формувати в них безпечну культуру поведінки у віртуальному просторі».

Як не потрапити на гачок зловмисника

«З початку цього року до Департаменту кіберполіції надійшло вже понад 20 тисяч звернень громадян, з них – більше 75% щодо шахрайства в Інтернеті. Аналогічні відсоткові показники ми спостерігали й минулого року, відповідно протидія онлайн-шахрайству залишається одним з основних напрямів роботи кіберполіції», – наголосив начальник Департаменту кіберполіції Національної поліції України полковник поліції Юрій Виходець.

Інтернет фішинг

Тому Національний банк України з Портмоне нагадує вам про прості базові правила платіжної безпеки. Із основних правил – це: 

  • необхідно тримати в секреті смс-коди від банків та мобільних операторів, три цифри на звороті картки (CVV-код), логіни та паролі від інтернет-банкінгу;
  • перш ніж ввести в будь-яку форму дані своєї платіжної картки або паролі до інтернет-банкінгу, необхідно перевірити URL-адресу необхідного ресурсу, адже будь-які відмінності можуть свідчити про те, що користувач опинився на фішинговому сайті.

Заходи та програми кампанії

В планах провести масштабну просвітницьку роботу в навчальних закладах. Із 3 квітня до 31 травня 2023 року, де триватимуть освітні заходи для навчальних закладів, спрямовані на підвищення рівня знань дітей та молоді з платіжної безпеки, зокрема це:

1) Марафон амбасадорів кампанії #ШахрайГудбай – проєкт для педагогів, які протидіють платіжному шахрайству та проводять освітні заходи з платіжної безпеки на основі навчальних матеріалів, розроблених Національним банком;

2) конкурс “Платіжна безпека в коміксах” – ініціатива, під час якої студенти створюватимуть комікс на тему платіжної безпеки за допомогою інструментів на основі штучного інтелекту: чат-боту ChatGPT та генератора зображень Midjourney або Bing Image Creator;

3) конкурс відеоробіт про платіжне шахрайство “PaySafe” – ініціатива, під час якої учні та студенти створюватимуть відео з порадами, як захиститися від поширених сценаріїв платіжного шахрайства.

Для цих освітніх заходів було створено окремий сайт, де описано детальні умови участі в марафоні та конкурсах: Посилання на заходи

Безпечні оплати разом з Портмоне

Portmone — перша компанія в Україні, що пройшла міжнародний аудит безпеки за стандартом PCI DSS

Портмоне як ніхто розуміє і піклується про безпеку ваших платежів. Ми з задоволенням підтримали кампанію з протидії платіжному шахрайству, яку організував Національний банк України та Кіберполіція.

Молоді люди, які часто використовують соціальні мережі і діляться багато особистої інформації в Інтернеті, повинні знати про шахраїв та уникати шахрайських схем. З огляду на те, що Україна активно розвиває цифрові фінанси, важливо знати, як захистити свої дані в мережі та перевіряти платіжні операції. Керівник проекту USAID “Реформування фінансового сектору”, Роберт Бонд, підкреслив цю важливість.

Інформаційна кампанія буде тривати до кінця року у всіх регіонах України. У рамках кампанії, Національний банк України спільно з партнерами будуть інформувати громадян про те, як захиститися від платіжного шахрайства, включаючи нову тематичну веб-сторінку з назвою #ШахрайГудбай, яка містить детальну інформацію про кампанію та правила поведінки в інтернет-просторі.

Довідково

Національний банк проводить Всеукраїнську інформаційну кампанію з платіжної безпеки #ШахрайГудбай разом із Департаментом кіберполіції Національної поліції України, а також за підтримки Проекту USAID “Реформування фінансового сектору”.

Генеральні партнери: Міністерство юстиції України, Безоплатна правова допомога, Держспецзв'язку, Міністерство соціальної політики, ПРОСТІР, ПриватБанк, OLX.ua, Novapay, Київстар, Lifecell, Portmone, Mastercard, YASNO – постачальник електроенергії, газу та рішень з енергоефективності, ЄМА, ADRA Ukraine
Інформаційні партнери: Ощадбанк, Укрексімбанк, Райффайзен Банк, Укргазбанк, ПУМБ, Укрсиббанк, ОТП Банк, Сенс Банк, Креді Агріколь Банк, Кредобанк, Таскомбанк, А-Банк, Банк Восток, Банк Кредит Дніпро, МТБ Банк, Акордбанк, Банк Альянс, Ідея Банк, Правекс Банк, Банк Глобус, Комерційний Індустріальний Банк, Конкорд Банк, Банк Кліринговий Дім, Банк інвестицій та заощаджень, Радабанк, Індустріалбанк, Кристалбанк, Агропросперіс Банк, УкрБудІнвестБанк, РВС Банк, Юнекс Банк, Банк Український капітал, Банк 3/4, Мотор-Банк, Комінвестбанк, Перший Інвестиційний Банк, Полікомбанк, Банк Портал, БТА Банк, Український банк реконструкції та розвитку, Альпарі Банк, Фокстрот, Comfy, Епіцентр, ГО "ВСАД "IT-бабусі", SOCAR, WOG, Prom.ua, Visa, ВАФК
Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі