Декретні виплати у 2023 році

Декретні виплати у 2023 році
Stanislav Shulga
Stanislav Shulga
1 363

Грошова допомога у зв’язку з вагітністю і пологами є суттєвою фінансовою підтримкою для родини, що чекає на поповнення або вже виховує малюка. Кошти від держави також виплачуються до досягнення дитиною 3 років. У цьому матеріалі ми розповімо про особливості оформлення відпустки, нарахування і розмір декретних виплат у 2023 для працюючих жінок, а також для молодих матусь, що не є працевлаштованими.

Декретні виплати — це кошти, що надаються державою жінці як грошова компенсація на період тимчасової непрацездатності, пов’язаної з вагітністю і народженням немовляти. Допомога виплачується одноразово за весь перед- і післяпологовий період.

Попри те, що така відпустка може тривати до трирічного чи навіть шестирічного віку сина або доньки, не слід плутати декретні з виплатою, що призначається одразу після народження дитини. Це зовсім різні поняття. У першому випадку на розмір допомоги впливає заробіток майбутньої матері, у другому — вона є однаковою для всіх і не залежить навіть від кількості малолітніх членів сім’ї.

Хто може отримати декретні виплати

З початку 2023 року обов’язок зі здійснення лікарняних, декретних і страхових виплат працевлаштованим українцям покладений на Пенсійний фонд України. Раніше цим займався Фонд соціального страхування. Сам порядок оформлення і надання допомоги майже не змінився.

Право на одержання коштів від держави мають жінки, що:

 • працевлаштовані та отримують заробітну плату на основі трудового, цивільноправового договору або гіг-контракту (особлива форма, що поєднує ознаки обох типів угод);
 • є ФОПами та мали дохід від підприємницької діяльності до вагітності чи пологів;
 • виховують дитину з інвалідністю;
 • перебувають на обліку в центрі зайнятості або не працюють і не зареєстровані як безробітні;
 • звільнені з роботи через закриття підприємства;
 • є військовослужбовцями ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки чи працюють у поліції;
 • здобувають середню, професійну технічну, фахову передвищу або вищу освіту, є аспірантками, докторантками тощо.

Вік і факт сплати громадянкою страхових внесків значення не мають. На допомогу можуть претендувати повнолітні й неповнолітні особи, а також матері, котрі перебували у відпустці, що надавалася для догляду за іншою дитиною. 

Батько, бабуся і дідусь мають право оформити декретну відпустку і займатися вихованням доньки, сина, онуки чи онука. Проте грошова виплата у зв’язку з вагітністю і пологами нараховується лише матері.

Щоправда, з 2021 року в Україні діє закон, згідно з яким найближчі родичі новонародженого можуть скористатися одноразовою відпусткою терміном до 14 днів. Для батька наявність зареєстрованого шлюбу з матір’ю не є обов’язковою. Якщо новонароджений має лише одного з батьків, скористатися такою можливістю може: 

 • бабуся;
 • дідусь;
 • інший повнолітній родич малюка.
Пільга надається лише одній з вищевказаних осіб. Щоб нею скористатися, працівник подає письмову заяву не пізніше ніж через 3 місяці з дня народження немовляти. Відпустка має бути використана протягом 104 днів, не підлягає розділенню на частини та не передбачає компенсації у грошовій формі.

Кошти жінкам, котрі були працевлаштовані до вагітності та пологів, платить роботодавець, якому ПФУ переказує їх зі спецрахунка. В інших випадках виплату найчастіше здійснює орган соцзахисту. Допомога приходить на банківську картку.

Гроші можна використовувати на власний розсуд — для придбання необхідних товарів, оплати за світло, воду і газ. До речі, оплата комунальних послуг онлайн за допомогою картки доступна на сайті та в мобільному застосунку Portmone.

Як оформити декретні виплати та на яку суму можуть розраховувати майбутні мами, ми розповімо далі.

Тривалість декретної відпустки в Україні

Згідно з чинним трудовим законодавством відпустка, пов’язана з вагітністю і народженням дитини, може тривати:

 • 126 календарних днів (70 перед і 56 після пологів) — у випадку народження одного здорового малюка;
 • 140 днів (70 + 70) — у разі появи на світ двох чи більше дітей, наявності ускладнень;
 • 180 днів (90 + 90) — для «чорнобильців» I–III категорії.
За загальним правилом декрет оформляється на 30-му тижні вагітності, для постраждалих від Чорнобильської катастрофи — на 27-му. Проте звернутися по матеріальне забезпечення потрібно не пізніше ніж через 6 місяців з дати закінчення відпустки.

З 29 липня 2023 року дата початку декретної відпустки обчислюється по-новому. Її «передпологова» частина повністю або частково може бути перенесена на час після народження дитини. Жінка на власний розсуд може піти в декрет одразу після відкриття листка непрацездатності чи за бажанням продовжувати працювати, якщо для цього немає медичних протипоказань.

Сума декретних виплат у 2023 році

Розрахунок декретних виплат у 2023 році для працевлаштованих осіб здійснюється на основі розміру середньої заробітної плати або доходу. Щоб визначити суму одноразової допомоги, потрібно помножити денний заробіток на кількість днів відпустки.

Наприклад, наймана працівниця за останній рік роботи отримала загалом 340 000 грн. 

 • 340 : 365 = 931,5 грн. Таким є її середній заробіток за день.
 • 931,5 х 126 днів відпустки = 117 369 грн. Ця сума виплачується в разі нормальних пологів, народження однієї дитини, за відсутності «чорнобильських» пільг.

Варто знати, що в розрахунковому періоді не враховується час, коли жінка не працювала з поважних причин, зокрема:

 • неоплачувана відпустка;
 • відпустка у зв’язку з попередньою вагітністю, пологами або доглядом за дитиною до 3 (6) років;
 • тимчасова непрацездатність;
 • призупинення дії трудового договору тощо.

Як оформити декретні виплати онлайн

Оформлення декретних виплат в електронному режимі доступне лише майбутнім мамам, що офіційно працюють. Процедура досить проста, алгоритм дій виглядає наступним чином.

 1. Отримання е-лікарняного. Медичний висновок про тимчасову непрацездатність робить сімейний лікар або фахівець жіночої консультації. Ще 7 днів до нього можуть вноситися зміни, після чого статус документа змінюється на «Готовий до сплати». Отже, процедура оформлення допомоги може розпочинатися. 
 2. Ухвалення рішення про призначення декретних. Роботодавець відстежує заявку в реєстрі співробітниці та протягом 3 робочих днів призначає виплату.
 3. Подання заявки до Пенсійного фонду. Протягом 5 днів з дати прийняття рішення бухгалтерія підприємства здійснює обчислення, складає заявку-розрахунок і подає її до ПФУ.
 4. Виплата допомоги. У триденний строк гроші зараховуються на спецрахунок компанії, після чого їх отримує вагітна співробітниця.

Видача коштів найчастіше відбувається разом із зарплатою або авансом. Проте роботодавець може на власний розсуд обрати іншу дату.

Жінки, що отримали гроші на рахунок, за потреби можуть легко переказати їх своїм близьким. Переказ коштів з картки на картку по Україні найзручніше здійснювати за допомогою «Портмоне». Транзакції займають лише кілька хвилин та є цілком безпечними.

Як отримати декретні виплати

Військовослужбовиці та співробітниці поліції оформляють і одержують допомогу, пов’язану з вагітністю та пологами, за місцем служби. До органу соцзахисту населення за місцем проживання обов’язково мають звертатися:

 • студентки;
 • безробітні, незалежно від взяття на облік у центрі зайнятості;
 • працівниці, звільнені з роботи внаслідок ліквідації підприємства.
Фізособи-підприємиці отримують е-лікарняний та самостійно ухвалюють рішення про матеріальне забезпечення. Їм також потрібно зібрати квитанції за 12 місяців або одержати довідку про сплату ЄСВ, подати декларацію у податкову. Далі здійснюється обчислення виплат і відкривається спецрахунок у банку. Заява-розрахунок і пакет документів, про які ми розповімо далі, подаються до сервісного центру ПФУ в паперовій формі.

Декретна відпустка для офіційно працевлаштованих

Для оформлення виходу в декрет особи, що працює в штаті, у підприємства мають бути:

 • заява з зазначенням дати початку відпустки;
 • лікарняний.

Аналогічні документи подають жінки, що перебувають на військовій службі або працюють у правоохоронних органах. Підставою для надання декретної відпустки є відповідний наказ керівника. Водночас державна допомога видається на підставі висновку про тимчасову непрацездатність.

Важливо! Відпустка з догляду за дитиною до 3 (6) років оформляється окремою заявою з наданням свідоцтва про народження сина чи доньки.

Якщо дитина починає відвідувати дошкільний навчальний заклад, батьки зобов’язані щомісячно сплачувати за її харчування. Щоб оплатити дитячий садок в Києві онлайн, скористайтеся онлайн-сервісом Portmone.

Документи на декретні виплати для ФОПа

Жінки, що займаються комерційною діяльністю, подають до Пенсійного фонду:

 • копію паспорта, трудової книжки, ідентифікаційного коду і витягу з Єдиного держреєстру юросіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань;
 • письмове повідомлення про відкриття спецрахунка;
 • заяву-розрахунок (у паперовому та електронному вигляді) + довідку про сплату ЄСВ або копію всіх платіжок.
Крім того, про всяк випадок варто видрукувати е-лікарняний. Якщо за ЄСВ буде виявлений борг, його потрібно сплатити, а потім звернутися за довідкою повторно.

Вихід у декретну відпустку для непрацюючих

Усі майбутні мами, що перед виходом в декрет з певних причин не працювали, подають до органу соцзабезпечення:

 • лікарняний лист;
 • заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
 • довідку з банку про відкриття рахунку для отримання коштів.

Додатково залежно від конкретної ситуації потрібні довідки:

 • ліквідаційної комісії про звільнення через закриття підприємства;
 • з центру зайнятості про перебування на обліку безробітної;
 • з навчального закладу про наявність у списку студентів.

Декретні виплати у 2023 для непрацюючих жінок, котрі не перебувають на обліку в центрі зайнятості, не є ФОПами та не сплачували ЄСВ, становлять 671 грн на місяць — 25% від прожиткового мінімуму для працездатної людини (2684 грн). Жінки, зареєстровані в центрі зайнятості, мають право на матеріальне забезпечення в розмірі 100% мінімальної допомоги з безробіття, звільнені у зв’язку з закриттям організації — 100% одержуваного раніше доходу, студентки — еквівалент стипендії.

Після народження дитини батьки мають право на окреме грошове забезпечення від держави. Нині сума допомоги становить 41 280 грн і виплачується протягом 3 років. Крім рідних матері або батька на отримання коштів можуть розраховувати також усиновителі.

До речі, нагадуємо, що отриманими коштами дуже вигідно розраховуватися онлайн, ставши учасником програми Cashback на Portmone. У списку наших партнерів — дитячі магазини «Будинок іграшок», «Антошка», Carter’s і Good Toys, де пропонується безліч товарів для малюків та їхніх батьків. Після кожної покупки ви отримаєте частину витрачених коштів на бонусний рахунок. Отриманими балами можна сплачувати комісії або поповнити баланс мобільного. 

Щоб вчасно дізнаватися про інші можливості та пропозиції платформи Portmone, підписуйтеся на наш блог і соцмережі. Залишайтеся з нами!

Сподобалась стаття? Оцініть, будь ласка. Автору буде приємно 😌
Та поділіться в месенджерах
Коментарі